נחל קנה

נחל קנה

נחל קנה הינו מסלול טיול המתאים למשפחות באיזור השומרון

איך מגיעים

כדי להגיע לשמורת נחל קנה ניסע לישוב קרני שומרון על כביש 55, ניכנס לישוב בכניסה הראשונה [ישר אחרי הכניסה למעלה שומרון], בכיכר נפנה שמאלה, בכיכר שלאחר מכן גם נפנה שמאלה ואחר כ 100 מ' נראה פניה לדרך משובשת מסומש"ת בכחול אליה נפנה – לפי השילוט לבית הקברות של הישוב. מומלץ לחנות במגרש החניה של בית הקברות ולא על שביל העפר כדי לא להגביל בו את התנועה.

אם הגענו בשני רכבים, כדי להשאיר רכב בסוף המסלול נמשיך לסוע על כביש 57 אחרי שנעבור את קרנ"ש, ניסע כ 4.5 ק"מ נפנה ימינה לפי השילוט לעימנואל ואריאל לכביש 5066 ואחרי קצת פחות מ 5 ק"מ נפנה ימינה לשביל עפר מסומ"ש בכחול אליו נגיע בסוף הצעידה בנחל. לחצו כאן להגעה למיקום הנקודה – בפניה יש גם שלט ל"שביל המעיינות נחל קנה"

אפשרות אחרת היא להתחיל את המסלול מנופים ולסיימו בכביש 5066 או להתחיל בקרני שומרון ולסיים בנופים [בסוף המסלול יש עלייה תלולה]. לחצו כאן להגעה לנקודה הסמוכה לשער הישוב נופים – פארק נחל קנה – קצת לפני שער הישוב משם גם ניתן להתחיל מסלול בנחל קנה או לסיימו

והנה המפה של המסלול אם מתחילים סמוך לנופים ומסיימים על הכביש.

פירוט

נחל קנה הינו אחד מהנחלים המזינים את הירקון. לארכו של הנחל מס' מעיינות המזינים את הזרימה בו כאשר חלקם שופעים כל השנה.

הנחל מוזכר בספר יהושע, פרק י"ז פסוק ט' כגבול בין נחלות השבטים אפרים ו חצי שבט המנשה [החצי שלא ביקש נחלה בעבר הירדן המזרחי] : "וְיָרַד הַגְּבוּל נַחַל קָנָה נֶגְבָּה לַנַּחַל עָרִים הָאֵלֶּה לְאֶפְרַיִם בְּתוֹךְ עָרֵי מְנַשֶּׁה וּגְבוּל מְנַשֶּׁה מִצְּפוֹן לַנַּחַל וַיְהִי תֹצְאֹתָיו הַיָּמָּה"

המסלול של נחל קנה, שיוצא מקרני שומרון מתחיל על שביל העפר היוצא ממגרש החניה של בית הקברות של הישוב.  אנו נצעד לעברו, נצא מהשער האחורי של הישוב [אם השער סגור אפשר להתקשר לרבש"צ של הישוב שיפתח אותו] ונתחיל לצעוד בירידה אל תוך השמורה.

לאחר צעידה ש כ 500 מ' בשביל העפר בירידה, נגיעה לצומת שבילים שבמרכזה חורבה. אנו נפנה שמאלה ונמשיך לצעוד בשביל המתפתל בין השדות, הבוסתנים והכרמים עוד כחצי ק"מ עד שנראה משמאלינו על השלוחה מבנה, נחפש משמאלינו את השביל בתוך הבוסתן, ונפנה אליו ולאחר כ 50 מ' נגיע לבריכההגדולה והעמוקה של נחל קנה שבד"כ מלאה רק בחורף [מה שאומר שאם הגענו אחרי יום העצמאות, כנראה שאין הרבה סיכוייים שיהיו בה מים].

נחזור לשביל ונמשיך לצעוד בערוץ הנחל, אחרי עוד כ 100 מ' של צעידה נחפש שביל בין הפרדסים שיוביל אותנו לבריכה נוספת שמתמלאת מצינור המזרים לתוכה ממימי המעיינות.

נמשיך לצעוד ואחרי שיסתיימו שטחי הפרדסים והכרמים נתחיל לשמוע את קול המים מפכפכים ונראה אותם זורמים לצידינו ונבחין בצד השביל בבריכה קטנה ורדודה המנקזת אליה את מימיו של עין אל חוואר אשר ניתן לשכשך בה רגליים.

נחל קנה

אחרי שנהנה מהברכונת נמשיך לצעוד ואחרי כ 200 מ' נוספים נגיע לעין אל בצה, אשר מימיו נובעים לתוך בריכה אשר ממנה יוצאים המים בתעלה מסודרת לכיוון אפיק הנחל. זה המקום לפק"ל קפה ולמנוחה קלה.

אם השארנו רכב בסוף המסלול נמשיך עם הסימון הכחול בשביל העפר ישר עוד כ 2 ק"מ עד שנגיע לרכב, אם לא השארנו רכב בסוף המסלול נתחיל לצעוד בחזרה לכיוון קרני שומרון, כאשר העלייה אינה קלה.

נחל קנה

האפשרות השלישית היא לטפס [עלייה לא קלה] לכיוון פארק נחל קנה בצומת שבילים ובעליה בשביל התלול [בהתחלה השביל מתון ובהדרגה הוא נהיה תלול – אם בחרתם בשביל זה – תסתכלו לאחור לפני שתכנסו לחורש הסבוך שבסופו ותראו את הנוף המדהים של נחל קנה]

נחל קנה

דגשים

  • כשהבריכה הגדולה בנחל קנה מלאה הקפיצה אליה אסורה.
  • לפני היציאה למסלול יש לדווח למס' הקב"ט שמופיע על השער בקרני שומרון – או בש"ג בנופים שיצאתם למסלול.
  • מומלץ להסתובב באיזור בקבוצות גדולות  ו / או עם נשק. 
  • שימו לב לרמת הקושי של המסלול שאתם בוחרים לפני שאתם יוצאים אליו

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461