שביל הדגים ושביל המדרגות בהר סדום

שביל הדגים ושביל המדרגות בהר סדום

מסלול מרהיב בהר סדום

איך מגיעים

המסלול של שביל הדגים ושביל המדרגות בהר סדום מתחיל ליד הסלע המכונה אשת לוט על כביש 90 – כ 9.8 ק"מ צפונית לצומת זוהר.

המסלול מסתיים מול מרכז המבקרים על שם נובומייסקי – כ 2 ק"מ דרומית לנקודת ההתחלה ליד שלט "מעלה הסולמות" – המוקם במחנה העובדים הראשון בסדום – לניווט למקום ליחצו כאן

פירוט

לאר שהחנינו את הרכב מתחת לסלע "אשת לוט" [לא להשאיר דברים יקרי ערך ברכב] נצעד צפונה בשביל לצד הדרך כ 300 מ' עד השלט המכוון להר סדום – עם הסמ"ש הכחול.

השביל מתחיל בעליה קשוחה של כ 300 מ', שאחריה יש התמתנות קלה ואחרי כ 300 מ' נוספים היא נהיית כמעט מישורית אולם לא לאורך זמן ואחרי כ 200 מ' של הליכה נינוחה השביל שובר ימינה בעליה חדה..שימו לב למשטחי הסלע שלצד השביל – על חלקם יש שרידי מאובנים של דגים.

אחרי כ 200 מ' מגיעים לנקודה עם תצפית נהדרת, יורדים ממנה לפי הסימון, השביל נהיה צר ולאחר כ 300 מ' נפנה בצומת השבילים עם הסמ"ש הכחול בעליה, ולאחר כ 300 מ' נפנה ימינה בעליה קצרה לתצפית מדהימה בצבע לבן המכונה תצפית הכפתור [מרחוק היא נראית ככפתור לבן על רקע הנוף] נרד חזרה לצומת השבילים ממנה הגענו והשביל פונה לכיוון השני עם הסמ"ש האדום לירידה תלולה וצרה החצובה בתוך ההר. אחרי כ 200 מ' השביל מתרחב, נהיה מישורי לקצת וחוזר לעליה שמסתיימת בתצפית יפה אחרי כ 400 מ'.

שביל הדגים ושביל המדרגות בהר סדום

מהתצפית נרד ואחרי כ 500 מ' השביל נעבור ממש בתעלה בתוך המצוק ולאחריה בנתיב צר בתוך ההר ואחרי כ 400 מ' נגיע לחניון הר סדום [על ציר 11437] – צידו השני של המסלול של "שביל הדגים" ואנו נמשיך למעלה הסולמות..

נפנה שמאלה בדרך הג'יפים ולאחר כ 1.3 ק"מ נפנה שמאלה עם הסמ"ש השחור לפי השילוט לתצפית הר סדום בעליה מתונה, אחרי כק"מ נגיע לצומת שבילים בה נפנה ימינה עם הסמ"ש השחור לפי השילוט לתצפית הר סדום ושביל המדרגות ואחרי כ 800 מ' נגיע לתצפית הר סדום עם הנוף הפנורמי המרהיב [ומשמאל לנו נוכל לראות את תצפית הכפתור בה ביקרנו קודם]

שביל הדגים ושביל המדרגות בהר סדום

נמשיך ישר עם השביל ואחרי כ 50 מ' נראה את הפניה שמאלה לשביל המדרגות [משום מה בחלקו התחתון של השביל יש שלט למעלה הסולמות….2 שמות לאותו המסלול…]

בשביל המדרגות יש מעל 250 מדרגות ובינן קטעי הליכה. לאחר כ 500 מ' של ירידה נפנה שמאלה לפי הסימון אחרי משטח בטון, אחרי כ 600 מ' נעבור ליד מערה [אסור להכנס!!] וקצת לאחריה נרד בגרם מדרגות נוסף ונראה בפעם הראשונה את מה שהיה מחנה העבודה של מפעל האשלג מתחתינו.

נרד ב 2 סולמות ונגיע לתצפית מדהימה על מה שהיה מחנה העבודה, ומכאן עוד גרם מדרגות אחד ארוך ומגיעים לכביש 90 – לשלט מעלה הסולמות. ומה שנשאר לנו עכשיו לעשות כדי להגיע לרכב בבטחה זה לצעוד שמאלה [צפונה] כ 2.3 ק"מ בשולים – רחוק מהכביש – בזהירות] עד שנגיע לרכב.

שביל הדגים ושביל המדרגות בהר סדום

דגשים

  • ניתן לבצע את שביל הדגים או שביל המדרגות [שבצד של כביש 90 מכונה מעלה הסולמות] לבד – על יד הקפצת המטיילים לתצפית הר סדום הגעה בציר המגיע ממישור עמיעז.
  • מעלה הסולמות לא מתאים לביצוע על ידי אנשים עם פחד גבהים
  • ההליכה על השולים בחזרה לרכב צריכה להתבצע בזהירות מירבית רחוק מהכביש [ויש מספיר מקום…]
  • אין לסטות מהשבילים המסומנים!
  • מאד לא מומלץ לבצע את המסלול בשעות היום החמות – כמעט כל המסלול חשוף לשמש
  • במסלול אין קליטת GPS – חובה להצטייד במפת נייר.
  • המסלול של נחל פרצים נמצא באיזור – אם אתם מחפשים עוד מסלול קרוב. עוד רעיונות?- מצוק תמרור לעין בוקק ונחל בוקק

ניתן לקבל הדרכה למוסדות חינוך – דרך הגפ"ן – תוכנית 28455

מעוניינים בהדרכה במסלול – מוזמנים ליצור קשר בווטסאפ

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461