הסרטבה

הסרטבה

מסלול מאתגר לשרידיו של מבצר קדום על פסגתו של הר הסרטבה

איך מגיעים

הסרטבה נמצאת מעל כביש הבקעה – כביש 90. הפניה לכביש הגישה הינה בנקודה זו כ 600 מ' דרומית למשואה. אם הגעתם מדרום – סעו עד משואה, תעשו פרסה ותחפשו את הכביש הצר מימין – הפניה מאד צרה ומאד קל לפספס. בכניסה לכביש היה בעת ביקורינו שלט הכוונה מעץ לסרטבה.

ניסע בכביש המפותל, המשובש והצר מאד כ 6 ק"מ עד שנגיע לחניה של הבסיס הצבאי – שם מומלץ לחנות [ניתן לחנות גם בתחילת העליה לסרטבה – ליד השלט – "שביל הנערים" בשולי שביל העפר אבל למעל הרכב יהיה במקום יותר "מושגח" – חוץ מזה שיש משם תצפית נהדרך על הסרטבה שאליה אתם עומדים לטפס עוד מעט…..] – משם נרד כ 700 מ' תחילת שביל העליה.

 

פירוט

הסרטבה הינה פסגה בגובה של כ  650 מ' מעל גובה פני הקרקע בבקעה ובפועל גובהה של הפסגה הוא כ 377 מ' מעל לפני הים.

פסגת הסרטבה שימשה בימי בית שני כאחד מהמקומות בהם הודלקו המשואות כדי לבשר על על קידוש החודש לבני ישראל שבגולה – וכך מתארת משנה ד בפרק ב' – במסכת ראש השנה  את האירוע: "ומאין היו משיאין משואות? מהר המשחה לסרטבא ומסרטבא לגרופינא, ומגרופינא לחוורן, ומחוורן לבית בלתין, ומבית בלתין לא זזו משם – אלא מוליך ומביא ומעלה ומוריד עד שהיה רואה כל הגולה לפניו כמדורת האש"

בתקופה החשמונאית, נבנו על ידי המלכים 6 מצודות במזרח הממלכה, במקומות שולטים ומבודדים, אחד ממצרים אלו נבנה בסרטבא ונקרא אלכסנדריון וישנה מחלוקת אם הוא קרוי על שמו של המלל שבנה אותו – אלכסנדר ינאי או על שמה של אשתו אלכסנדרה.

עוד על תולדון המבצר שהיה מוקם בסרטבא – ניתן לקרוא כאן

הסרטבה

לאחר שחנינו ולקחנו איתנו את חפצי הערך נרד בכביש כ 700 מ' עד השלטים שמתחת לסרטבא ונתחיל לטפס על "שביל הנערים"  עם הסמ"ש הירוק. העליה בתחילה מתונה ובהמשך מתגברת. אחרי כ 450 מ' השביל מתעקל שמאלה ובעיקול נראה שולחן – מיקום מעולה לקפה של זריחה אם תגיעו בזמן..

ממשיכים עוד כ 300 מ' עם השביל והעליה מתגברת. אחרי כ 250 מ' נחצה שביל צר ואחרי כ 100 מ' נוספים נגיע לצות שבילים בחלק העליון של ההר.

אנו נפנה ימינה עם הסמ"ש הירוק ואחרי כ 200 מ' נתחיל לראות משמאלינו על צלע ההר סדרה של 3 בורות מים גדולים שמחצבו כדי לאפשר לתושבי ההר לשרוד בהעדר מקורות מים זמינים. נמשיך לצעוד בעליה התלולה ואחרי כ 200 מ' בצומת השבילים נפנה שמאלה עם הסמ"ש השחור ולאחר הליכה קצרה נגיעה לפסגת הסרטבה.

סרטבה

מה יש בפסגה חוץ מנוף מדהים?
שרידי קירות, בורות , מפולת אבנים המיוחסות לתקופת החשמונאים [לפי צורת הסיטוט] ורוח חזקה בחלקים מהיום.

לאחר המנוחה המתבקשת בפסגה נתחיל לרדת עם הסמ"ש השחור בזהירות. לאחר כ 100 מ' השביל מתעקל שמאלה ובעיקול נראה שרידים של בסיסי עמודים בצורת לב ושרידי עמודים.

 

הסרטבה

נפנה ימינה עם הסמ"ש הירוק ומתחילים ירידה חלקה מאד של כ 100 מ' [מומלץ מאד לרדת אותה לאט, בזהירות או על הישבן למי שמפחד – בכל מקרה אם אתם חוששים – תחזרו בדרך שבאתם] . בסיומה של הירידה נפגוש בסמ"ש הירוק ונמשיך לרדת איתו בשביל הצר, אחרי כ 700 מ' נגיע לשולחן, כ 450 מ' נוספים יביאו אותנו למפגש עם הכביש – ועליה קשוחה של כ 700 מ' אחרונים תביא אותנו לחניה בה השארנו את הרכב – ואל תשכחו להשקיף על הסרטבה פעם אחרונה מרחוק לפני הנסיעה. מגיע לכם אחרי ש"כבשתם" אותה.

 

סרטבה

דגשים

  • העליה לסרטבה מתאימה לאנשים בעלי כושר גופני גבוה בלבד.
  • לא מומלץ לבצא את המסלול בסרטבה בשעות החמות של היום בקיץ – עקב הטמפרטורה הגבוהה שבמקום.
  • הירידה בסמ"ש השחור חלקה מאד ומאתגרת מאד. אם אתם לא בטחים ביכולתכם לרדת אותה – מומלץ לחזור חזרה בדרך הב עליתם. בכל מקרה נדרשת זהירות רבה בירידה מהסרטבה
  • מעוניינים להזמין טיול זריחה מודרך לסרטבה לקבוצה שלכם? מוזמנים ליצור קשר ב 052-4282461 . אפשר גם ב

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461