שביל הגולן מיונתן לעין קשתות

שביל הגולן מיונתן לעין קשתות

מקטע מישורי בשביל גולן החולף ליד 2 מאגרים וגשר עם סיפור מיוחד

איך מגיעים

המסלול מתחיל מחוץ לישוב יונתן- יוצאים מהשער האחורי של הישוב [השער נעול ומחכים שמישהו יעבור] ובצומת הראשונה פונים ימינה ונוסעים עד המפגש עם הסימון של שביל הגולן וחונים בצד. לניווט ישיר לנקודה ליחצו כאן

המסלול מסתיים בכביש הגישה של מתחם עין קשתות – לניווט ישיר לנקודה ליחצו כאן

פירוט

נתחיל את המקטע בעליה בינונית, על הדרך המשובשת,  אחרי כ200 בסוף העליה פינת ישיבה ונקודת מים. אנו נמצאים במצפור נחמה שהוקם לזכרה של נחמה רוטשטיין ז"ל .
נמשיך לצעוד ואחרי כ 900 מ' אחרי ירידה מתונה נעבור ליד מתקן מקורות, אחרי כ 400 מ' נראה משמאל שלולית חורף [בסוף החורף] ואחרי כחצי ק"מ נפנה ימינה בשער בקר ליד מתקן מקורות נוסף לשביל צר.
אחרי כ 200 מ' נעבור ליד תחילתה של קבוצת אקליפטוסים והשביל מתעקל שמאלה וממשיכים לצעוד בשדות ונעבור בדרך ליד עוד מס' אקליפטוסים ואחרי כ 700 מ' השביל יתעקל ימינה ואחרי כ 700 מ' נוספים
נעבור בשער בקר, אחרי כ 200 מ' נחצה שביל עפר ואחרי כ 400 מ' נגיע לשילוט של רוג'ום אל הירי – גלגל הרפאים, שהינו מתחם בו ישנם 3 מעגלי אבנים גדולים ובמרכזו מבנה אבן גדול. החוקרים חלוקים בדעתם לגבי הייעוד של מתחם זה. לניווט ישיר למקום ליחצו כאן

נצא ממתחם גלגל הרפאים ונפנה ימינה עם השביל, אחרי כ 600 מ' נחצה שביל עפר, אחרי כ 300 מ' נעבור בשער בקר וכ 300 מ' לאחריו נחצה פלג בתוך חורשת אקליפטוסים קטנה.
אחרי כ 400 מ' נפנה שמאלה בדרך עפר ומיד שוב שמאלה בפנייה חדה , נעבור מעבר בקר ונצעד לעבר המאגר שבאופק [בחורף קטע זה בוצי מאד] אחרי כחצי ק"מ נגיע לקצהו של מאגר דליות.
נתחיל להקיף את המאגר מצפון, נצה שביל עפר ואחרי כ 400 מ' נצעד על הסוללה התוחמת את המאגר. אחרי כ 200 מ' [בערך אחרי שליש סוללה] יורדים ממנה עם הסימון,
ואחרי כ 300 מ' השביל מתעקל ימינה ליד צינור שחור גדול וקצת אחריו נגיע לכביש 808, נחצה אותו בזהירות ונמשיך עם השביל [בסוף החורף יש באיזור צמחיה סבוכה].

נעבור את מעבר הבקר שבצידו השני של הכביש ונמשיך לצעוד , אחרי כ 400 מ' השביל מתקל שמאלה ליד שילדה ואחרי כ 200 מ' כשנראה קרוב אלינו את חניון דליות הקביל מתעקל ימינה ומיד ימינה שוב ואנו מתחילים להקיף את חניון דליות
קצת אחרי תחילת ההקפה נגיע לפניה ימינה לכיוון מפל בזלת – אם יש לכם זמן ואתם באיזור בשיא החורף – מומלץ לפנות לכיוון המפל. אורך ההקפה של חניון דליות הינה כ 800 מ' ובסופה ניתן ליהנות בחניון ממנוחה נוחה ו זהו סוף הקטע הרשמי שבין אום א דנניר לבין חניון דליות.
נחצה את כביש 869 בזהירות, נעבור מעבר בקר ומיד נפנה שמאלה עם הסימון [בסוף החורף הסימון מוסתר ע"י הצמחיה הגבוהה] ואחרי כ 600 מ' השביל מתעקל בחוזקה ימינה [אם הגעתם לבונקר הנטוש סימן שפיספסתם את הפניה].
אחרי כ 100 מ' נפנה ימינה בשביל עפר ואחרי עוד הליכה קצרה נחצה שביל עפר – בצומת יש שילוט לנקודת מים של שביל הגולן – עוד 150 מ'.
אחרי כ 400 מ' נפנה במזלג השבילים שמאלה ואחרי כ 400 מ' נוספים נגיע לקצהו של מאגר סמך. נתחיל להקיף את המאגר כשבסוף החורף נוכל לראות בתוך השלוליות הרבות שבאיזור פריחה של נוריות מים.
אחרי כחצי ק"מ השביל מתעקל שמאלה ואחרי עוד הליכה קצרה נצעד על הסכר הצר של מאגר סמך ולאחריו נמשיך לצעוד על סוללת המאגר, יש בנקודה זו נקודת צל נוחה סמוך למים.

אחרי כ 600 מ' נרד מהסוללה ימינה  ואחרי כ 400 מ' נפנה בצומת שבילים ימינה ובמזלג שלאחריה שמאלה. אחרי כ 200 מ' נגיע לתחנת רוויה של מקורות, נעקוף אותה משמאל, נעבור בשער הבקר נצעד כ 900 מ' בשביל הרחב ונתחיל בירידה איטית לערוצו של נחל סמך.
סוף החורף יש באיזור זה מרבדי תורמוסים גדולים ומתחת השביל נראה שלוליות חורף רבות. לאחר כ 900 מ' נעבור שער בקר ואחרי כ 900 מ' נוספים נעבור עיקול שמאלה בירידה שתתחיל להפוך לתלולה, עוד שער בקר, ומיד לאחריו השביל יתעקל שמאלה לחלק האחרון של הירידה ואחרי כ 300 מ' נגיע לערוץ נחל סמך. במקום פינה מוצלת מדהימה. נחצה אותו בזהירות על האבנים ונתחיל לעלות בשביל הצר, ואחרי כ 200 מ' נראה מימין לנו מלמטה את הגשר שבנו כאן הסורים כחלק מפרוייקט הטיית הנחלים.
נתחיל לעלות בשביל הרחב בעליה מתונה ואחרי כק"מ של עליה כשמימין לנו הנוף המרהיב, נוכל לנוח ליד עץ רחב לאחר המנוחה נמשיך לצעוד בעליה ולאחר כ 1.2 ק"מ נגיע לשלט של שביל הגולן שמעדכן שכאן מסתיים הקטע שבין חניון דליות לעין קשתות . כדי להגיע לרכב שהשארנו בתחילת היום סמוך לשער של עין קשתות נפנה שמאלה בעליה החדה, לאחר כ 300 מ' נגיע לשער האחורי של עין קשתות ולאחר כ 600 מ' נוספים נגיע רכב.

דגשים

 

כל הזמן אתם אומרים לעצמכם – הלווא שהיתה לי קבוצה לטייל איתה?
מתארגנת קבוצה שבתאריך 17/10/2023 תתחיל את שביל הגולן ו שביל עמק המעיינות – פרטים והרשמה בטלפון 052-4282461 או ב

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461