[aioseo_breadcrumbs]

ממעוז חיים לתל סהרון בשביל עמק המעיינות

ממעוז חיים לתל סהרון בשביל עמק המעיינות

קטע יפה עם תצפיות מדהימות בשביל עמק המעיינות

איך מגיעים

המקטע מתחיל בנקודה זו על יד כביש הגישה למאגר מים על כביש 71 – ליד מעוז חיים לא רחוק מצומת רופין – השביל עובר מצידו השני של הכביש. אז חצו אותו בזהירות! אין במקום מעבר חציה [ניתןל חנות גם בשביל עפר ליד צומת רופין ולחצות שם בזהירות]

המקוע מסתיים בנקודה זו על יד תל סהרון – בשביל ליד מסתור הציפורים שפתוח רק בעונת הנדידה.

פירוט

לאחר שחנינו ליד מאגר ירוחם [אין שלט למאגר-  לשם מוביל שביל העפר שבנקודה "הדקורה" נעבור את הכביש בזהירות ונתחיל לצעוד צמוד לגדר של מעוז חיים [אם חנינו לי צומת רופין נצעד על השביל צמוד לגדר עד שנגיע לפינתה, נפנה שם שמאלה ונחבור לשביל עמק המעיינות]. לאחר כ 450 מ' נראה מימין מבנה עם  שלט  "בית הכנסת העתיק באלה" [כשהיינו המבנה היה סגור אולם מחוצה לו היו מס' שרידי כותרות ועמודים]. נמשיך לצעוד ואחרי כ 350 מ' הדרך מתחלפת מדרך אספלט לדרך עפר ואנו ממשיכים לצעוד צמוד לגדר. אחרי כ 600 מ' נפנה ימינה לכיוון מטע דקלים ואחרי כ 300 מ' נפנה שמאלה ליד מיכל פלסטיק גדול שחור.

אחרי כ 300 מ' נפנה שמאלה על כביש משובש ואחרי כ 200 מ' נפנה ימינה לשביל אופניים בשוליו של כביש. אחרי כ 100 מ' נחצה את הכביש ונמשיך לצעוד בין שדות החיטה על דרך משובשת, וקצת לאחר מכן נפנה שמאלה על דרך עפר כבושה שעוברת מתחת לעמודי החשמל כשמימין לנו השדות.

שביל עמק המעיינות ממעוז חיים לתל סהרון

אחרי כ 1.4 ק"מ נפנה שמאלה ומיד ימינה בשולי הכביש , אחרי כ 700 מ' נפנה חצי ימינה בצומת עם סמ"ש כחול ונקודה כתומה על כביש צר. ואחרי כ 400 מ' נפנה ימינה לדרך נוף גאון הירדן. אחרי כ 600 מ' נפנה שמאלה לפי השילוט למצפור ואחרי כ 100 מ' של עליה מתונה נגיעה ל"מצפה מעבר לגבול" במקום שולחנות, עמדת תצפית יפה, עמדת מסבירן ושלט הנצחה לזכרו של סרן יורם מרנלנדר. בצידה השני של התצפית, ישנה אנדרטה דמויה העץ של גולני ולידה שלטי הנצחה לזכרם של ברוך שירזי ושמעון בן שיטרית שנהרגו במלחמת ההתשה באיזור זה.

נחזור לכביש, נפנה שמאלה ולאחר כ 1.7 ק"מ נעבור ליד מוצב נטוש, 500 מ' לאחריו ישנו עץ שיטה ענק [שגם מופיע במפות]. נמשיך לצעוד ולאחר כ 900 מ' נגיע לתצפחת הנהדרת והמקורה שעל תל כרפס. לאחר שנרד מהתצפית ונפנה שמאלה – לאחר כ 100 מ' ישנה בריכת צפרות גדולה עם מסתור בשלבי בניה [נכון למאי 2022] ומגרש חניה גדול – כולל חניית נכים. אחרי שנצא מהמסתור נפנה ימינה עם השביל לדרך הסלולה כשלידינו זרימתם של מי קולחין. אחרי הליכה קצרה ישנם עיקולים ימינה ושמאלה ואחרי כ 400 מ' נעבור ליד שרידי מבנים שנראים כשרידי מחנה צבאי. נעבור אותם וליד המפגש עם כביש הגישה לכפר רופין נעבור ליד האנדרטה לזכרם של דני ברזילי ורוני חנוכה שנהרגו במקום זה לאחר שמחבר שהגיע מירדן ירה לעברם.

נחצה את הכביש בזהירות ונצעד בשביל המקביל אליו ולאחר כ 500 מ' נפנה ימינה ליד השער של כפר רופין. אחרי כ 500 מ' נעבור שלט שמאל לתחנת טיבוע ולתל סהרון אולם אנו נצעד ישר על גבול השדות ולאחר כ 1.5 ק"מ נגיע לבריכת אבוקה [הכניסה אסורה, לעד הבריכה שירותים כימיים ופח אשפה גדול נכון למאי 2022].

שביל עמק המעיינות ממעוז חיים לתל סהרון

נפנה ימינה לפני הבריכה [מהכיוון שממנו הגענו] ונקיף אותה כשהבריכה משמאלינו ולאחר כ 1.5 ק"מ נגיע לאנדרטת "יד לאבוקה" לזכרו של קיבוץ אבוקה שהיה בעבר באיזור זה. מאחורי האנדרטה ישנו שער בקר שמוביל ל "שביל המים" – שביל שהוסדר ע"י תלמידי מכינת כפר רופין צמוד למימי הנחל – שביל מדהים ופסטורלי שמסתיים לאחר כ 500 מ' בשער בקר נוסף, נפנה שמאלה והליכה קצרצרה תביא אותנו לעין צמד- הידוע בכינויו "המסיל"  [שהחניה שלו גם היו נקודת אשפה ושירותים כימיים בזמן ביקורינו].

שביל עמק המעיינות ממעוז חיים לתל סהרון

לאחר הבילוי בעין צמד נעלה לתל צמד,. העליה קצרה ותלולה אולם הפיצוי בסופה שווה – נוף יפה של כל האיזור ופסל מתכת הבא להנציח את פעלם של אנשי יבש גלעד שהורידו את גופותיהם של שאול ובניו מעל חומות בית שאן וקברו אותן.

שביל עמק המעיינות ממעוז חיים לתל סהרון

נחזור חזרה לשביל ונצעד על דרך העפר הכבושה שמאלה עם השילוט לתל תאומים. אחרי כחצי ק"מ נעובר פניה לשביל [אנו ממשיכים ישר] וקצת אחריו נעבור מכון לטיהור שפכים שנוכחותו מסבירה למה יש ריח לא נעים באוויר, אחרי כ 700 מ' נפנה שמאלה עם השביל ואחרי כחצי ק"מ נוספים נראה משמאל את התצפית למאגר קלח. נחזור לשביל ונפנה שמאלה ואחרי כ 400 מ' נפנה ימינה. בצומת השבילים שאחרי כ 1.3 ק"מ ממשיכים ישר ואחרי עוד כ 700 מ' פונים שמאה לשביל צר, נעבור ליד תחנת "שפעה" ולאחר כ 700 מ' נפנה ימינה לכביש צר והליכה של כ 200 מ' בו תוכלי אותנו לרכב שהשארנו ליד תל סהרון.

דגשים

  • הכניסה לבריכת אבוקה על אחריות הנכנסים – במקום יש שלט האוסר את הכניסה למקום.
  • חציית הכבישים הינה ללא מעברי חציה והינה על אחריות החוצים – נדרשת זהירות רבה בזמן החציה

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

  • אורך המסלול: כ 21 ק"מ
  • משך המסלול: יום שלם
  • נושא: נוף, צפרות בעונה, פריחה בעונה, מים, שביל עמק המעיינות
  • תחבורה: 2 רכבים פרטיים
  • עונה מומלצת: אביב, סתיו
  • מים: בעין אבוקה ובעין צמד
  • מפת סימון שבילים: 3
  • נבדק לאחרונה: 2/5/2022
לחצו לניווט
סגירת תפריט