נחל גוב

נחל גוב

נחל גוב הינו מסלול מהנה המשלב נוף מדהים וירידה אטרקטיבית בקניון מצוקי בצפון הערבה

איך מגיעים

מסלול נחל גוב מתחיל בתחתיתו של כביש מעלה עקרבים – כביש 227.

ניתן להגיע מכיוון ים המלח או מכיוון כביש באר שבע דימונה – 25, לפנות אחרי דימונה ימינה לכביש 206 ואחרי כן לפנות שמאלה לפי השילוט למכתש הקטן ולמעלה עקרבים – לכביש 227 – נדרשת זהירות רבה בנהיגה בתחילתו של כביש זה ובמעלה עקרבים – הכביש צר מאד.ומשובש בכמה נקודות.

פירוט

מעלה עקרבים מוזכר בספר במדבר פרק ל"ז פב' ד' כחלק מגבולה הדרומי של ארץ ישראל: "ונסב לכם הגבול מנגב למעלה עקרבים ועבר צנה והיו תוצאותיו מנגב לקדש ברנע ועבר חצר אדר ויצא עצמונה". בספר יהושע פרק ט"ו פס' א-ג מוזכר מעלה אדומים כגבול שעלה בגורלו של שבט יהודה: "ויהי הגורל למטה בני יהודה למשפחותם. אל גבול אדום מדבר צן נגבה מקצה תימן. ויצא אל מנגב למעלה עקרבים ויצא צנה ועלה מנגב לקדש ברנע ועבר חצרון ועלה אדרה ונסב הקרקעה"

הכביש כנראה קיבל את שמו מהמילה עקראב בערבית שפירושה פיתול. באיזור הכביש הנמצא בימינו שכנה בעבר דרך נבטית ששימשה חלק מדרך הבשמים ששימשה אותם להעברת סחורות מאיזור חצי האי ערב לכיוון הערים הנבטיות ממשית ועבדת – ואכן שרידיה של דרך קדמונית זו נראים היטב בקטעים מסויימים בהם נחרצו מדרגות בסלע.

הרומאים בתקופה מאוחרת יותר השתמשו גם הם בדרך זו לטיפוס על רכס חצרה ושיפרו אותה שתתאים לצרכיהם. ואף הקימו בראשה את מיצד צפיר שיעזור להגן על דרך זו.

בימי השלטון המנדטורי סללו הבריטים כביש מודרני ראשון שהתאים לרכבים ממונעים וצה"ל בשנת 1950 שיפר את הכביש והרחיב אותו קמעה במבצע ערבה בשנת 1950.

בכביש זה בוצע בשנת 1954 פיגוע ירי על אוטובוס בו נרצחו 11 נוסעים ע"י ירי מהמארב ווידוא הריגה של מחבלים

נחל גוב

תחילתו של המסלול המעגלי של נחל גוב ליד סופה של הירידה של כביש מעלה עקרבים [יש שילוט ברור לתחילתו של המסלול לנחל גוב ומעלה עקרבים הרומי] – בתחילת כביש מעלה עקרבים יש שלט ימינה של נחל גוב – זה מסלול נוסף – קווי של נחל גוב ללא העליה של מעלה עקרבים הקדום.

נתחיל את המסלול עם הסמ"ש הכחול לפי השילוט לנחל גוב ולמעלה עקרבי הרומי. אחרי כ 200 מ' נגיע לפיצול שבילים – הימני שחור מגיע מנחל גוב ואיתו נחזור, אנו ממשיכים עם הסימון הכחול בעליה של מעלה עקרבים הרומי. ארכה של העליה הינו כ 4.5 ק"מ. העליה מאופיינת בקטעים קצרים תלולים, משטחי סלע ארוכים וקטעים בהם נחצבו מדרגות שסייעו להולכים הקדומים בדרך זו. רובה של העליה הינו בשני-שליש גובה. אם נסתכל מידי פעם לאחור נראה את רכבינו קטן וקטן עד שיעלם מהעין ומימין לנו נראה את פיתוליה של דרך מעלה עקרבים.

נחל גוב

לאחר כשלש ק"מ של עליה נראה משמאלינו כיפה גבוהה ועליה שרידי קיר – זוהי חורבת צפיר, כשנסיים להקיף אותה עם השביל נראה סימון שבילים לבן-שקוף-לבן שעולה לפסגתה. התצפית מהכיפה [במפה נ.ג. 424] מדהימה [אבל אם אין לכם כח לטפס זה לא הכרחי . . ]. מחלק זה נקראת העליה מעלה צפיר ע"ש חורבת צפיר ומצד צפיר. הדרך במעלה צפיר יותר מתונה ויותר נוחה להליכה מהדרך במעלה עקרבים הרומי

כק"מ וחצי אחרי שנעבור את חורבת צפיר נגיע לפיצול שבילים – הכחול ימשיך ישר לכיוון מצד צפיר אשר נמצא על שביל ישראל ואנו נפנה ימינה עם השחור., נרד איתו בנחל קטן במצוקונים השביל ימשיך במגמה שמאלה על צלעה ההר כשמימין נראה את האפיק המדהים של נחל גוב ולאחר כחצי ק"מ של הליכה נגיע לפיצול שבילים ימינה עם סימון ירוק לכיוון נחל גוב.

אם הגענו בימי שיטפון ואנו רוצים לצאת מהמסלול ניתן להמשיך ישר עם הסימון השחור ונגיע לתחילת כביש מעלה עקרבים [השילוט שבתחילת הכביש]. אנו נרד ימינה לתוכו של המעוק של נחל גוב עם הסימון הירוק. הירידה לתוך הנחל תלולה מאד ומשולבת בדרגיות לסיוע.

נחל גוב

לאחר שירדנו לנחל גוב נתחיל קטע של כ 2 ק"מ שחלקו קניון צר מאד וחלקו קצת יותר רחב. בנחל גוב ישנם 3 חבלים קיימים במסלול המסיים לרדת בחלק מהמפלונים. לאחר קצת יותר מקילומטר [שיקח לכם הרבה יותר מהרבע שעה במצופה למי שהולך בקצב מהיר] נראה פניה שמאלה עם סימון שחור בעליה תלולה שאיתו ניתן לעקוף קטע קניוני עם הרבה גבים שמתמלאים לאחר שיטפון בנחל – השביל השחור מתחבר בהמשך בחזרה לציר המרכזי של נחל גוב.

אם נמשיך לצעוד עם נחל גוב במעוק נגיע קצת אחרי הפיצול לסולם בגובה של כ 2 מ', ולאחרי עוד קטע מעוקי של כחצי ק"מ. לאחר שניפגש עם המסלול השחור שעוקף את הגבים, ישאר לנו  עוד כק"מ של הליכה בערוץ שיתרחב לאט לאט עד שנגיע לפיצול השבילים שפגשנו בתחילת היום. אנו נפנה איתו שמאלה ונגיע למקום בו השארנו את הרכב.

דגשים

כשמבצעים את המסלול בחורף יש להאזין לתחזית. אסור להכנס למעוק כשיש סכנת שטפונות.

המסלול לא מתאים לילדים קטנים. לאנשים עם מנשאים זה מתאים רק אם נושא המנשא בכושר.

יש לקחת לפני היציאה למסלול לפחות 3 ליטר מים – בימים חמים 4.5.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. NelAdmin

    הנחל שטף ב 26/12/2012

  2. NelAdmin

    עדכון 2.6.2023: המים בגבים במצב טוב

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461