מנצרת עילית לכפר חסידים על שביל ישראל

מנצרת עילית לכפר חסידים על שביל ישראל

מסלול אתגרי [בגלל המרחק] בשביל ישראל - במרחבי הגליל התחתון

איך מגיעים

הקודת ההתחלה של המסלול הינה בחניה של השופרסל דיל בשד' מעלה יצחק בנצרת עילית. ניתן לחנות גם מול הביטוח הלאומי במשהד – בשכונת בנה ביתך הנמצאת מול הכניסה למשהד.

נקודת הסיום הינה רח' פועלי אגודת ישראל בכפר חסידים – היכן שתמצאו לחנות שם.

פירוט

מהחניון בו חנינו  נמשיך בעליה בשדרות מעלה יצחק ולאחריה נמשיך עם הכביש המתעקל עד הכניסה למשהד בה נפנה שמאלה עם סימון השביל [ארכו של קטע זה כ 4 ק"מ ומי שרוצה לוותר על ההליכה על הכביש יכול לחנות במשהד. הסימון המקורי של השביל עובר בגיא שבין שד' מעלה יצחק בנצרת עילית למשהד – אבל כשהיינו שם ב 12/2016 היו עבודות בכביש – בשני הצדדים של הקטע הזה.  מקום מומלץ ויחסית בטוח – ליד סניף הביטוח הלאומי – עוברים את הכניסה לישוב כשמגיעים מכיוון נצרת עילית] וקצת לאחריה יש פניה ימינה לשכונת בנה ביתך. כ 200 מ' לאחר הפניה נמצא סניף הביטוח הלאומי של משהד – מולו יש הרבה חניה.

לאחר שנכנסנו למשהד נפנה לאחר כ 50 מ' שמאלה בעליה חדה, ומשם נמשיך עם הסימון ברחובות עד שנגיע למסגד נבי יונס שיש המאמינים שיונה הנביא קבור בו [הליכה של כק"מ מהכניסה לישוב למסגד] .ליד המסגד נפנה שמאלה ויצטרף אלינו גם סמ"ש אדום. נעבור יד בית הקברות של משהד [נראה אותו משמאלנו], ולאחר כ 200 מ' הכביש יוציא אותנו משהד ויהפוך לדרך עפר שמובילה אותנו ליער ציפורי.  לאחר כחצי ק"מ של הליכה לצד היער אנו נפנה ימינה עם הסימון של שביל ישראל דרך מעבר בקר – בירידה [האדום ממשיך ישר] שבסופה נגיע לעירוב של הישוב הושעיה, השביל  מתעקל שמאלה לאורך עמודי העירוב, נעבור ליד 2 הצדדים של "שביל העיריות", נתחיל לראות באופק את המבנה הצלבני שנמצא בקצהו של הגן הלאומי ציפורי, ולאחר הליכה קצרה נראה את השער האחורי של הושעיה מימין לנו,

נפנה שמאלה על הכביש שמחבר בין הושעיה לציפורי בעליה של כחצי ק"מ וכ 100 מ' לאחר שנתחיל לרדת במתינות נפנה ימינה לפי השילוט לבית הברות של ציפורי, מצפה אורן וקבר רבי יהודה נשיאה. אנו נפנה ימינה ולאחר כ 150 מ' נגיע למבנה ציון הקבר [יש הסוברים שזו ציון קברו של רבי יהודה הנשיא עורך המשנה [וזה גם מה שרשום על השלטים במקום] אבל היות שבגמרא כתוב במפורש שרבי יהודה הנשיא – עורך המשנה נקבר בבית שערים –  כנראה שמי שקברו מצויין במקום זה הוא נכדו שנקרא על שמו – רבי יהודה נשיאה.

שביל ישראל מנצרת עילית לכפר חסידים

השביל ממשיך מצידו השמאלי של הקבר [מי שרוצה למלא מים – בצידו הימני של המבנה יש ברז, בנוסף יש ליד המבנה מס' שולחנות אבן וזה יכול היות מקום נוח לארוחת בוקר] בירידה קצרה  [בחלק מאיזור זה סימון השביל היה מוסתר ע"י פסולת גזם שאותה עקפנו משמאל ואחרי כן ירדנו] שבסופה עוברים ליד תחנת שאיבה של מקורות וסמוך אליה צומת שבילים, אנו ממשיכים ישר – ובתחילת העליה שמולינו נראה את סימון השבילים. העליה בתחילתה יחסית מתונה והופכת להיות תלולה מאד לקראת סופה – לאחר כ 700 מ' וסופה נגיע לשביל עפר ונפנה בו שמאלה ולאחר הליכה קצרה ייפתח לנו חלון לנוף מדהים – גבעה זו נקראת מצפה ריש לקיש.

השביל [יחד עם סימון שחור] ממשיך לעבור בין כרמי הזיתים [בתחילת החורף יש בכל המסלול וגם באיזור זה המוני סתווניות, כרכומים ונרקיסים] ולאחר כק"מ וחצי של הליכה , נראה פיצול עם סימון שקוף ואם נרים את הראש נראה שרידים של גם עתיקה שהשתמרה נהדר – כולל המשפך ובור השיקוע.

שביל ישראל מנצרת עילית לכפר חסידים

השביל ממשיך עוד כ 1.8 ק"מ בירידה מתונה בין הזיתים, נעבור ליד "פינה בשביל ישראל" שהינה שולחן בפינה מוצלת עם אוויר נעים, נעבור שער בקר, נפנה ימינה ונעבור מתחת לכביש 77, נמשיך עם השביל, ישנו כשר אירי שעובר מעל נחל יפתחאל , נפנה שמאלה עם השביל ונגיע לתחנת האוטובוס שבצומת יפתחאל.   נפנה שמאלה, נחצה את הכביש לכיוון אלון הגליל ונרד לשדה שנמצא משמאל לכביש העולה לאלון הגליל.

נצעד עם הסימון שמסתיים בעליה חדה לא רחוק מהכניסה לאלון הגליל.  עוברים את מרכז המבקרים של יקב יפתחאל ומכוורת אופיר ומתחילים לצעוד עם השביל בעליה, לאחר כק"מ נגיע לכניסה לישוב כעביה, נצעד לפי הסימון בישוב, ולאחר כ 2 ק"מ , בסופה שי ירידה שמשמאלה רפת פתוחה, נגיע לעין יבקע – מעיין הסוסים. ליד בריכת המעיין פגשנו תושב כעביה כבן 60 שסיפר לנו שבעבר הבריכה היתה נקיה יותר  ושימשה לשתייה וגם עמוקה יותר ורק בשנים האחרונות הורד מפלס הבריכה ע"י סלעים  שהונחו במקום על ידי הקק"ל. קירות הבריכה הינם כנראה מהתקופה הרומית.

שביל ישראל מנצרת עילית לכפר חסידים

לאחר המנוחה בעין יבקע נמשיך עם השביל, נחצה את נחל ציפורי, נעלה בעליה קטנה, נפנה שמאלה בדרך העפר ולאחר כ 4 ק"מ של צעידה מעל הערוץ של נחל ציפורי נגיע לטחנת הנזירים שהיתה טחנת קמח שפעלה עם זרימת מי הנחל [שכיום מימיו מזוהמים שפכי של הכפרים באיזור]. מי שרוצה יכול לסיים את היום שלו כאן [להשאיר כאן רכב או לצעוד לכיוון המבנה הצבעוני של בית הספר של ראס עלי ומשם לכביש הראשי – כ 3 ק"מ].

לאחר הביקור בטחנת הנזירים [יש מדרגות לגג בצד ימין של המסנה למי רוצה לתצפת] נחצה את הנחל על הגשר המשוקם, ונפנה ימינה כשהנחל מימין לנו [באיזור ישנן כמה פינות נעימות שיכולות לשמש כמקום לארוחת צהרים], נעלה על השביל המונגש הנמצא במקום ונצעד באיזור הפסטורלי. לאחר כחצי ק"מ של צעידה נפנה שמאלה לכיוון דרך העפר שמקבילה לשביל, ובסופה נפנה עם השביל שמאלה – פניה חדה ונראה מימין לנו בעמק את שרידה של טחנה נוספת.  נצעד לאורך הערוף כ 4 ק"מ עד שנגיע לכביש 762. בדרך ישנו שטח מרעה רחב של בקר שאם תחצו אותו בשקט ובלי תנועות חדות סביר להניח שהפרות לא יתייחסו לקיומכם. קצת אחרי מכלאת הבקר ראינו מרחוק משפחה של חזירי בר חוצה את הערוץ. המתנו בסבלנות שהם יחלפו על פנינו]

שביל ישראל מנצרת עילית לכפר חסידים

נחצה את כביש 762 בזהירות, נפנה שמאלה ולאחר כ 200 מ' של הליכה על השוליים נפנה ימינה לשביל עפר עם שער. נרד בערוץ כ 2 ק"מ עד שנגיע לכרם מגודרת, נפנה לידה עם הסימון ימינה ונתחיל לטפס . . לאחר ק"מ וחצי של עליה שמתחילה רגוע ומסתיימת בתלילות בתוך חורשת אורנים נגיע לגבעה ממנה יש תצפית נהדרת על חיפה ורכסים, בראש הגבעה ישנם גם שיחי צבר ובור מים.

נרד מהגבעה בזהירות במורד המסולע כ 2 ק"מ עד שנגיע מתחת למוסד לנשים "צוהר לטוהר" שנמצא  בין כפר הנוער הדתי לרכסים. ניתן לחתוך דרך הכרם ולהגיע למוסד ומשם בכביש לכיוון כפר חסידים או לפנות שמאלה עם השביל במורד, ולאחר כק"מ להגיע לרח' הפועל המזרחי בכפר חסידים שם השארנו את הרכב השני

שביל ישראל מנצרת עילית לכפר חסידים

דגשים

  • המסלול לא מתאים לביצוע בימים חמים
  • יש מים למילוי בקבר רבי יהודה נשיאה
  • ישנם כמה מקומות בהם סומן התוואי מחדש- עוקף כעביה – כאן המסלול מתואר לפי התוואי הישן שימו לב לסימונים!

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461