מגן לאומי עבדת דרך עין עקב עליון, גבי חווה ומיצד מחמל למצפה רמון על שביל ישראל

מגן לאומי עבדת דרך עין עקב עליון, גבי חווה ומיצד מחמל למצפה רמון על שביל ישראל

קטע ארוך של שביל ישראל שלוקח יומיים בין עין עקב עליון ומצפה רמון והליכה מנהלתית מגן לאומי חווה לעין עקב עליון.

איך מגיעים

אנו התחלנו את המסלול מגן לאומי עבדת – על כביש 40 – כרבע שעה נסיעה צפונית למצפה רמון כדי לצעוד הליכה מנהלתית על שביל ישראל הישן עד לעין עקב עליון ומשם המשכנו עם השביל החדש.

סיומו של המקטע הינו בחורשת קק"ל במצפה רמון – ליד תחנת הדלק. אם אתם מחפשים מקום להשאיר בו רכב – מגרש החניה שליד תחנת הדלק הוא יחסית בטוח.

 

פירוט

מתחנת הדלק שבכניסה לגן הלאומי עבדת נצא לכיוון המבנה שמצפון לה ולאחר מכן נצעד צפונה עם נטייה קטנה ימינה ונתחיל להקיף את עבדת. לאחר שניפגש עם השביל השחור וסימוני שביל ישראל הישנים,  ונמשיך לצעוד עם השביל, כ 6 ק"מ, במגמת עלייה קלה [שבסוף נהיית קצת יותר קשה עד שמגיעים למצוק מעל נחל עקב, אנו נרד במצוק בזהירות עם הסימון ונגיע לצומת השבילים שבעין עקב עליון ומכאן נחזור לצעוד עם הסימון של שביל ישראל החדש.

השביל מתלכד עם הסימון הכחול ואנו נמשיך איתו קצת ימינה, ומיד נעבור לצידה של הקנים בדיוק היכן שמסומן [יש מחילונת . .] נצעד קצת בערוץ ואז נתחיל לעלות שמאלה בעליה לא קלה של 3 ק"מ שחלק ממקטעיה תלולים למדי. בסוף העליה נפגוש שביל ירוק, אנו נמשיך עם הכחול ובסוף המישור שבסוף העליה ישנה תצפית נהדרת על בקעת צין [אם תחפשו טוב תמצאו מערונת ששני אנשים יכולים לשבת בה בצל].
לאחר שנהנה מהנוף נתחיל לרדת בשביל התלול עם הסימון השחור ולאחר כ 2 ק"מ נגיע לעין שביב ועין זיק. שווה להמשיך קצת עם השביל ולא לעצור בנקודת הצל הראשונה ואז נגיע לרחבה מוצלת גדולה עם פינות רבות לישיבה נוחה.
מגן לאומי עבדת למצפה רמון על שביל ישראל

לאחר המנוחה נצא מהחורשה ונפנה עם השביל שמאלה בגיא [הסימון כאן לא הכי ברור] ונתחיל לטפס במעלה זיק.  המעלה מאד תלול ובסופו, לאחר כק"מ וחצי נגיע לדרך עפר שהינה ציר הנפט ולארכה ישנה רצועה של קווי דלק. אנו נפנה בה ימינה ונצעד עימה כ 6 ק"מ. בדרך נעבור עליות וירידות רבות בתלילות שונה  [מומלץ להביט אחורה לאחר העליות אל הנוף הקסום], שלטי אזהרה רבים על צינורות הדלק, ולקראת סופה נראה דרך עפר עם סמ"ש שחור מגיע מימיןו עוד שביל אדום שפונה שמאלה ואחרי הליכה קצרה נראה מימינינו את חניון לילה חווה [נזהה אותו לפי הכיתוב על הסלעים הגדולים]

מגן לאומי עבדת למצפה רמון על שביל ישראל

מחניון לילה חווה השביל ממשיך בירידה עוד כ 800 מ' עד שהוא מגיע לצומת שבילים גדולה. אנו נפנה שמאלה עם הסימון הכחול לנחל חווה. בפתח הערוץ השביל מטפס על הגדה הימנית ואחרי הליכה של כ 500 מ' נרד ירידה תלולה עם מס' דרגיות לנחל חווה. בחורף ובאביב לאחר שהנחל זרם מומלץ לפנות שמאלה לערוץ וליהנות מטבילה בגבי חווה הקרים. השביל ממשיך ימינה ואחרי כק"מ וחצי של הליכה בערוץ נגיע לצומת שבילים. עם הסימון הכחול ניתן לפנות שמאלה לעין חווה [מומלץ למי שיש זמן באביב – בסוף הקיץ רוב הסיכויים שתגיעו ויהיה יבש] והסימון הירוק והסימון של שביל ישראל פונים ימינה לערוץ שיוציא אותנו מנחל חווה. ההליכה בערוץ זה הינה  איטית במיוחד בשל אופיו המסולע. אנו נפסע בין בולדרים בגדלים שונים וננסה למצוא את הדרך הנוחה לדלג בינהם עד שנגיע למפל שבקצה הערוץ.  נטפס את המצוק בעליה תלולה, מומלץ להסתכל שמאלה על סדקי חווה המפורסמים אותם ניתן לראות גם מלמעלה – בסוף העליה] שבסופה ישנן גם מס' דרגיות לעזר. ונמשיך לצעוד עם הסימון השחור במסלול בין גבעות שאחרי העליה שעלינו עכשיו תראינה בעיננו כמישוריות למדיי. לאחר כ 3.7 ק"מ של הליכה נפנה ימינה לשביל המסומ"ש אדום בירידה ובצומת נפנה שמאלה [שימו לב בדרך לכל מלכודות הטורפים בנויות האבן] לפי השילוט בדרך העפר עם הסימון השחור למצד מחמל [השילוט ימינה הינו לגבי חווה].  לאחר הליכה של כ 300 מ' נגיע לצומת למיצד מחמל [מיצד מחמל הינו אחת הנקודות ששימשו לאבטחת דרך הבשמים הקדומה] עם שביל ירוק נפנה שמאלה. ואנו נמשיך ישר עם השביל השחור שמקביל לשביל ישראל. לאחר כחצי ק"מ השביל פונה ימינה בחדות ואם נרצה להביט על המכתש מתצפית מדהימה נמשיך ישר עוד כ 600 מ' עד שנגיע לתצפית ולאחר מכן נחזור לשביל. מכאן השביל יוביל אותנו במשך  כ 20 ק"מ במגמת עליה לכיוון מצפה רמון.  בנקודות שונות בדרך ישנן תצפיות מדהימות על המכתש אולם חלקים רבים של הדרך משמימים.

מגן לאומי עבדת למצפה רמון על שביל ישראל

9.6 ק"מ לפני מצפה רמון ישנה פניה שמאלה עם סימון שקוף לכיוון מצפור גבעת געש – תצפית פנורמית מדהימה שמתחתיה ישנה גבעה געשית. כ 7.5 ק"מ לפני מצפה רמון ישנה מימין קובית בטון החוסמת שביל עפר עם הסימון שטח אש [בהמשך נפגוש עוד כמה כאלו].  כ 3 ק"מ לפני שנגיע למצפה נעבור מתקן מקורות וקילומטר אחרי כן נעבור את הפניה למכון טיהור השפכים [אי אפשר לפספס את הריח]. קצת לאחר שנעבר  את מכון הטיהור מתחיל משמאלינו גן הפסלים בו מוצבים פסלי אבן רבים ובסופו , כ 200 מ' לפני שמגיעים לחורשת הקק"ל של מצפה רמון נראה מימינו את החלק המוזיקלי של גן הפסלים.

דגשים

ניתן להיעזר בניסים ארגמן לללוגיזטיקה והקפצות – פרטים בטל' 0523714042

מדובר במסלול קשה ואתגרי – יש להתצטייד בלפחות 6 ליטר מים ליום.

הקטע הבא: ממצפה רמון לחניון לילה גוונים

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461