בריכת המשושים

בריכת המשושים

בריכת המשושים הינה בריכה גדולה, קרה ומרשימה שקירותיה הינם משושי לבה

איך מגיעים

איך מגיעים לבריכת המשושים? נוסעים דרך כביש מס' 888 [או מגיעים אליה דרך נחל הזוויתן ברגל].

אם מגיעים מכיוון כביש 87, נפנה ימינה בצומת שאחרי המג'רסה לכביש 888 ולאחר נסיעה של כ 6 ק"מ נפנה ימינה לחניון של בריכת המשושים.

אם הגענו מכביש 91, אחרי כ 7 ק"מ נפנה שמאלה לכיוון חניון בריכת המשושים.

מהכניסה לכביש הגישה יוביל אותנו שביל עפר רחב לאורך כ 2.5 ק"מ עד שנגיע לחניון.

אם אנו משאירים בחניון המשושים רכב ומתכננים לעשות את כל מסלול הזוויתן, מומלץ להחנות מחוץ לחניון אם אנו חוששים שלא נספיק את המסלול לפני שהחניון נסגר [בשעה 17:00] – בכל מקרה בשעה 16:00 בקיץ פקחי השמורה מוציאים את האנשים מהמים מבריכת המשושים]

פירוט

בריכת המשושים הינה בריכה טבעית, קרה מאד וגדולה מאד הנמצאת בנחל המשושים ברמת הגולן. הבריכה קיבלה את שמה מהעמודים המשושים [לאמיתו של דבר חלק מהמצולעים המרכיבים את קירותיה הינם בני 5 ו 7 צלעות]  המקיפים את אחד מקירותיה. משושים אלו, שנראים סימטריים למדי נוצרו בתהליך התקררות הלבה באיזור [כל האיזור עבר התפרצו געשית, וכאשר המעטה החיצוני של הלבה התקרר, והשכבות הפנימיות של הלבה עדיין להטו, נוצרו, כתוצאה מהפרשי הטמפרטורה סדקים במעטה החיצוני אשר גרמו לו להראות כמצולעים]. קטרם של המשושים הינו כ 40 ס"מ.

בריכת המשושים

אל בריכת המשושים יורדים בשביל עפר תלול ומדורג שארכו כ 800 מ'. משך הירידה הינו כ 25 דקות בקצב רגיל של בנאדם מבוגר ומשך העלייה תלוי בכושר וברצון של הצועדים [אנשים בכושר בינוני יכולים לעלות לחניון ברבע שעה אם יתמידו בקצב]. לא ניתן לרדת לבריכת המשושים עם עגלות ואם מחליטים לרדת עם תינוק במנשא גב, מומלץ שהנושא אותו יהיה בכושר.

במהלך הצעידה נחלוף על פני שביל עפר אותו נחצה ונמשיך עם הסימון האדום שילווה אותנו מתחילת המסלול בחניון ועד סיומו בבריכה. לפני הבריכה נחלוף על פני גשר שמאפשר לנו תצפית על נחל המשושים לפני כניסתו לבריכה ועל הבריכה מרחוק, ולאחר שנעבור אותו תתגלה הבריכה לעיננו במלוא הדרה. זהירות נדרשת על שפת המצוקים ובשום פנים ואופן אסור לקפוץ לבריכת המשושים.

הכניסה לבריכה הינה על אחריות הנכנס בלבד, ומי שהחליט להכנס למימיה הקרים של הבריכה, יוכל לשחות לכיוון המפלון שהינו נקודת כניסת המים לבריכה, להתיישב על אחד המשושים שלידו [הדבר דורש מאמץ קל ושחייה נגד הזרם] ולצפות על המים, ומידי פעם יבחין בדגיג הקופץ מעל זרם המים.

בריכת המשושים

לאחר שנהנה ממימי הבריכה, נתחיל לצעוד בחזרה לחניון, העליה תלולה וקשה למי שלא בכושר.  למי שרוצה לנוח במהלך העליה מבריכת המשושים  – בערך בחצי הדרך ישנו ספסל בפינה מוצלת מול הנוף.

אם נרצה, אגב ביקורינו בחניון של בריכת המשושים נוכל גם לסייר בשביל הדולמן שהינו שביל המתאים גם לעגלות ואיתו נסייר בשביל שיקנה לנו תצפית על האיזור ונצפה בדולמן [שהינו מבנה אבן עתיק ששימש בעבר לקבורה] הנמצא בשביל.

דגשים

  • המים בבריכת המשושים קרים ועמוקים ובמקום אין שירותי הצלה – הכניסה על אחריות הנכנסים!
  • העליה מבריכת המשושים הינה ברמת קושי קשה – העליה תלולה מאד
  • הכניסה בתשלום – לבעלי כרטיס "מטמון" בחינם

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461