מלהב ליער יתיר על שביל ישראל

מלהב ליער יתיר על שביל ישראל

מסלול בשביל ישראל בין יערות, חורבות ונופים

איך מגיעים

המסלול מתחיל סמוך לקיבוץ להב – לעיתים יתנו לכם להכנס לקיבוץ ויש מגרש חניה גדול סמוך כניסה. לחילופין ניתן לחנות ברחבת העפר הקרובה לשער.

המסלול מסתיים ביער יתיר "מרכז שדה חינוכי יתיר" – לשעבר בית היערן – הנה המיקום של המקום בעבר היה ניתן לחנות בתוך המתחם והרכב היה יחסית בטוח. היום כבר לא נותנים להכנס עם הרכב וצריך לחנות בחוץ ליד השער ולקוות שהרכב יחכה בסוף היום.

 

פירוט

לאחר שנצא מקיבוץ להב נצעד בשביל הגישה שלו כ 100 מ' , נרד ימינה בשביל העפר כ 300 מ' ונחבור לשביל ישראל על דרך העפר ליד השער האחורי של להב ונפנה איתו ימינה.

לאחר כ  500 מ' נעבור ליד אנטנה ונמשיך על דרך העפר. השביל מתעקל שמאלה ליד בריכת הביוב כשהשדות של להב משמאלנו.

נמשיך לצעוד בין השדות ולאחר כ ק"מ נחצה את כביש 358 , הליכה קצרה בשוליו ונפנה שמאלה לשביל עפר. אחרי כ 100 מ' עוברים צינורות גדולים. עוד צעידה של 200 מ' ושביל נוסף יחבור אלינו מימין ואחרי כחצי ק"מ, נחצה דרך עפר, נעלה עליה קצרה בשיפוע בינוני וניכנס ליער כרמים. שווה לעצור שניה בסוף העליה ולהסתכל על הנוף המרהיב של השדות שהשארנו מאחורינו.

נצעד בדרך העפר ביער כרמים במגמת עליה מתונה. בסתיו ישנן קבוצות רבות של סתווניות, לצד הדרך, לאחר כ 2.6 ק"מ אחרי ירידה קצרה נגיע לצומת שבילים עם בור ביוב, נפנה בה שמאלה ואחרי כ 600 מ' נפנה ימינה עם הסימון בעליה תלולה ובסופה, אחרי כ 300 מ' נחצה את כביש הגישה לסנסנה ליד תחנת אוטובוס, נטפס על מדרג הסלע שמולינו ונמשיך לצעוד כשהגביש מקביל אלינו מימין.

אחרי כ 300 מ' נחצה כביש חסום כשמשמאלנו מגרש הכדורסל של סנסנה ונמשיך לצעוד בשביל  הצר במדרון ואחרי כ 200 מ' נתחבר לדרך רחבה ונמשיך איתה שמאלה בירידה, נעבור מערה מימין לנו וצומת שבילים עם קווי מתח גבוה – ונפנה ימינה עם השביל הרחב במגמת ירידה

מתרחקים מהכביש והישוב. עוברים מערה מימין וצומת שבילים ימינה במקביל לקו מתח ולאחר כ 200 מ' נחצה את הכביש במעביר מים [אם הוא מוצף ניתן לחצות את הכביש בזהירות] ונפנה שמאלה ומעכשיו נצעד במקביל לכביש 3253 כ 2.5 ק"מ כל דרך עפר נוחה ורחבה.

קצת לפני המפגש עם כביש 60 השביל מתעקל שמאלה ואחרי 300 מ' ימינה ואנו נחצה הכביש במעביר מים שדרכו זורם נחל חברון [אם מוצף או בוצי ניתן לחצות בזהירות את הכביש] , נעבור ליד שלט ההנצחה ללוחמים שכבשו את האיזור במלחמת העצמאות – שעל שמו של אחד מהם נקרא הגשר – גשר דבמבם ונמשיך ישר ליער מיתר.

לאחר כ 200 מ' דרך היער של יער מיתר מתחילה להתעקל ואנו ממשיכים ישר עם שביל ישראל בירידה מתונה של כ 300 מ' בסופה נחצה דרך עפר ולאחר כמאה מ' ניפגש עם דרך היער איתה נפנה ימינה ונגיע לחניון פיקניקים מונגש עם שולחנות וברז מים – מקום נהדר להפסקה.

לאחר המנוחה נמשיך עם השביל בעליה שבסופה נפנה ימינה לדרך רחבה ואחרי כ 100 מ' נראה משמאלינו את חניון מאגורה – אשר גם בו יש ברז מים ושולחנות. החניון קרוי על שמה של המאגורה הצמודה אליו.

נמשיך לצעוד ולאחר כ 300 מ' של עליה בשביל מתפתל נפנה שמאלה לשביל צר ולאחר הליכה קצרה אם נרים את הראש נראה מעלינו גג של תצפית, בסופו של השביל הצר נגיע לשביל רחב, שווה לצעוד ימינה כמאה מ' ולהגיע למצפור הקרוי על שמו של נעם רוזנטל שנהרג במבצע צוק איתן. המצפור בגובה של 472 מ' ומשקיף על כל האיזור.

נחזור חזרה לשביל ונתחיל לרדת ולאחר כ 400 מ' נחצה דרך עפר רחבה ונעבור ליד שלט של יער חירן [שלא ראינו בו עצים בחלק זה] ולאחר הליכה קצרה נפנה ימינה עם הסימון ונתחיל לטפס בעליה תלולה שלאחר כ 300 מ' תוביל אותנו לפסגה הראשונה בשרשרת של פסגות, נשלח מבט לאחור אל יער מיתר הירוק ונמשיך לצעוד בירידה קצרה, נחבור לשביל שמצטרף אינו משמאל ולאחר כ  50 מ' הוא ימשיך שמאלה ואנו נטפס אל הכיפה הבאה אותה נפגוש לאחר כ 400 מ' נוספים.

נמשיך לצעוד על קו הרכס, בצומת השבילים נפנה ימינה ולאחר כ 400 מ' נראה משמאל לשביל בור מים לא מסומן. נעבור אותו לאחר כ 400 מ' של טיפוס קל נגיע לעוד כיפה, וממנה ירידה בינונית שבסופה ערוצו של נחל אשתמוע, בחורף לאחר הגשם הנחל בוצי וקשה לחציה, מיד לאחר החציה של נחל אשתמוע מתחילה עוד עליה, לאחר כחצי ק"מ ישנה הפסקה בעליה זו ולאחר שנמשיך לצעוד בעליה התלולה  שנמצאת בסופם של עוד 400 מ' נגיע לשרידים של חורבת סירה. נמשיך לצעוד על קו הרכס, נעבור נ"ט ב נ"ג 587 ונגיע להר חירן.  השביל ממשיך לטפס באיטיות ולאחר כק"מ נגיע לאנטנה אותה נעקוף עם השביל מימין ונתחיל לרדת במתינות, בסופה של הירידה נראה משמאלינו את שרידי חורבת חירן – שרידי קירות ומתקנים חקלאיים. אנו נתחיל לטפס ובסופה של העליה נחבור לדרך כבושה

בצומת השבילים שלאחריה נמשיך ישר, אחרי כ 200 מ' נחצה כביש, נצעד עליו קצת והפנה שמאלה עם השביל כשהכביש ימשיך ישר ולאחר כ 100 מ' נפנה ימינה בירידה שבסופה נראה משמאל את חורבת יתיר.

נמשיך לרדת ובצומת השבילים בסוף הירידה נפנה ימינה עם הסמ"ש הכחול בירידה מתונה ולאחר כק"מ נפנה ימינה בצומת בה ישנם 3 דקלים שולחן ונתחיל לטפס בעליה בדרך סלולה שתסתיים לאחר כ 700 מ' ונתחיל לרדת ולאחר כ 400 נפנה ימינה בפניה חדה ונמשיך לצעוד ביער נחצה דרך עפה ונמשיך בשביל צר בצידו השני במגמת עליה בינונית שמתמתנת בהמשך ולאחר כק"מ מגיעים לגדרות של בית היערן ביער יתיר, נפנה ימינה עם הסימון, נעבור מעל המקום בו הונצחו התורמים לבנית המקום ונחבור לרכב שהשארנו בתחילת היום ליד השער של המקום

דגשים

  • במסלול ישנן ברזי מים ביער מיתר בחניון המרכזי של היער ובחניון המאגורה. ניתן גם להכנס לישוב סנסנה ולהצטייד.
  • לאחר הגשמים קטעים במסלול עלולים להיות בוציים ופחות נוחים לצעידה.
  • ביער יתיר הסימון לעיתים מוסתר ולא ברור – אז שימו לב שלא תתברברו

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461