חצר סרגיי

חצר סרגיי

מבנה יפה עם סיפור מרתק

איך מגיעים

חצר סרגיי נמצאת ברח' הלני המלכה 13 בירושלים. אפשר להגיע למקום ברכבת הקלה – לתחנת כיכר ספרא ומשם ברגל – הליכה של כ 400 מ'.

הכניסה לרכב הינה מרחוב הלני המלכה, כניסה נוספת רגלית ישנה מרחוב מונבז – לרוב היא סגורה.

פירוט

במחצית השניה של המאה ה 19 התחילה התעוררות דתית בעולם הנוצרי שגרמה להתגברות זרם הצליינים לאתרים הקדושים לנצרות בארץ ישראל. רבים מהעולים היו מהקיסרות הרוסית אשר ענייניהם הלוגיסטיים טופלו ע"י אנשי הכנסיה היוונית האורתודוקסית בארץ ישראל.

עם התגברות זרם העולים וחוסר היכולת של הכנסייה היוונית לטפל במספר הצליינים שהלך וגדל , החליטו השלטונות ברוסיה לטפל בעניין בעצמם. הם פעלו מול השלטונות בארץ ורכשו שטח אדמה גדול מחוץ לחומות העיר העתיקה – סמוך לשער יפו והחלו לבנות שם מבנים לרווחת הצליינית – אכסניות, כנסיה, מגורים לנזירים שיפעילו את כל האופרציה וגם בית חולים. בנוסף הם ניסו לבדוק מה ניתן כדי לייעל את הסיוע לעולי הרגל והוחלט על הקמת אירגון שתפקידו יהיה לסייע באירגון על העניינים הלוגיסטיים של העלייה לרגל – שמו של האירגון היה החברה הקיסרית הפרבוסלבית לחקר ארץ הקודש

חצר סרגיי

בראש החברה הועמד הנסיך סרגי אלכסנדרוביץ שאבא שלו היה צר [ניקולאי השני], אח שלו היה צר [ניקולאי השלישי] , אחיין שלו היה צר [ניקולאי הרביעי – הצר האחרון] והוא היה צרה צרורה ליהודים [היה אחראי על גירוש יהודי מוסקבה]. לקראת סוף המאה ה 19 הגיע הנסיך סרגיי לביקור בארץ הקודש לחנוכת כנסיית מריה מגדלנה בהר הזיתים ובמהלך ביקורו הוא שם לב שחסר מקום אירוח לאורחים המכובדים שמגיעים לירושלים ויזם הקמת אכסניה נוספת, למכובדים. החברה הפרבוסלבית יזמה רכישת קרקע נוספת ובשנת 1890 נחנכה אכסניית האנשים החשובים שנקראה על שמו של יוזמה – חצר סרגיי.

חצר סרגיי

לאחר מלחמת העולם הראשונה – השתלט השלטון הכובש על המתחם ומיקם בו משרדי ממשלה שונים ולאחר קום המדינה מיקמה בו המדינה הצעירה את משרד החקלאות ושנים לאחר מכן גם את משרדי החברה להגנת הטבע. בשנות ה 60 נחתם הסכם בין ממשלת ישראל ____ שבסיכומו הישראלים העבירו 4.5 מיליון דולר כששליש מהם במזומן והשאר בשווה כסף – בעיקר פירות הדר [מה שגרם לעסקה להקרה עסקת התפוזים] המחלוקת על הבעלות המשיכה כאשר גם היורשים של הנסיך סרגיי הגישו תביעת בעלות על הבניין ב 2008 הבטיח רה"מ דאז לנשיא רוסיה להעביר את המתחם לבעלות רוסית והחל בצעדים לקראת זאת אולם עתירות והחלטות שיפוטיות שונות מנעו את ביצוע ההבטחה עד שנת 2022.

 

חצר סרגיי

דגשים

המקום היום הינו שטח פרטי של ממשלת רוסיה ומשמש כמלון, לרוב ניתן להכנס לחצר ולסייר בה.

סמוך לחצר סרגיי ניתן לבקר גם במוזיאון אסירי המחתרות ואצבעו של עוג מלך הבשן .

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. יוסי שניאור

    מבחוץ עיטורים וסמלים מעניינים בדגש נוצרי ובפנים גן יפהפה!

כתיבת תגובה

סוג האתר

מבנה יפה עם סיפור מיוחד

על האתר

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461