גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם

גן לאומי סביב שרידיו של בית כנסת קדום

איך מגיעים

לגן הלאומי ברעם ניתן להגיע מכיוון מירון – ניסע על כביש 89 צפונה [שמאלה בכיכר אם אנו יוצאים מהמושב מירון] ואחרי כ 11.2 ק"מ נפנה ימינה לפי השילוט לגן הלאומי.

אם נגיע מכיוון מערב על כביש 89 – יש פניה שמאלה לגן הלאומי ברעם כ 9 ק"מ אחרי היציאה מחורפיש .

פירוט

האתר המרכזי בגן הלאומי ברעם הינו השרידים של בית כנסת עתיק עם שלושה פתחים בחזיתו. הפתח המרכזי מעוטר  בעיטורים נאים ולפני הכניסה לבית הכנסת ניתן להבחין מימין בבור מים קטן.

על הפתח הימני שרדה הכתובת שדהתה עם השנים "בנוי דאלעזר בר יודן" – האם הכתובת באה לציין שבניו של אלעזר בן יהודה [בתרגום מארמית] תרמו את הפתח?

בתוך בית הכנסת ישנם שרידים של עמודים, בינם גם שרידים של עמודי לב מפוארים, וקורת אבן בה שקעים לקורות האבן שנשאו כנראה את הקומה השניה.

מחוץ לבית הכנסת ישנם פריטים ארכיטקטונים רבים שנמצאו במקום

 

גן לאומי ברעם

וקצת על תולדות המקום:

באמצע המאה ה 19 הארכיאולוגים קוהל וורצינגר עשו מחקר על בתי הכנסת בגליל ובמחקרם הגיעו גם לברעם. הם מצאו שרידים של שני בתי כנסת, קטן וגדול – כשבקטן הם גם מצאו כתובת – אותה הם לקחו איתם למוזיאון הלובר בפריז.

מי שיתבונן היטב בחזית בית הכנסת ישים לב שהמשקופים לא יושבים בדיוק וגם הקשת המרכזית לא מונחת בצורה מדוייקת על עמודיה. החוקרים ערכו בדיקות  וחפירות [במהלכן נמצאו מטבעות מהמאה החמישית מתחת לרצפה – כנראה הונחו על ידי בוני הרצפה כדימן למזל טוב]והגיעו למסקנה שבית הכנסת, שסגנונו מתאים למאות השניה-שלישית, הועתק ממקום אחר [ייתכן שבאותו הישוב] למקום זה ולכן ישנן בעיות בהתאמה של פריטי הבניה.

גן לאומי ברעם

במפלס מעל בית הכנסת ישנה כנסיה מרונית שהינה השריד האחרון לכפר בירעם שהיה במקום על מלחמת השיחרור ותושביו אולצו לעזוב את המקום תוך הבטחה שיוכלו לשוב [שבסופו של דבר לא קויימה]. מול הכנסיה יש מרפסת תצפית יפה על הנוף.

גן לאומי ברעם

דגשים

שעות הפתיחה במקום:

שעון קיץ:

בימים ראשון-חמישי' ושבת: 17:00 – 08:00,  ביום שישי וערבי חג: 16:00 – 08:00

שעון חורף:

בימים ראשון-חמישי ושבת: 16:00 – 08:00,  ביום שישי וערבי חג: 15:00 – 08:00

הטלפון בגן הלאומי ברעם: 04-6989301

במקום ישנם שולחנות פיקניק רבים, שירותים וברזי מים.

הכניסה למקום בתשלום – למנויי מטמון – חינם

ואם אתם כבר כאן….מומלץ לבקר גם בשביל הפסגה בר מירון, במערת פער [אחרי הגשם יש כאן זרימה נהדרת אם המערה לא מוצפת] ובנחל גוש חלב

כתיבת תגובה

סוג האתר

גן לאומי סביב שריד של חזית מפוארת של בית כנסת עתיק

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461