בית הקברות נחלת יצחק

בית הקברות נחלת יצחק

בית קברות בו קבורים אישים רבים דרכם ניתן להכיר את ההיסטוריה של תל אביב והמדינה

איך מגיעים

בית הקברות נחלת יצחק נמצא בגבעתיים – ברח' אבני זיכרון – משני עברי הרחוב. מיקומה המדוייק של הכניסה הוא כאן . באיזור יש בעייה למצוא חניה – מומלץ להגיע למקום עם תחבורה ציבורית.

פירוט

בית הקברות נחלת יצחק הוקם והוקדש בתחילת שנות ה 30 של המאה ה 20 לאחר שבית הקברות טרומפלדור בתל אביב התחיל להיות צפוף ועמד להתמלא. בימינו כמעט שלא קוברים בו.

במקום נקברו במהלך השנים אנשים מפורסמים רבים ולכן הוא מהווה יעד לסיורים.

במהלך השנים הוקם בבית הקברות איזור הנצחה לקהילות שהושמדו בשואה וחללי מחנות השמדה.

בסקירה זו ציינו רק את מיקומם של חלק מהקברים.

בית קברות נחלת יצחק

בחלקה משמאל לכניסה מרחוב אבני זיכרון [עם מגיעים עם כיוון התנועה מדובר על האיזור שמשמאל] ובחלקה מימין ישנו איזור בו קבורים פוליטיקאים ואנשים ציבור שהיו חברי התנועה הרויזיוניסטית כדוגמת יוחנן באדר (חוק באדר עופר) שקבור בשור הראשונה סמוך לחומת בית העלמין לצד רעיתו, יעקב מרידור (איזור 54, שורה 2 קבר 1), אליעזר שוסטק [שהיה ח"כ ושר], אריה בן אליעזר ואשתו יהודית "מפקדת האצ"ל בסין" [איזור 54, שורה 3, קבר 14] לא רחוק מהם קבור ירמיהו הלפרין שהיה ממייסדי הימאות העברית כאשר מצבתו דמויית סירה (איזור 54, שורה 4, קבר 9). חיים דבירי שהיה ממייסדי ברית בריונים [מחתרת שנלחמה בבריטים בשנות ה 30 של המאה ה20 קבור גם הוא לא רחוק משם (איזור 53, שורה 12, קבר 9) וגם יחיאל קדישאי, מזכירו של מנחם בגין (איזור 53, שורה 5, מקום 23) איתן הבר שהיה ראש לשכתו של יצחק רבין קבור בהמשך אותה שורה – מעבר לשביל (איזור 70, שורה 2, קבר 2).

משה סנה שהיה ממנהיגי מק"י קבור מעברו השני של השביל (איזור 55, שורה 9 , קבר 15 ואת קברו תזהו לפי מצבתו המיוחדת בצורה "סנה", בצד הרחוק מהשביל, כמעט צמוד לחומת בית הקברות קבורים שמחה בלאס (מנכ"ל מקורות ואבי  המוביל הארצי (גוש 68, שורה 12, קבר 11)

בחלקה הצבאית קבורים בין השאר עימנואל רוטשטיין, שהיה אלוף שחיה שהתנדב להיות טייס ונפל בתאונת טיס עם זוהרה לביטוב – ארוסתו של שמוליק קאופמן, (חלקה 61, שורה 11, קבר 10), אלישע איבזוב שפוצץ את הסראיה ביפו ונהרג בדרכו לפוצץ מכונית תופת בשכם ליד מפקדתו של עז א-דין אל קאסם (איזור 60, שורה 11, קבר 24) וגם נתן פנץ. שהיה כדורגלן מפורסם שהצטרף לכוחות הלוחמים ביפו ונהרג מפגז יחד עם חבריו לכוח (חלקה 66, שורה 7 קבר 20)

לצד החלקות ישנן באיזור זה אנדרטאות לזכרן של קהילות רבות שנחרבו בשואה ואנדרטאות גדולות שהבולטת בהן הינן זו לזכר הרוגי טרבלינקה.

סמוך לרחת הזיכרון ישנה אנדרטה דמויית ספינה לזכרם של חללי אלטלנה (אנייה שהביאה לארץ נשק – ביוזמת האצ"ל) ומולה חלק מקבריהם של אלו שטבעו איתה.

בית עלמין נחלת יצחק

בצידו השני של בית הקברות מצידה הימני של החומה ישנם קברים של אדמורי בית רוז'ין (האדמורים מבוהוש וסדיגורא ולידם טמון גם הרב טכורש, בערך ממול ניתן להבחין בסוכה – זהו קברו של האדמו"ר משטפנשט.

במעלה בית העלמין קבורים גם האמנים שייקה אופיר (צמוד לחומההשמאלית ) – אזור 7, שורה 7 קבר 34) גאולה נונ – צמודה לחומה הימנית – (אזור 16, שורה 4 קבר 1ג') וסולימן הגדול – שלמה כהן (אזור 31, שורה 16, קבר 31) –

הרב עמיאל שהיה רב ראשי בתל אביב (חלקה 10, שורה 3, קבר 18) והרב ידידיה פרנקל הידוע בכינויו רב השכונות (אזור 13, שורה 2, קבר 15) הינם בין הרבנים בקבורים באיזור זה

במרכז המתחם ישנה חלקה גדולה של אנשי אצ"ל ולח"י בה קבורים בין השאר איתן לבני שהיה קצין המבצעים של הבריטים (אזור 40, שורה 11, קבר 30) ואברהם שטרן – יאיר מפקד הלח"י (אזור 40, שורה 16, קבר 10)

בית קברות נחלת יצחק

דגשים

  • באיזור כמעט שאין חניה – מומלץ להגיע בתחבורה ציבורית.
  • שעות הפתיחה של בית הקברות כפי שמופיעים בשלט:

בית קברות נחלת יצחק

שימו לב למפת החלקות באיזור שבו בית הקברות הצבאי. היכן שהחץ השחור זו הכניסה הצדדית ברגל לבית העלמי הצבאי ובחלק התחתון של התמונה נמצאת הכניסה לבית הקברות. נחלת יצחק

מפת נחלת יצחק

רוצים להזמין סיור בבית העלמין נחלת יצחק ולשמוע את הסיפורים ההיסטוריים והמרגשים שמסתתרים בין מצבותיו? מוזמנים לשלוח ווטסאפאו להתקשר ל 052-4282461

כתיבת תגובה

סוג האתר

בית קברות אשר דרך סיפוריהם של הטמונים בו ניתן ללמוד רבות על ההיסטוריה של מדינת ישראל

על האתר

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461