קבר האר"י הקדוש, מקווה האר"י ובית כנסת האר"י בצפת

קבר האר"י הקדוש, מקווה האר"י ובית כנסת האר"י בצפת

בעיר צפת ישנם מס' מקומות קדושים הקשורים לאר"י הקדוש, קברו, מקווה האר"י ובתי כנסת הנושאים את שמו

איך מגיעים

למי שלא מכיר את העיר צפת – הדרך הפשוטה להגיע לבית הקברות העתיק בצפת – שם קבור האר"י הקדוש ובסמוך אליו המקווה הינה באמצעות ה waze – להקליד רח' האר"י הקדוש בצפת. הכניסה לבית הקברות הינה מרחוב זה [אם אתם בלי מכשיר חכם – תסכו לכיוון מכללת צפת – דרך רחובות העצמאות וירושלים, בכיכר תפנו ימינה לרח' האר"י, בכיכר שלאחרי כן שמאלה ותראו לאחר נסיעה קצרה את הכניסה לבית הקברות של צפת מימינכם.

פירוט

האר"י הקדוש, – רבי יצחק לוריא אשכנזי זצ"ל, שהיה מגדולי המקובלים במאה ה 16, נפטר בצפת בגיל 38 בשנת 1572 – בתאריך ה באב. את רוב שנותיו חי האר"י הקדוש במצרים ושנתיים לפני מותו עלה לארת ישראל והתיישב בצפת. הוא היה ממשיך דרכו של הרמ"ק – רבי משה קורדובירו, שלפי המסורת אמר לתלמידיו לפני מותו שמי שיראה עמוד אש הולך אחרי המיתה הוא הממשיך – והאר"י הקדוש הוא זה שראה את עמוד האש. גדול תלמידיו וממשיך דרכו היה רבי חיים ויטאל.

עוד על האר"י הקדוש ניתן לקרוא כאן

קבר האר"י הקדוש

מקווה האר"י:

המקווה נמצא בסוף הירידה לבית הקברות מצד שמאל.
ישנה מסורת שלאחר שהאר"י נפטר – הוטבלה במקווה זה גופתו לפני קבורתה ושיש סגולה מיוחדת לטבול במקווה זה. ישנה מסורת נוספת שבמהלך ההכנות לקבורה האר"י קם מהמיתה וטבל את עצמו במקווה.
המקווה שופץ בשנים האחרונות ע"י משפחת כוכב ממקסיקו. מה יש במקום? מקווה גברים במבנה ישןש נראה ששיפצו אותו. עומק המים כמטר וקצת והם קפואים כל השנה.
בית הכנסת האר"י הספרדי:
נקרא בעבר בית הכנסת אליהו הנבא, אולם לאחר שהאחר"י הקדוש התפלל במקום, לאחר מותו שונה שמו של הבית כנסת. נחשב לבית הכנסת העתיק ביותר בצפת וישנן דעות שמקווה האר"י היה בסמוך אליו ולא במקום הוא הוא היום. בבית הכנסת ישנו מקום בו לפי המסורת נגלה אליהו הנביא לאר"י הקדוש.  בשנת 2005 בוצעו בבית הכנסת האר"י עבודות שימור ושיחזור של החזית ע"י רשתות העתיקות. בקיר הדרומי של בית הכנסת הפונה לירושלים, ישנם 3 ארונות קודש
קבר האר"י הקדוש נמצא בבית הקברות העתיק של צפת – סמוך לקבר רבו – הרב משה קורדובירו
קבר האר"י הקדוש

דגשים

  • אפשר לחנות ליד אחד האתרים ולעוד ברגל בינהם
  • מקווה האר"י הינו מקווה גברים שהטמפרטורה של המים נמוכה בו במיוחד
  • רוצים להזמין סיור בעיר העתיקה בצפת או בבית הקברות העתיק  [קבוצות של 15 אנשים+] ? מוזמנים לשלוח ווטסאפאו להתקשר ל 052-6430216

כתיבת תגובה

סוג האתר

מספר אתרים בעיר צפת הקשורים לאר"י הקדוש

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461