מלטרון למערת בני ברית על שביל ישראל

מלטרון למערת בני ברית על שביל ישראל

מסלול מאתגר בשביל ישראל עם הרבה נוף, עליות וירידות

איך מגיעים

המסלול מתחיל במגרש החניה שליד "יד לשריון" בלטרון – לניווט לנקודה ליחצו כאן

המסלול מסתיים במערת בני ברית – לניווט לנקודה ליחצו כאן

פירוט

נצא מהרכב ונצעד לכיוון הכביש הראשי שמוביל למתחם למנזר לטרון [השתקנים], נחצה את הכביש ברמזור ונתחיל לצעוד לכיוון מנזר לטרון אליו נגיע לאחר כ 550 מ'. כשמימין לנו בכביש הגישה כרמים. נפנה שמאלה עם השביל ולאחר צעידה קצרה בין עצי הזית נגיע לטוטם מעץ המוקדש לנציגים חשובים מ 3 הדתות החשובות, רש"י – מהיהדות, סלאח א דין מהאיסלם וברנאר מקליבו – מקים המסדר הטראפיסטי – אשר נזירי מנזר השתקנים משוייכים אליו

נמשיך בעליה מתונה בין עצי הזית של כקילומטר ובסופה נתחיל לרדת. לאחר כ 200 מ' נגיע לצומת שבילים, נמשיך ישר, נעבור את השלט של נחל נחשון ונתחיל לעלות לכיוון נווה שלום. אחרי כ 600 מ' נפנה ימינה בשביל צר בעליה שמסתיים לאחר כ 200 מ' בשביל עפר רחב. נפנה בו ימינה [בצומת יש שולחן].

נעבור את בית העלמין של נווה שלום [בו קבור תום כיתאין ,שעל שמו ועל שם תומר קידר שנפלו באסון המסוקים הוקמה גבעת תום ותומר ] נווה שלום הינו ישוב בו חיים יהודים וערבים בדו קיום. מבית העלמין תצפית נהדרת לכיוון לטרון.

 

בצומת שנמצאת כ 400 מ' אחרי בית העלמין נמשיך ישר ולאחר כמאה מ' נפנה שמאלה ליד חניון "סוכת שלום" על שמו של אייבי נתן קצת אחרי החניון יש "מזלג" – נפנה בו שמאלה. ונתחיל לעלות במתינות. אחרי כ '"מ השביל נהיה יותר מישורי ונפה ימינה בצומת שאחרי החניון שעל שמה של משפחת דלוסי.

אחרי כ 700 מ' נעבור משמאל חלקת יער עם שבחורף יש בה המוני רקפות ולאחרי חניון על שמו של בנימין פרלמן עם שולחנות ומתקני משחקו לאחר כמאה מ' נעבור ליד שלט המכריז על כך שאנו באיזור יער פרו. במזלג ליד השלט נפנה ימינה ולאחר כ 500 מ' נגיע למפגש עם כביש ולאחריו צומת גדולה בה נפנה שמאלה עם שילוט לכיוון "הסרפנטינות" כ 100 מ' אחרי הפניה נפנה ימינה ונתחיל ירידה חדה בדרך מפותלת שנסללה במלחמת העצמאות כחלק מבניית דרך בורמה – שפרצה את המצור על ירושלים.הירידה מסתיימת בצומת גדולה ואנו נפנה שמאלה ליד שלט הסבר על "צינור השילוח" שהיה חלק מהמערכת שהוקמה להבאת מים לירושלים במלחמת השיחרור. אחרי כ 300 מ' נגיע לצומת מזלג, נפנה בו ימינה ובמזלג שמיד לאחריו שמאלה.  ונתחיל לרדת במתינות. אחרי כ 600 מ' נראה משמאל לנו מבנה ומיד לאחריו צומת שבילים בה נמשיך ישר ואחרי כ 300 מ' נגיע לצומת מזלג בה נפנה שמאלה בעליה מתונה.  אחרי כ 200 מ' נגיע לצומת גדולה, נפה בה שמאלה ומיד אחרי שנעבור את הכרם ימינה [בלי סימון ברור], נתחבר לשביל שיגיע מימין ונמשיך ישר ואם נסתכל ימינה נראה בנקודה זו שדרת ברושים מדהימה בתחתית הגבעה שמולינו

מלטרון למערת בני ברית

אחרי כ 700 מ' נפנה ימינה לדרך עפר ונמשיך בעליה מתונה כשמימין לנו שדות רחבים ואחרי כ 500 מ' נגיע לכביש צר ונמשיך לצעוד עליו כשמימין לנו ישנם מס' מתחמים של שולחנות פיקניק. אחרי כ 500 מ' נגיע לביר דובאן שהיתה נקודת הפגישה של השיירות שעלו לירושלים [הבאר חסומה ברשת ברזל ודרכה בחורף ניתן לראות את המים שמצטברים] ולאחר כמאה מ' נגיע לעין מסילה שהינו בעצם בריכת איגום לעודפי מתקן השאיבה שנמצא בצידו השני של השביל. [ובשל כך ייתכן שתגיעו לעין מסילה ותראו בריכה ריקה].

אחרי ההפסקה המתבקשת בעין מסילה נמשיך ישר וכ 300 מ' לאחר שנתחיל לצעוד נעבור מתחת כביש 38, ומיד בצומת שלאחר מכן נפנה שמאלה ולאחר כ 200 מ' נגיע לאנדרטת מח"ל המנציחה את המתנדבים מחו"ל שהגיעו לסייע לכוחות הצבא הצעיר של המדינה ונפלו בקרב. חניון אנדרטת מח"ל מוגדר כחניון יום ולילה ויש בו גם ברזי מים פועלים.

 

מלטרון למערת בני ברית

נפנה ימינה בשביל המזופת שלפני האנדרטה ומשאלינו פינת מרגוע לזכרם של אלדד קישוני, שמואל שוורץ-תשבי ודב שיינבלום שנפלו בי"ג טבת תש"ח כשהגיעו לסייע למושבה הר טוב . לאחר כ 300 מ' בעליה בשביל נגיע למחסום ג'יפים ולאחר כ 600 מ' נפנה שמאלה בעליה לאחר כ 600 מ' של עליה תלולה נפנה ימינה [שווה להסתובב ולהביט בנוף המדהים] ולאחר כ 200 מ' נגיע למשלט 21 – אחד המקומות בו התנהלו קרבות קשים במלחמת השיחרור

מלטרון למערת בני ברית

אנו נפנה עם הסימון הירוק לפי השילוט לשלוחת שיירות – בירידה קלה, מימין נראה את המושב בית מאיר ולצד הדרך נראה בחורף פריחת רקפות רבים.

12.7 משלט 21 וימינה עם הירוק – שלוחת שיירות בירידה קלה. אחרי כמאתיים מ נגיע לצומת שבילים, נמשיל בה ישר לפי השילוט למשלט 16 ולאחר כ 600 מ' במהלכם מפתחים חלונות נוף לכיוון מודיעין פה ושם, נגיע לתצפית מדהימה עם 2 ספסלים לכיוון כביש מס' 1.

מלטרון למערת בני ברית

נמשיך עם השביל ישר לאחר שנהנה מהנוף ולאחר כ 400 מ' נגיע למשלט 16, במקום התחוללו קרבות קשים במלחמת השיחרור. יש במקום מפה של האיזור , אנדרטה, עמודי הנצחה לנופלי הפלמ"ח – לפי הקרבות ופינת ישיבה. נמשיך ישר עם השביל לכיוון "רמת שיירות" ולאחר כחצי ק"מ נפנה ימינה לאחר פינת ישיבה לצד הדרך. לאחר כ 200 מ' נמשיך בעליה תלולה, נעבור את מתחם הכניסה לשמורת המסרק ולדרך בורמה [במקום יש חורשה נהדרת לפיקניקים, נחצה את כביש הגישה לבית מאיר בזהירות, נעבור את השלט של שביל ישראל ומיד נרד ימינה עם הזימון, במזלג  הראשון נפנה בימני ומיד במזלג שאחריו בשמאלי ונתחיל לצעוד על דרך הנוף הצפונית של יער הקדושים במגמת ירידה מתונה. לאחר כ 1.5 ק"מ נעבור מימין לנו מערה ולאחר כ 200 מ' נגיע למעקה ירוק שיסמן לנו שכאן אנו פונים שמאלה. הירידה היא תלולה וחלקה עם קטעים מישוריים  קצרים יחסית פה ושם. לאחר כ 700 מ' נגיע לשער ירוק ולאחר כמאה מ' נוספים נגיע לסוף המסלול מול מערת בני ברית.

מלטרון למערת בני ברית

דגשים

  • המסלול מתאים למיטיבי לכת
  • בעין מסילה אין מים כל הזמן
  • נדרשת זהירות רבה בירידה בסוף המסלול למערת בני ברית
  • כשמדדנו את המסלול בעזרת אפליקציה היא הראתה שעשינו כ 1602 מ' של עליות ו 1501 מ' של עליות.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461