הר כרמילה ונחל כרמילה

הר כרמילה ונחל כרמילה

מערת בני ברית - הר כרמילה - נחל כרמילה הינו מסלול מעגלי למיטיבי לכת. בחורף לפי התקופות יש במסלול פריחה מרהיבה.

איך מגיעים

איך מגיעים למסלול הר כרמילה?

המסלול של הר כרמילה מתחיל ממערת בני ברית הנמצאת על כביש 38. איך מגיעים למערת בני ברית? אם הגענו מכביש מס' 1 נפנה לכיוון בית שמש – כביש 38 בשער הגיא, נפנה שמאלה לכיוון כביש 395 ליד אשתאול ומיד לאחר מכן נעשה פרסה, נםנה ימינה בחזרה לכביש 38, ונחזור קצת חזרה לכיוון כביש מס' 1 עד שנראה מימין את השילוט למערת בני ברית. נפנה לכביש וניסע 2 ק"מ עד שנראה מימיננו את מערת ברית ומשמאלינו השביל המסומ"ש בכחול המוביל להר כרמילה.

פירוט

הר כרמילה מתנשא לגובה של כמעט 600 מ' והינו חלק משרשרת הרים שמתמשכת לכיוונה של שמורת נחל שורק.  על ההר גדל חורש טבעי כשבין הבולטים בו נמצאים האורנים והאלונים.

להר כרמילה יוביל אותנו הסמ"ש הכחול [שעד לפסגתו של הר כרמילה הינו מקביל לסימון של שביל ישראל], שתחילתו נמצאת ממול לפתחה של מערת בני ברית. נחצה את הערוץ של נחל כסלון ונתחיל לצעוד בו בעלייה שבתחילה הינה מתונה וככל שנעפיל במעלה ההר היא נעשית יותר ויותר תלולה. פה ושם חוסמים את השביל עצי שקרסו ונעקוף אותם בזהירות. בתחילת העלייה ישנם בתחילת החורף מקבצים נרחבים של נרקיסים ורקפות המתמעטים ככל שנגביה. במהלך העליה השביל הופך למסולע לעיתים ונדרשת זהירות בטיפוס, מומלץ להסתובב לאחור ברגעי המנוחה ולצפות לנוף המרהיב הנשקף. כשנראה מולינו מדרגות תלולות העוקפות דרדרת סלעים, נדע שהגענו לקצה העליה והסופה תמתין לנו דרך העפר הסובבת את פסגתו של הר כרמילה.

הר כרמילה

בנחל כרמילה נצעד בתחילה על גדתו הימנית של הערוץ בשביל צר ומשובש. ולאחר מס' דקות של צעידה נוכל לראות מעלינו את מצוקיו הנישאים של הנחל המזכירים במראה שלהם את כתר הכרמל שנמצא בנחל יגור, לאחר כ 600 מ' של צעידה על גדתו השמאלית של נחל כרמילה השביל חוצה את הערוץ ולאחר מכן נכנס לתוך סבך החורש הטבעי ומשם צעידה של כ 400 מ' תוביל אותנו לכביש, בו נפנה שמאלה עם הסמ"ש האדום ולאחר כקילומטר של הליכה נגיע למערת בני ברית, לידה השארנו את הרכב.

הר כרמילה

דגשים

  • המסלול [במיוחד העליה להר כרמילה] מתאים לאנשים עם כושר גופני טוב בלבד. מי שמעוניין לראות פריחה בלבד יכול לצעוד על השביל המסומ"ש בכחול עד שמתחילה העלייה התלולה לה כרמילה.
  • באיזור של מערת בני ברית יש פריחת רקפות נהדרת – בחורף
  • רוצים להזמין הדרכה במסלול הר כרמילה? מוזמנים לשלוח ווטסאפאו להתקשר ל 052-4282461

עוד מקומות מעניינים באיזור? עין מסילה, עיינות בוקר ואנדרטת מח"ל

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461