פארק קנדה מחורבת עקד דרך עמק המעיינות לאמאוס

פארק קנדה מחורבת עקד דרך עמק המעיינות לאמאוס

מסלול הליכה בפארק קנדה בין גתות, אמות מים מערות קבורה ובית מרחץ.

איך מגיעים

איך מגיעים לפארק קנדה? ניסע דרך מחלף לטרון. במפגש הכבישים 3/1 – מחלף לטרון, נפנה מזרחה [ימינה לבאים מירושלים ושמאלה במחלף למגיעים מהמרכז], ומיד אחרי המנזר ימינה לפי השילוט לפארק קנדה.

בעמדת השמירה נאפס את מד הק"מ של הרכב וניסע ישר בכביש סלול מסומן בירוק 1.9 ק"מ, עד להצטלבות עם כביש הפונה שמאלה ומסומן בכחול [אם הגענו למעבר הבקר סימן שעברנו את המקום הנכון בכ 200 מ'] – ונעצור כשנראה מימיננו שער בקר שמוביל לשביל עפר.

פירוט

פארק קנדה-איילון ממוקם צפונית לכביש מס' 1 בן שער הגיא לצומת לטרון. בשל מיקומו הגיאוגרפי של האיזור כגבולם של חבלי ארץ [בין השפלה להרי ירושלים] נודעה לו חשיבות אסטרטגית כבר מידי קדם וקרבות רבים התחוללות על השליטה באיזור. במרחבי הפארק שחלקו הגדול נטוע חורשות ובוסתנים נמצאו ממצאים רבים שהעידו על מרכזיותו בימי קדם, החל מגתות עתיקות, בית המרחץ של אמאוס וכלה במערכת המים שהובילה את מיי המעיינות השופעים שהיו באיזור [היום כמעט כולם יבשים] אל העיר.

ניכנס דרך שער בקר ונעלה בשביל העפר התלול [חלק זה של המסלול ניתן לביצוע באמצעות רכב 4X4]  שמוביל לראש הגבעה. לאחר כ 300 מ' נראה משמאלינו שלט המכוון לביצורי בקחידס. אנו נרד במדרגות ונתרשם בזהירות משרידי החומה הרחבה והמגדלים שבמתחם [החוקרים מתארכים שרידים אלו לפי הממצאים לתקופה החשמונאית ומשערים ששימשו להגנת העיר אמאוס מפני התקפות החשמונאים] לאחר שגם נהנה מהנוף המרהים נמשיך לטפס לראש הגבעה[בעבר היה במקום עץ חרוב ענף שנכרת בשנים האחרונות] ונוכל לנוח מהטיפוס וליהנות מהרוחות ולהתבונן בשרידי המתקנים החקלאיים שישנם בשטח.

לאחר המנוחה הקלה והתבוננות בשרידים שעל ראש התל נתחיל לרדת בשביל [עץ החרוב יהיה משמאלינו ועץ אורן יהיה מימיננו ואם נגיע בסוף הקיץ גם נוכל ליהנות מהתאנים המתוקות שגדלות על העצים הפזורים באיזור] במהלך הצעידה נפגוש מס' בורות מים, חלקם מכוסים וחלקם לא [זהירות!!] ואחרי צעידה של כ 250 מ' נגיע לגת גדולה שנחצבה בסלע. צעידה של עוד כמה עשרות מטרים תוביל אותנו במורד השביל אל גת קטנה ומיד לאחריה נפגוש בכביש הפנימי של הפארק.

פארק קנדה

נחצה את הכביש בזהירות ונפסע בתוך אפיק הנחל. ניתן לפסוע בתוך הערוץ או בשביל המסומ"ש ירוק שמעליו . במהלך הצעידה נוכל להבחין באמת המים שהובילה את מי המעיינות שחרבו אל העיר אמאוס. נעבור מערת קבורה חצובה בסלע בולט ולאחר הליכה של כ 500 מ' נגיע למערכת של מערת קבורה מהתקופה הרומית בה הילדים ישמחו להסתובב,

לאחר כ 500 מ' נוספים של צעידה בין בורות המים הרבים ועצי הזית והרימון נגיע לבריכת הגדולה, של עמק המעיינות, שאליה הגיעו המים בעבר ממערכת המים שנמצאת מזרחית לה. כאן ניתן לערוך פיקניק נחמד בצל העצים הרבים וליד השולחנות שנמצאים במפלס שמעל המדשאה.

פארק קנדה

אם נרצה להמשיך את הצעידה, נפנה שמאלה ונעפיל אל השלוחה עד שנגיע שוב לכביש המסומן בירוק, נחצה אותו ונרד אל בית המרחץ של אמאוס ובית הקברות שלידו ומשם צעידה של כ300 מ' תוביל אותנו לשערי פארק קנדה.

אם מגיעים ב 2 רכבים ניתן להשאיר את רכב האיסוף ליד הכניסה לפארק קנדה. אם מגיעים ברכב אחד ניתן לפצל את הטיול לשני חלקים – החלק הראשון יהיה חניה ליד העליה לגבעת עקד- עליה וירידה מהגבעה, והחלק השני יהיה חניה ליד האגם בעמק המעיינות.

אם אנו נמצאים במקום עם ג'יפ , מומלץ להמשיך בכביש הראשי של הפארק על הדרך הרומית – לכיוון בית הקשתות 

פארק קנדה

דגשים

  • חציו הראשון של המסלול לא מסומן בשטח.
  • ישנם בורות מים פתוחים לאורך המסלול.
  • הכניסה לבריכה  בפארק קנדה אסורה.
  • בקיץ, בעת פריחת הנופרים, ישנה פריחה מדהימה בבריכה.
  • להזמנת הדרכה בתשלום בפאר קנדה  ניתן להתקשר ל – 052-4282461 או לשלוח ווטסאפ

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461