נחל צאלים תחתון – עין נמר וגיא סלעים

נחל צאלים תחתון – עין נמר וגיא סלעים

מסלול מאתגר לנווה מדבר עם מעיין מדהים - עין נמר

איך מגיעים

איך מגיעים לנחל צאלים תחתון?

הפניה לתחילת המסלול בחניון הלילה נחל צאלים נמצאת כ 56 ק"מ דרומית לצומת הלידו – הצומת של כביש 90 עם כביש 1

מי שיגיע מכיוון ערד – הפניה שמאלה לחניון הינה כ 25 ק"מ צפונית למפגש של הכבישים 31 ו 90.

מהרגע שפנינו לשביל העפר – ליד המתקן של חברת החשמל – יש נסיעה של כ 3.5 ק"מ עד שנגיע לחניון הלילה בו נשאיר את רכבינו. המסלול מתחיל ומסתיים בנקודה זו.

 

פירוט

בקצה חניון הלילה של נחל צאלים נראה את השלט שיכוון אותנו למסלול. נתחיל לצעוד בשביל ישר ואחרי כ 150 מ' נפנה שמאלה בירידה חדה לערוץ, בסוף הירידה נפנה קצת שמאלה ומיד ימינה ונתחיל לצעוד בערוצו של נחל צאלים. ארחי כ 700 מ' הערוץ הרחב יתחיל להסגר ואחרי כ 400 מ' נוספים נגיע למשטחי סלע לבנים.

נמשיך לצעוד ואחרי כ 100 מ' נתחבר לסימון הכחול על משטחי הסלע, שאחרי הגשם נקווים בין סדקיהם מים , ונפנה שמאלה אחרי כ 300 מ' עם השילוט לכיוון גיא סלעים ונתחיל עליה תלולה – מעלה ענבה. אחרי כ 300 מ' נגיע לצומת שבילים ונפנה בה ימינה באדום [ניתן להמשיך לעין ענווה – אותו נזהה לפי צמחיית המים עוד כ 200 מ' לכל כיוון] בהמשכו של מעלה ענווה. צועדים בחצי הגובה כשמתחתינו גיא סלעים.  אחרי כ 600 מ' נפנה ימינה עם הסמ"ש הירוק ואחרי כ 200 מ' נראה מימין לנו נק' תצפית נהדרת לכיוון ערוץ נחל צאלים שמתחתינו. נמשיך ישר ואחרי כ 300 מ' נתחיל לרדת. ירידה של כ 200 מ' ואנו ליד נק' של SOSWifi – נק' בה אפשר להתחבר לאינטרנט אלחוטי במקרה הצורך אם צריך להזעיק עזרה חס וחלילה.

נחל צאלים עין נמר

נמשיך לצעוד בערוץ כשמשמאלנו סלעים בצבעים מדהימים,  ולאחר כ 500 מ' נפנה שמאלה עם הסמ"ש הירוק. ישר זה לגיא בהק שזכה לשמו בעקבות בוהק סלעיו. הירידה לגיא בהק דורשת חבל באורך של כ 30 מ' [המצוק בגובה של 15 מ' אבל צריך 30 מ' – כי צריך גם לשחרר אותו…] אחרי כ 100 מ' נעבור במעין שער שנוצר מדרדרת של סלעים, מימין לנו המעוק של גיא בהק בו נשמע את זרימת המים אחרי הגשמים ואחרי. נמשיך לצעוד ואחרי כ 600 מ' נגיע לסופו של גיא בהק [מי שרוצה יכול לרדת מכאן למים , להירטב ולחזור כשיש מים בנחל].

נחל צאלים עין נמר

נמשיך לצעוד ואחרי כ 400 מ' נגיע למפגש עם סימון אדום ואנו נמשיך ישר ואחרי כ 300 מ' נגיע לנווה המדבר של עין נמר. עין נמר נובע בין הסלעי ומימיו קרים מאד ועמוקים מאד [וגם בוציים]

נחל צאלים עין נמר

אחרי הבילוי בעין נמר נתחיל לחזור על עקבותינו, כשבדרך חזרה – בנקודת ה SOS – אנו נמשיך ישר לגיא סלעים [ניתן כמובן לחזור בדיוק בדרך בה הגענו]. אורכו של גיא סלעים הינו כקילומטר בו נדלג בין סלעים  ונשתמש בכל כישורינו הטכניים כדי לעבור במסלול ולהישאר עם נעליים יבשות.

לאחר שנצא מגיא סלעים יישאר לנו לצעוד על הדרך בה הגענו בהלוך כ 1.7 ק"מ עד שנגיע לחניון הלילה של הנחל [ אחרי שהערוץ מתרחב יש כ 600 מ' של הליכה – שימו לב לסימון – מתישהו השביל עובר מצד ימין של הערוץ לצד שמאל ואחרי כן העליה לחניון שלא תפספסו.

נחל צאלים עין נמר

דגשים

  • מדובר במסלול למיטיבי לכת!
  • הכניסה לעין נמר היא על אחריות הנכנסים – שימו לב שמדובר במים עמוקים וקרים מאד
  • הכניסה והירידה לגיא בהק היא על אחריות העושים זאת. נדרשת זהירות מרובה.
  • הכניסה למסלול אסורה כשיש סכנת שטפונות.
  • המסלול לא מתאים לביצוע בקיץ.

מתעניינים בעוד מסלולים מעניינים במדבר יהודה? נחל משמר, נחל דרגות ונחל סלוודורה מאד כיפיים

מחפשים אטרקציה מוטורית שווה? ריידר ים המלח מאד מהנה.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461