נחל שיח – מסלול עם נוף מדהים ו 3 נקודות מים

נחל שיח – מסלול עם נוף מדהים ו 3 נקודות מים

המסלול בנחל שיח הינו מסלול היורד מהכרמל לכיוון בית הקברות בחיפה. המסלול מתאים למשפחות ללא עגלות.

איך מגיעים

איך מגיעים למסלול של נחל שיח?

אם רוצים לעשות את המסלול  בירידה [שזו כמובן הדרך הנורמלית] – אז צריך להגיע לרח' לוטוס 12 על הכרמל, ליד המרכז פיס הקהילתי ישנו שלט שמכוון לנחל.

חלקו התחתון של נחל שיח מתחיל מול בית העלמין בכניסה הדרומית של חיפה בכפר סמיר – שער יצחק [אם תקלידו ב waze נחל שיח זו הנקודה שתגיעו אליה.

פירוט

נחל שיח הינו אחד הנחלים הקצרים והמרהיבים ביותר באיזור המערבי של הכרמל היות שהוא מכיל בתוכו אלמנטים רבים של טבע, החל מהנוף אל מול הים, החורש הטבעי שצומח לארכו וכלה בשרידים של המנזר הכרמליתי ובוסתן כיאט.  שמו הערבי  של הנחל הינו ואדי סיאח [ובתרגום לעברית נחל המטיילים] ייתכן על שם שהיה מקום פופולרי לטיולים החל מתקופת הנזירים הכרמליתים שחיו בו בעבר.

נחל שיח מסומן עם סימון שבילים שחור דיי ברור. נתחיל לצעוד בשביל הנחל, השביל בחציו הראשון הוא מוצל ונוכל ליהנות מצילו של החורש הטבעי הצומח כאן בו בולטים בעיקר האלות והאלונים.

לאחר כחצי ק"מ של צעידה נראה מימין לנו על השלוחה שרידים של כבשן סיד. נמשיך לצעוד בשביל הצר ולאחר כ 300 מ' נוספים של צעידה, כשנגיע לשדרת הברושים, נוכל להבחים משמאלינו בעין משוטטים אשר הינו מעיין הנובע במערה ומימיה זורמים לבריכה רדודה חיצונית [המים קרים מאד גם בשיא הקיץ]. יש הסוברים ששמו של המעיין הינו בגלל הנזירים הכרמליתים ששוטטו באיזור וישנם כאלו הסוברים ששמו של המעיין מנציח את אגודת המשוטטים  שפעלה בחיפה בשנות ה 30 של המאה הקודמת. בכל  אופן הבריכות שבתוך המערה מאד קטנה ויחסית רדודה [כמטר עומק].

ממול לעין משוטטים נוכל להבחין בדלת קבועה בחלקו התחתון של צלע ההר, זהו אחד ממקומות האיחסון של הכרמליתים שחיים באיזור.

לאחר הטבילה במעיין נמשיך לצעוד בשביל, וצעידה קצרה תוביל אותנו לשרידיו של מנזר כרמליתי שיש המתארכים אותו למאה ה 12. במנזר השתמרו שרידי קירות ואחת הקשתות.

נמשיך בירידה בנחל אל מול הנוף המדהים של הים ולאחר כ 200 מ' נגיע לעין שיח, שבעבר נשאבו מימיו לצורך שימוש תושבי העיר וכיום ישנם באיזור צינורות שנוטרו ללא שימוש, וצינור גומי שמעביר חלק מהמים לכיוונן של הבריכות בבוסתן כיאט.

נחל שיח

מעין שיח נמשיך לצעוד בנחת בערוץ ולאחר כ 300 מ' נגיע לבוסתן כיאט שהינו שרידי בית המגורים של משפחת כיאט שגרה באיזור. הבוסתן בנוי בסגנון הבוסתנים המזרחיים ומורכב ממספר תעלות השקייה ובריכות קטנות ובמרכזו 2 בריכות גדולות אשר העליונה שבהן מלאה כמעט תמיד [זהירות, המים עמוקים!] והתחתונה מלאה רק בשנים עשירות במשקעים.ליד הבריכות ישם מס' עצי רימון וזית המשרים שלווה ורוגע באיזור. אסור להכנס לשרידי המבנים.

נחל שיח

לאחר שנהננו בבריכות כל מה שנשאר לנו הוא להמשיך לצעוד בשביל את 100 המטרים האחרונים עד למגרש החניה של בית הקברות שם יחכה לנו הרכב השני או שמשם ניסע לרכב אותו השארנו בתחילת המסלול. קו 3 יביא אתכם קרוב לרכב. ניתן להעזר גם באפליקציית moovit

דגשים

  • אחרי גשמים חלקו העליון של מסלול נחל שיח חלקלק וישנה סכנת החלקה. אסור בשום פנים ואופן לקפוץ לבריכות של בוסתן כיאט

עוד רעיונות לטיול בחיפה? מערת אליהו, מערת אצבע, עין אחוזה, הגנים הבהאיים וגן לאומי חוף דור

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461