תצפית המכתש הקטן

תצפית המכתש הקטן

תצפית המכתש הקטן הינה נקודת תצפית הנמצאת על מצוק בולט מעל המכתש הקטן ומאפשרת תצפית נהדרת אל רובו.

איך מגיעים

אל תצפית המכתש הקטן נגיע מכביש 227. אם נגיע מדימונה, ניסע על כביש 25 לכיוון ים המלח, נפנה ימינה קצת אחרי הגן הלאומי ממשית [יש שלט] לכביש 206, ונפנה שמאלה לכביש 227 – לפי השילוט למכתש הקטן ולמעלה עקרבים. ומכביש 227 , לאחר כ 11.8 ק"מ נפנה שמאלה לדרך עפר משובשת בה ניסע עד שנראה מימין שלוט לחניון לילה מעלה עלי. אם חוששים להשאיר שם את הרכב, ניתן להמשיך עם דרך העפר עוד כ 400 מ' עד לגדר של מחנה צבאי שנמצא שם ולהשאיר שם את הרכב. בכל מקרה מומלץ לא להשאיר דברי ערך ברכב.

פירוט

מכתש הינו שקע טופוגרפי הנמצא בין קירות זקופים.  מכתש סחיפה נוצר כתוצאה מסחיפת הסלע על ידי משקעים במקומות שיש שכבת סלע קשה מעל לשכבות סלע רכה. סדקים בשכבה הקשה מאפשרים למים לחלחל למטה וליצור אגם המתרחב עם הזמן כלפי ראש הר ובסופו של תהליך נותרים הקירות הזקופים .ההבדל בין מכתש סחיפה לואדי, הינו  שלואדי  יש פתח כניסת מים ופתח יציאה, ובמכתש יש רק פתח יחיד המנקז את המשקעים היורדים בתוכו. בגלל דרך היווצרות המכתשים ניתן לראות על צלע המכתש את שכבות סלע רבות השונות [כמו במפער המכתש] חולות צבעוניים הנמצאים בשכבות השונות גם הם מראה שכיח בתוך מכתשי סחיפה.

צורת המכתש הקטן הינה אליפסה מעוגלת. כאשר המרחק הארוך ביותר בין קירותיו הינו כ 8 ק"מ ורוחבו המירבי הינו כ 6 ק"מ. גובה מצוקי המכתש הינו כ 400 מ'.  המכתש הקטן התגלה באקראי בטיול של תנועת הנוער המחנות העולים שלדבריהם גם המדריך הבדואי שלהם לא הכיר.

תצפית המכתש הקטן

מהיכן שחנינו נתחיל לצעוד לפי הסימון של שביל ישראל. בהתחלה השביל מישורי,ולאחר כחצי ק"מ נגיע לשלט שיכוון שמאלה למעלה עלי וישר לתצפית המכתש הקטן. אנו נמשיך ישר במגמת עליה מתונה ולאחר כחצי ק"מ נגיע לצוק שקצת בולט לתוך המכתש ומשלושת צידיו ניתן להשקיף על המכתש, ולהבחין בכל הטופוגרפיה המדהימה שלו ממבט עילי.

תצפית המכתש הקטן

דגשים

הזהרו בזמן ההליכה על שפת המצוק!

כתיבת תגובה

סוג האתר

תצפית נהדרת לכיוון המכתש הקטן

על האתר

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461