מסלול מפארק גורן דרך המונפור ונחל כזיב למצפה הילה

מסלול מפארק גורן דרך המונפור ונחל כזיב למצפה הילה

מסלול הטיול מפארק גורן למצפה הילה הינו יפה במיוחד ובו כמה נקודות המאפשרות טבילה במיי נחל כזיב הקרירים.

איך מגיעים

מסלול הטיול למונפור מתחיל בפארק גורן – בקצהו הדרומי ליד מצפה המונפור. ההגעה לפארק גורן דרך כביש 899. אם מגיע ממעבר – מכיוון שלומי, נפנה ימינה לפי השילוט אחרי שנעבור פנייה שמאלה לקיבוץ איילון. אם נגיע ממזרח, נפנה שמאלה לפי השילוט פניה אחרת אחרי שנעבור את איזור התעשייה גרנות הגליל.

נקודת הסיום של המסלול, שם נשאיר את רכב המאסף הינה באיזור היישוב הילה [אם אתם נעזרים בוויז – ככה הוא מופיע שם] – נגיע לנקודה זו דרך כביש 89, אם נגיע מצומת כברי נפנה שמאלה לפי השילוט למעיליה ולמונפור אחרי כ 12.6 ק"מ, ניסע בכביש הראשי – "דרך המונפור" כל הזמן ישר, נצא מהיישוב מעיליה, נעבור את הכניסה למצפה הילה וקצת לאחר מכן נראה שילוט הסבר של קק"ל על מסלולי נחל כזיב. נמשיך לסוע עוד כ 300 מ' עד שנראה פנייה ימינה לכביש עם סמ"ש אדום. נמצא בשוליים מקום שלא יפריע לתנועה ונשאיר את הרכב [אם המקום עמוס אפשר להשאיר את הרכב באיזור של השלט] בהמשך הפנייה ימינה ישנו מגרש פרטי שבעבר שימש לחנייה.

פירוט

המונפור הינו מבצר שנבנה במקור ע"י הצלבנים ועבר מיד אל יד במהלך השנים כאשר האחרונים שהשתמשו בו לשימושים צבאיים היו כנראה העות'מנים. שמו של המבצר שאול מצרפתית ופירושו בעברית ההר החזק – כנראה בזכות מצוקיו התלולים וקירותיו הכבירים.

לאחר שחנינו בחניון של מצפור המונפור ולקחנו את כל חפצי הערך איתנו [מומלץ לקחת נעליים המתאימות להליכה במים] נתחיל לצעוד לכיוון מצפה המונפור בשביל הסלול ולאחר כ 200 מ' של הליכה נינוחה נגיעה אל המצפור ממנו נוכל לצפות על המונפור וליהנות מהנוף המרהיב.

לאחר סיום הביקור במצפה, כשפנינו אל המונפור נפנה ימינה שם מתחיל השביל עם הסמ"ש האדום. נרד בזהירות בירידה התלולה והצרה. השביל מוצל חלקית וככל שנרד יותר לכיוון ערוצו של נחל כזיב נראה את המצודה יותר ברור ומזויות אחרות.

לאחר כ חצי ק"מ של ירידה נגיע לערוצו של נחל כזיב. אנו נמשיך עם הסימון האדום [יש אפשרות לדלג על הביקור במבצר ולהמשיך שמאלה עם הסימון הכחול לכיוון עין טמיר – ולהמשיך לפי ההסבר בפסקה הבאה] נחצה את הנחל על האבנים בעין מצור שנביעתו צלולה ורדודה [ויש בבריכה גם הרבה דגים], נעבור ליד המבנה העתיק ונפנה ימינה. השביל יעבור נהיה בתחילה יותר צר ועובר בין שיחי פטל דוקרניים ולאחר כ 100 מ' מתרחב ומתחיל לעלות לכיוון המונפור. ולאחר קצת פחות מק"מ של עליה תלולה נגיע לשרידי מבצר המונפור, בשרידי המבצר שחלקם שופצו וניתן להסתובב בזהירות, ליהנות מהנוף המדהים ולהתפעל מהבניה המסיבית ולאחר מכן נרד בחזרה לכיוון נחל כזיב בזהירות בירידה התלולה [אחרי שיוצאים ממתחם המבצר מומלץ להסתכל שמאלה ולחפש את הצינור החיצוני של המבצר – האם היה זה מרזב או סוג של תעלת ניקוז??] – נוכל גם להסתכל שמאלה ולהבחין במצפה המונפור על הרכס מולינו וכשנגיע לעין מצור, נחצה אותו ונפנה ימינה על דרך העפר, עם הסמ"ש הכחול לכיוון עין טמיר.

מםארק גורן להילה

נצעד בדרך העפר הנוחה עם הסמ"ש הכחול, מידי פעם נעבור ליד נקודות שאיבה ולאחר כקילומטר וחצי גם נתחיל לשמוע את נחל כזיב ולאחר הליכה נוספת גם נראה אותו לצידינו, השביל המסומ"ש בכחול חוצה את הנחל מס' פעמים [אם הגעתם גם עם סנדלים בנוסף לנעליים זה הזמן להחליף] ובמס' נקודות בנחל אף ישנן בריכות עמוקות יחסית בהן ניתן לשכשך בהנאה. לאחר צעידה של כ 2 ק"מ נגיע לעין טמיר, נהנה מהבריכה הגדולה, מי שירצה ייכנס לנקבה ונתחיל לצעוד בחזרה כשהנחל מימין לנו ולאחר כ 300 מ' נגיע לשילוט עם סמ"ש שחור לכיוון הילה – שמאלה.

נטפס בעליה התלולה עם המ"ש הכחול שלאחר כחצי ק"מ מתמתנת. נחלוף פעמיים ליד התפצלויות ימינה של סימון כחול [השנייה בצומת T בה אנו נפנה שמאלה חזק] השביל ימשיך לעבור מתחת לבתי הישוב הילה וכ'"מ מהרגע בו ראינו את בתי הישוב לראשונה נסיים את ההקפה במטע זיתים דליל, נצעד בסמוך לגדר האבן ונגיע איתה לדרך משובשת בה נפנה שמאלה ולאחר כ 200 מ' נגיע למקום בו השארנו את הרכב השני.

מקומות אירוח מומלצים באיזור: חדר אירוח במנות,

דגשים

  • המסלול חלקלק בחורף.
  • במסלול ישנן מס' בריכות עמוקות – אבל לא מספיק לקפיצה – הכניסה למים על אחריות הנכנסים.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461