גן סיפור דרך הביטחון בחולון

גן סיפור דרך הביטחון בחולון

איך מגיעים

גן סיפור דרך הביטחון בחולון נמצא במפגש הרחובות מפרץ שלמה, דוד אלעזר ומנחם בגין – בנקדה זו

פירוט

דרך הביטחון הינה דרך שהוקמה בתחילת שנת 48' במטרה לאפשר תנועה בטוחה בין דרום תל אביב – לכיוון ירושלים – תוך ביצוע מעקפים של כפרים ערביים שישבו על צירי התנועה לכיוון מזרח. לאורכה של דרך הביטחון הוצבו עמדות שמירה שנקראו "מזקפים"

הדרך נסללה בין החולות והפרדסים שהיו על התוואי, בחלק ממנה הוצבו חביות [שלמעשה היו בעצם מיכלי הזפת ששימשו לבניית הדרך] לצידיה ובחלק אחר נשתלו עצים כדי למנוע את סחף החולות לכיוון הדרך. בתחילה הדרך נמשכה עד חולון ובהמשך הוארכה לכיוון רשל"צ – וכשנכבשה יפו הערבית במלחמת העצמאות והדרל לירושלים נהייתה בטוחה בעקבות בריחתם של הכפרים העויינים לאורכה של הדרך מזרחה – ננטשה דרך הביטחון ולמעט כמה קטעים – נעלמה כליל מהשטח במהלך השנים.

י

 

דרך הביטחון בחולון

דרך הביטחון נסללה על ידי מהנדסי חברת אגרובנק  באותה הדרך בה הבריטים סללו כבישים, כאשר התהליך החל ביישור תוואי הדרך, הבאת כורכר והידוקו על התוואיר ולבסוף יציקת לוחות ברזל על רשתות ברזל והנחתן ברצף – כדי ליצור דרך ישרה.

דרך הביטחון בחולון

אז מה יש בעצם בגן סיפור דרך הביטחון? ישנו מקטע ששרד מהדרך ולצידו מיצג של שיירה הכוללת כלי רכב משוריינים ולוחמים / מלווי שיירות . ולצידה שלטי הדבר וחתך של הדרך – בתוך זכוכית המאפשר הצצה אל מה שקורה מתחת לשכבת הבטון העליונה.

בגן שהינו חלק ממערך גני הסיפור בחולון – ישנם גם פסלים הקשורים לספרים המפוזר מכפר אז"ר ושני חתולים על ספסל

דגשים

שימו לב שאתם חונים באיזור שמותר לחניה

 

כתיבת תגובה

סוג האתר

גן נחמד שבמרכזו שריד לדרך הביטחון

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461