ממצודת היערנים ביער יתיר לערד על שביל ישראל

ממצודת היערנים ביער יתיר לערד על שביל ישראל

קטע זה של שביל ישראל - בין יער יתיר לערד הינו מישורי ברובו למעט 2 קטעים - העליה מיער יתיר להר עמשא והעליה בסוף המסלול לערד.

איך מגיעים

ליער יתיר נגיע מכיוון כביש 31. מצודת היערנים נמצאת על כביש 316 אליו ניתן לפנות מכביש 31 – נסיעה של כ 13.7 ק"מ מכביש 31 תביא אותנו למצודת היערנים. אם נגיע מכיוון ערד, נפנה ימינה בצומת תל ערד לכביש 80 וניסע עד לצומת T, שם נפנה שמאלה לכביש 316 בו ניסע עד שנראה מימין את מצודת היערנים.

נקודת הסיום של הקטע הינה ברח' חברון בערד – נפנה שמאלה ברמזור הראשון בער ולאחר מכן בכיכר השנייה – כשמשמאל תחנת דלק נפנה שוב שמאלה לרח' חברון , בקצהו נעשה פרסה ונחפש חניה לרכב

פירוט

נצא ממצודת היערנים, ובסוף דרך הגישה  למצודה נעבור את הכביש ונפנה שמאלה בירידה בזווית חדה לפי הסימון של שביל ישראל. השביל עובר בשיפוליים של יער יתיר  בתחילה בירידה קצרה ולאחר מכן הכיוון הכללי הוא עלייה, ישנם קטעים של עליות קלות וישנם קטעים של עליות קצת יותר תלולות. אחרי כ 2 ק"מ נראה משמאלינו חורשת אקליפטוסים שתגוון קצת את נוף החורש הכללי של יער יתיר שהעצים השולטים בו הם בעיקר אורנים. אחרי כ 2 ק"מ נוספים נעבור צומת שבילים בה ישנה פנייה לסימון כחול, אנו ממשיכים ישר בעלייה בשביל לפי הסימון עד שנראה משמאלינו את הישוב עמשא אחרי כ 3 ק"מ  ומשם עליה קצרה תביא אותנו לצומת שבילים גדולה כשמשמאל נראה את הישוב עמשא. שביל ישראל ממשיך בעליה [בחורף ניתן לראות באיזור זה נרקיסים רבים] עד שאחרי כ 1.4 ק"מ נגיע לפסגתו של הר עמשא שגובהו 859 מטרים. מהר עמשא יש תצפית נהדרת בימים של ראות טובה לכל הכיוונים וניתן לראות גם חלק מהשדות של דריג'את וגם את יער יתיר בצורה מאד יפה. על הפסגה ישנו מעין ריבוע מאבנים ונקודת טריאנגולציה.

מפסגת הר עמשא נתחיל לרדת בדרך העתיקה ולאחר כ 3 ק"מ של צעידה בירידה מול הנוף נראה מימין לנו מחצבה ובאופק את בתיו הקיצוניים של הכפר דריג'את שתושביו פלאחים ולאחר כחצי ק"מ נוספים של הליכה נעבור ליד באר מים יבשה שבפינה השמאלית התחתונה שלה [כשנגיע מולה מהר עמשא] נראה רוזטה – פרח חקוק, נמשיך בירידה שהופכת למעט תלולה לקראת המישור וכשנגיע לתחתיתה נראה מימין לנו בורות מים מטוייחים.

מכאן נצעד בשטחים החקלאיים, נוכל לראות את הנתיב של התחתרות המים היורדים  מהר עמשא באדמה, וקצת אחרי כן נראה שני עצי אשל בעלי נוף רחב מתחתם ניתן לנוח, במהלך הצעידה בשטחים החקלאיים חובה לעקוב אחרי סימוני השביל שלא להתברבר. אחרי כ 5.5 ק"מ של צעידה בשדות נעבור בתוך כפר לא מוכר [אבל יש על חלק מבתיו צלחות של yes ופאנלים סולריים רבים נמצאים בין הבתים] וכלאחר ק"מ של צעידה מהכפר עם השביל נעבור מתחת לתל ערד ולאחר מכן נחצה את כביש 80. נעבור ליד מטע השקדים, ונצעד עם השביל לצד השדות המגודרים, נעבור בדרך מאגר מים ומספר מבנים חקלאיים עד שנגיע אחרי כ 3.5 ק"מ לפארק ערד [נוכל להבחין מרחוק בשדרת ברושים ארוכה שהינה הגבול של הפארק]

בפארק נוכל לנוח בצל העצים וליהנות מהמים ולאחר מכן נחזור לשביל שעובר בגבול הפארק בתוך שדירת עצים יפה ונתחיל לצעוד לכיוון ערד אותה נראה באופק – מרחק של כ 6.5 ק"מ  שחלקם במגמת עלייה. השביל השחור יצטרף אלינו מימין ויחד איתו נקיף את ערד דרך הגבעות הצפוניות, נוכל להבחין במערות הרבות שבערוצים ובשכבות הסלע השונות. וכשנגיע לעליה האחרונה לפני ערד נצעד עם קו העירוב של העיר עד שהשביל יוליך אותנו לרח' חברון – שם נשאיר את הרכב השני.

דגשים

  • יש ברזי מים בפארק ערד וניתן לבקש מים גם בעמשא.
  • כדאי להיות ערניים לגבי הסימון של השביל בין השדות – גם בתקופה בה יש יבול וגם בתקופה בה הכל שטוח.
  • רובו של מסלול זה חשוף לשמש.
  • במצודת היערנים ניתן לחנות ליד השער – יש חניון עם ברז מים נכון ל 10/3/2022 ממול המצודה – מעברו השני של הכביש

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461