מקבר בן גוריון לגן לאומי עבדת דרך חוד עקב ועין עקב על שביל ישראל

מקבר בן גוריון לגן לאומי עבדת דרך חוד עקב ועין עקב על שביל ישראל

קטע בשביל ישראל העובר בחוד עקב ועין עקב כשלפניו ואחריו קטעים מנהלתיים.

איך מגיעים

תחילת המסלול הינה בגן לאומי קבר בן גוריון – ליד קיבוץ שדה בוקר והירידה לעין עבדת – על כביש 40 – מגיעים מגביש 40 – יש פניה שמאלה כ 4 ק"מ אחרי שפונים ימינה בצומת חלוקים לכיוון מצפה רמון. ניתן להשאיר במגרש החניה רכב בצורה בטוחה

נקודת הסיום של המסלול הינה בתחנת הדלק פז, ליד העליה לגן הלאומי עבדת – ניתן להשאיר רכב במגרש החניה – מקום יחסית בטוח.

אם מגיעים עם רכב אחד, על הכביש הראשי ישנם אוטובוסים לפןנה לכיוון הכניסה לגן הלאומי קבר בן גוריון ומשם רבע שעה ברגל ואתם ברכב החונה.

פירוט

המסלול מתחיל בצעידה מנהלתית ונינוחה לכיוון חניון הלילה עין עקב – שם נפרדנו מהשביל לאחרונה. יורדים בדרך הסרפנטינות דרך הכביש [זהירות!!] ובסוף הכביש פונים שמאלה [ימינה זה לנחל חווארים] לפי השילוט לעין עקב לפי הסימון האדום. נצעד בבקעת צין בשביל נוח ואחרי כ 3 ק"מ נגיע לצומת שבילים, אנו נפנה שמאלה עם הסימון הכחול [ימינה זה לעין עקב – למי שלא רוצה לטפס על חוד עקב]. ונצעד כק"מ עד שנגיע לצומת שבילים עם סימון ירוק, אנו נפנה ימינה [שמאלה זה למדרשת בן גוריון] ולאחר כ 300 מ' נגיע לשלט קטן עם סימון אדום ימינה – לכיוון חוד העקב. זה הזמן להרים את הראש, ולהתכונן .

נפנה ימינה ונתחיל לצעוד במישור עם סימון לא ברור לכיוון השביל הברור שעולה על ההר, וכשנגיע לתחתית חוד עקב נעלה ימינה על השביל. השביל מתחיל בעלייה סבירה עם קטע מישורי לאחרי ולאחר מכן העלייה נהיית יותר תלולה והשביל נהיה לעיתים צר. כשנגיע לדרגיות הראשונות [יש 3 קטעים] נדע שעברנו את מחצית הדרך לפסגה. לאחר הדרגיות נגיע לקטע מישורי וזה הזמן למנוחה קלה ולתצפיות ולאחר מכן נמשיך לצעוד. לאחר כ 100 מ' נגיע לצומת שבילים. מי שרוצה לא לטפס על פסגת חוד עקב יכול להקיף אותה משמאל עם השביל האדום ומי שרוצה לטפס ימשיך ישר עם השביל הירוק ולאחר עלייה תלולה [ועוד פעמיים דרגיות שיעזרו לנו לטפס] נגיע לפסגת חוד העקב.

לאחר המנוחה הקלה נמשיך עם השביל המסומ"ש בירוק שיורד מצידו השני של חוד עקב. השביל קצת מדורג ולאחר כחצי ק"מ הוא נפגש עם השביל האדום. נפנה ימינה ולאחר כ 2.5 ק"מ של צעידה נינוחה בירידה יחסית נראה מולינו את הדקלים הצומחים על הצוק שמעל עין עקב, נמשיך לצעוד וכשנגיע לצומת עם סמ"ש כחול נפנה איתו שמאלה ונגיע לעין עקב אחרי כ 200 מ'.

אחרי בילוי והפסקה ארוכה בעין עקב נחזור על עקבותינו כ 100 מ' ונטפס על המצוק שמאלה עם הסמ"ש הכחול ושביל ישראל – בעזרת דרגיות, מראש הצוק נוכל להתבונן אל הבריכה של עין עקב בזהירות, לראות את הנביעה של המעיין מעל הנביעה ונמשיך עם השביל. לאחר הליכה קצרה נגיע לצומת שבילים ונמשיך עם הסימון הירוק והסימון של השביל. לאחר הליכה קצרה נוספת נגיע לצומת שביים בה השביל הירוק ישפנה שמאלה או ימינה ואנו נמשיך ישר עם השביל השחור. בתוך נחל עקב. נצעד בנחל כ 2 ק"מ ונגיע לאיזור של עין עקב עליון. איך נדע שהגענו? המון קנים צפופים וקצת מים באביב ובחורף [באיזור זה יש סיכוי טוב לפגוש בע"ח]. לאחר כחצי ק"מ צמד לקנים נמצא מקום בו ניתן לחצות את הסבך , נחזור קצת על עקבותינו מצידם השני של הקנים ונגיע לצומת שבילים. הממשיכים בשביל ברצף יפנו עם הסימון של השביל לכיוון עין שביב [יש שילוט] עם הסימון הכחול. ואלו שמטיילים יום אחד יצעדו לכיוון גן לאומי עבדת [מה שאנו עשינו] ויתחילו לטפס על הצוק לפי הסימון הכחול והסמ"ש של שביל ישראל.

הטיפוס יחסית תלול – אבל הקטע התלול יחסית קצר ולאחר כק"מ מתמתן . לאחר שנגיע לשיא הגובה השביל יתחיל לרדת במתינות, נעבור ליד טראסות חקלאיות ולאחר של כק"מ וחצי של צעידה בנוף חד-גוני יחסית נגיע לצומת שבילים בה תהיה פנייה שמאלה עם סמ"ש ירוק. אנו נמשיך ישר עם השביל, נקיף את גן לאומי עבדת ולאחר כקילומטר וחצי נגיע לשילוט של שביל ישראל על כביש 40. משאלינו תחנת דלק פז לידה יש תחנת אוטובוס ומשם נסענו בתחבורה ציבורית לנקודת הפתיחה.

דגשים

הקטע המנהלתי של הדרך הלוך לכיוון חניון הלילה עין עקב לקח לנו כשעה ורבע הליכה איטית.  הקטע המנהלתי של החזרה – מעין עקב עליון לקח לנו כשעה וחצי.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461