שביל ישראל מהסטף לעין קובי

שביל ישראל מהסטף לעין קובי

נתיבו של שביל ישראל הוסט לירושלים בשנת 2017 - וזה תיאורו של הנתיב בתוואי החדש

איך מגיעים

המסלול מתחיל בחניון התחתון של הסטף – על כביש  386 כ 3.7 ק"מ מכיכר עין כרם.

המסלול מסתיים בעין קובי [ה waze  מכיר] על כביש 375 בפארק מנחם בגין ליד הישוב מבוא ביתר. אם חוששים – אפשר להשאיר את הרכב גם ביד קנדי.

 

פירוט

מקצה החניון התחתון של הסטף אנו נתחיל על שביל עפר בכיוון הכללי של הדסה עין כרם בשביל רחב, לאחר כ ק"מ נעבור צומת שבילים גדולה בה הפנייה ימינה מובילה  לנתיב הישן של שביל ישראל דרך עין חינדק ושביל המעיינות.

אנו נמשיך לצעוד בנתיב החדש וכשנגיע  לכיכר עין כרם  נתחיל לצעוד לכיוון שכונת עין כרם בעליה קלה – בצידו השמאלי של הכביש [כשגבינו לבית החולים] ולאחר כ 250 מ' הסימון של שביל ישראל ייקח אותנו שמאלה לשביל צר. אחרי כ 250 מ' השביל פונה ימינה ואנו נמצא את עצמינו בשביל רחב בתוך מטע זיתים [לאחר ט"ו בשבט יש במקום פריחה נהדרת של שקדיות], נעבור מימין נקודת שאיבה ולאחר כ 600 מ' נפנה ימינה ליד שלט של "עמק התימנים".

מהסטף לעין קובי

במזלג הראשון שמולינו נפנה שמאלה ומיד לאחר מכן שוב שמאלה ונעלה בגרם מדרגות קסום שבסופו נגלה ששמו היה מדרגות גן העדן. בסופן של המדרגות נפנה לרחוב הראשי של שכונת עין כרם. נעבור את בית הכנסת המרכזי של השכונה ואת הכנסיה והאכסניה שלצידה ולאחר כ 500 מ' נראה מימין לנו שירותים ציבוריים, נחצה מולם את הכביש עם הסימון ואחר כ 200 מ' נפנה ימינה, וישר אחריה נראה שלט שמכוון למדרגות הרפאים שמפנה ימינה, אבל אין מה  לחשוש, אנו פונים במזלג שמאלה בכביש צר שמסתיים לאחר כ 150 מ' והופך לשביל צר ותלול שמסתיים אחרי כק"מ ולאחריו נצעד על קו גובה מישורי בחורש נעים, נעבור ספסל עם נוף מדהים שלידו 2 בורות חצובים באבן, ולידו השביל חותך ימינה ומולינו נשקף נוף מדהים של אגם בית זית.

מהסטף לעין קובי

נמשיך עם השביל שלאחר כ 300 מ' יתעקל שמאלה בעליה שוב ובסופה נמצא את עצמינו ליד הגדר של מרכז אלווין. בסוף הצעידה לאורך הגדר נראה משמאלינו מגדל מים ונגיע לרח' הנרייטה סולד ונעבור על פני חזית המקום. לאחר צעידה קצרה נעבור את הכביש, נעלה בגרם מדרגות קצר ונמצא את עצמינו ברח' איסלנד., לאחר הליכה של כ 300 מ' נפנה לרח' ניקרגואה וימינה ולאחר כ 400 מ', נפנה לרח' פנמה ימינה, נחצה את הכביש מול גן משחקים גדול, נרד 3 מדרגות וניכנס לעמק לבן עם השילוט.

עמק לבן בתקופה שאחרי ט"ו בשבט פורח בשלל צבעים ושווה לבקר בו גם בלי לעשות את כל המסלול הזה. נעבור ליד השלט של גן המקווה, המקווה העתיק והמתקנים החקלאיים שנמצאים בתחילת השביל ונצעד בתוך העמק הפורח כ 2 ק"מ שבסופם נגיע למתחם של עין לבן ששופץ בשנים האחרונות.

מהסטף לעין קובי

לאחר הפסקה ומנוחה בעין לבן [אם מים קרים לא מפריעים לכם באמצע החורף אז תהנו ותזהרו] נמשיך עם השביל. נרד במדרגות עד לכביש הגישה לעין לבן מכיוון גן החיות התנכ"י ונפנה ימינה. נצעד בדרך עפר רחבה כ 3 ק"מ כשהנוף הירוק והצמחיה מולינו בסוף החורף מרהיבים ונגיע לעין אל בלד שנקרא עין איתמר –  על שמו של איתמר דורון שנרצח במקום בכ"ג בתשרי תשנ"ט.

מהסטף לעין קובי

נמשיך עם סימון השביל עוד כ 500 מ' והשביל מתחיל לעבור בחורש דליל, לאחר ק"מ בשביל הצר שבחורש השביל פונה ימינה ולאחר כ 100

מ' נוספים מגיעים למזלג שבילים. מי שירצו יוכלו להמשיך לעין קובי – מרחק של כ 2 ק"מ [ואם תכננתם זאת מראש אז גם להשאיר שם את הרכב – המקום פחות בטוח להשארת רכבים – בגלל זה לא חנינו שם] ואנו פנינו ימינה – לכיוון חנית הרכב – ליד יד קנדי – כ 2.5 ק"מ במעלה ההר.

לפני הכניסה לרכב שהשארנו ליד חניית מצפור ארתור רובינשטיין – מומלץ לגשת למצפור ולהתרשם מהנוף המרהיב ומצורת הפסנתר המיוחדת שלו.

דגשים

אחרי גשמים המסלול חלקלק ובוצי בחלקים רבים

הפריחה באיזור הינה בסוף החורף, בשאר ימות השנה אין פריחה במסלול.

המסלול מתאים למשפחות עם ילדים שמסוגלים לטפס עליות תלולות [יש כאלו 2 במהלך המסלול]

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461