עין קלט

עין קלט

עין קלט הינו מעיין הנובע כל השנה באפיקו של נחל פרת [ואדי קלט]. עין קלט ממלא בנביעתו בריכה ומימיו ממשיכים לזרום באפיקו של נחל פרת.

איך מגיעים

כדי להגיע לעין קלט , ניסע על כביש מס' 1  לכיוון מצפה יריחו [יש שילוט לשמורת נחל פרת ומנזר סנט ג'ורג] ולפני ה ש"ג של הישוב נפנה שמאלה, נחלוף על פני מגרש חניה רחב [ונוכל לעלות לתצפית על נחל פרת וארץ המרדפים] ונתחיל לרדת לנחל בשביל עפר משובש, מפותל ותלול שעביר לרכבים משפחתיים בנסיעה זהירה ביותר. ניסע בשביל העפר כקילומטר עד שנגיע למשטח רחב ושטוח המאפשר חניה. רכבים עם הנעת 4X4 יוכלו להתקדם עוד קצת

פירוט

עין קלט הינו אחד מהמעיינות המזינים את נחל פרת [השניים האחרים הינם עין מבוע ועין פרת] והינו הנמוך מבינהם.

יש הרואים באיזור בו נמצא עין קלט את נחל כרית אליו ברח אליהו הנביא בהסתתרו מפני המלך אחאב לאחר שניבא על הבצורת – כמתואר בספר מלכים א' – פרק י"ז פס' א-ה – "א וַיֹּאמֶר אֵלִיָּהוּ הַתִּשְׁבִּי מִתֹּשָׁבֵי גִלְעָד, אֶל-אַחְאָב, חַי-יְהוָה אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר עָמַדְתִּי לְפָנָיו, אִם-יִהְיֶה הַשָּׁנִים הָאֵלֶּה טַל וּמָטָר–כִּי, אִם-לְפִי דְבָרִי.  בוַיְהִי דְבַר-יְהוָה, אֵלָיו לֵאמֹר.  ג לֵךְ מִזֶּה, וּפָנִיתָ לְּךָ קֵדְמָה; וְנִסְתַּרְתָּ בְּנַחַל כְּרִית, אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הַיַּרְדֵּן.  ד וְהָיָה, מֵהַנַּחַל תִּשְׁתֶּה; וְאֶת-הָעֹרְבִים צִוִּיתִי, לְכַלְכֶּלְךָ שָׁם.  ה וַיֵּלֶךְ וַיַּעַשׂ, כִּדְבַר יְהוָה; וַיֵּלֶךְ, וַיֵּשֶׁב בְּנַחַל כְּרִית, אֲשֶׁר, עַל-פְּנֵי הַיַּרְדֵּן "

באיזור תחילת הצעידה לכיוון המעיין וגם בירידה לחניה ישנם מס' מבנים מתקופות קדומות בהם כנראה התגוררו נזירים שחיו באיזור.

עין קלט

לאחר שלקחנו מהרכב את כל החפצים יקרי הערך נתחיל לצעוד לעין קלט. נרד במדרגות שנמצא בקצה החניה לכיוון אפיקו של נחל פרת, ותוך כדי נבחין משמאלינו בקיר ענק שבנוי על אחד הערוצים. השביל. הקיר הינו לדעת החוקרים קיר תמך לאמת מים הרודיאנית, שהובילה מהנביעות העליונות של נחל פרת לקיפרוס – אחד ממבצרי המדבר של הורדוס שהיה קרוי על שמה של אימו ושרידיו נמצאים היום מעל לעיר יריחו. ממגרש החניה ניתן לראות את שרידי האמה על הקיר ואת הפתח של האמה בצע ההר ממול.

חוקרים אחרים משערים שקיר זה הינו מהתקופה האומאית ומי האמה שעל גביו שימשו להובלת מים ליריחו. מי שעומד מול קיר התמך יכול להבחין בקלות רבה שיש עליו שרידים של בניה ממספר תקופות ולכן ייתכן שבתקופה האומאית הוא גם היה בשימוש – לאחר היחרבות חלק מהקיר המקורית שנבנה ע"י הורדוס.

 

עין קלט

נחזור לערוץ לאחר הביקור סמוך לקיר התמך ומשמאלינו מבנה מוזר שנראה כמו עמדת שמירה [ירדנית?]

נעקוף את קבוצת הבתים ונתחיל לצעוד לאורך גדתו של הנחל לאורך הצינור, לאחר כ 5 דקות של צעידה נתחיל לראו מימינו מים באפיק הנחל שכמותם תגבר ככל שנמשיך לצעוד במעלה הזרם.

לאחר כ 10 דקות נוספות של צעידה נעבור בגשר, ומשמאלינו נראה מס' מפלונים, ונמשיך לצעוד עם השביל ולאחר צעידה של כ 20 מ' נגיע לבריכה המתמלאת ממימיו של עין קלט.

באיזור ישנן 2 בריכות אחת שהגישה אליה יותר קשה בגלל גובה הקירות ואחת בעומק של כמטר וגודל של 4X3 מ' בה ניתן להתקרר מהצעידה.

לצד הבריכות של עין קלט ישנה פינת ישיבה מוצלת לרגלי מצוק הנחל, בה ניתן לאכול בנחת, ולהביט בדגים השוחים בהמוניהם בנחל פרת שזורם לידינו.

אם נרצה נוכל להמשיך לצעוד קצת במעלה נחל פרת, וכשנחליט לחזור ניתן לצעוד על השביל שלאורך הגדה השנייה לאורך אמת המים, עד שנגיע קרוב לקבוצת הבתים, שם נעבור את הערוץ בחזרה ונטפס בחזרה לרכב עם

כשאתם נחים במשטח שליד הנביעה של עין לקט – שווה להרים את הראש – יש שם "עין" בסלע שמזכירה את העין בהר רכב

עין קלט

דגשים

  • לתיאום סיורים במקום עם הצבא – מתא"מ פיקוד מרכז – 02-5305042 או 02-5305041
  • מי שכנס למי עין קלט – עושה זאת על אחריותו בלבד
  • הכביש משובש מאד לעיוון החניה.

 

כתיבת תגובה

סוג המעיין

פינת חמד מקסימה בואדי קלט

מרחק מהרכב

כ 600 מ'

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461