סיור במזכרת בתיה

סיור במזכרת בתיה

סיור בעקבות הקמתה של מושבת הברון הראשונה - מזכרת בתיה

איך מגיעים

הסיור במזכרת בתיה מתחיל ליד בית הכנסת הגדול של מזכרת בתיה, ליד כיכר זרחי מילר – לניווט ישיר ליחצו כאן ניתן לחנות ברחובות הסמוכים.

הסיור מסתיים ליד בית הקברות של מזכרת בתיה –  מרחק של כ 900 מ' בקו הליכה ישיר – לניווט ישיר – ליחצו כאן

פירוט

מזכרת בתיה היתה המושבה הראשונה בה תמך הברוך בארץ ישראל ובסיור במושבה אנו נעבור ליד המבנים ששרדו מאותה התקופה.

הסיור מתחיל ליד בית הכננסת של המושבה, שהינו בעצם בית הכנסת שני, אשר נבנה בתרומתו של הברון רוטשילד לאחר שהראשון היה צר מלהכיל את כל תושבי המושבה וגם התגלו בו סדקים. אם תגיעו בזמן תפילה ותכנסו לתוך מבנה בית הכנסת תוכלו להתרשם מהמבנה המדהים.

סיור במזכרת בתיה

לאחר הביקור בבית הכנסת – אם תיאמתם עם מוזיאון הרב מוהליבר ביקור [הרב מוהליבר זכה למוזיאון שמנציח את פעילותו במזכרת בתיה היות שהוא היה זה שיזם את הקמתה. במוזיאון מיצג אורקולי קצר ומוצגים הממחישים את פעולותיו של הרב מוהליבר] – זה הזמן ואם לא, אז נצעד לכיוון בית יד לבנים – ההגעה אליו מרח' מוהליבר – פניה ימינה אחרי הליכה קצרצרה לסימטת חיים לוי ומיד נראה משמאל 2 מבנים היסטוריים – הקרויים קזרמות , ששימשו למגורי ראשוני מזכרת בתיה ולאחר שיקומם משמשים כמבני ציבור – לניווט – ליחצו כאן

סיור במזכרת בתיה

נחזור חזרה לכיכר זרחי מילר, נפנה חצי ימינה לרח' רוטשילד, נצעד כ 300 מ' ונפנה שמאלה לרחוב המייסדים נצעד כ 120 מ' עד שנגיע לבית משק הברון – שהיה הבית המרכזי מבחינה תפעולית-חקלאית של המושבה ובו אוחסנו כלי העבודה , הזרעים, הבהמות והתוצרת שגדלה בה לפני השיווק. כיום רוב המבנה דיי מוזנח ובקומה השניה שלו יש גלריה.  לניווט ליחצו כאן

 

סיור במזכרת בתיה

נרד במורד רח' המייסדים עוד כ 60 מ' ונראה את מבנה באר האנטיליה הראשונה [ששוחזר בסוף המאה ה 20 ] ששימשה לאספקה המים למושבה הצעירה – מהבאר המקורית שרדה רק בריכת האגירה.

סיור במזכרת בתיה

נמשיך לצעוד ברח' המייסדים עד הצומת ונפנה בה שמאלה לרח' נתיב השיירות אשר במסלולו עברו השיירות לירושלים לפני ובמהלך מלחמת העצמאות.

לאחר צעידה של כ 100 מ' נראה משמאלינו את הכניסה לגן הברון – אשר בו היו מתיישבי המושבה נופשים אחר הצהריים מיום העבודה ועל הבימה שבו היו מתקיימות הופעות.

ממול לגן הברון נמצא כיכר המשוריין אשר מנציח את השיירות שעברו כאן בדרכן לירושלים.

סיור במזכרת בתיה

בכיכר המשוריין נפנה ימינה לרח' מוטה גור, נצעד שם כ 350 מ' עד שנגיע לשער בית הקברות של המושבה.

במקום ניתן לראות את הקברים המיוחדים של ראשוני המושבה, קברי חיילים [ המפורסמים שבהם ערן ודובי שמיר שמונצחים במצפור שמיר בגלבוע בתחילת הקטע הראשון של שביל עמק המעיינות, רפנאל מוסקל שמונצח בתל מלוט ] ואת המבנה המיוחד של קברו של הרב מוהליבר ששוחזר לפי תמונות לאחר שעצמותיו הועלו מביאליסטוק.

סיור במזכרת בתיה

דגשים

  • משך הסיור במזכרת בתיה – כשעה וחצי-שעתיים – תלוי בקצב שלכם
  • רוצים להזמין סיור מודרך במזכרת בתיה? מוזמנים להתקשר לאושר – 052-4282461. ניתן גם לשלוח
  • ביום שישי ה 12.5 יתקיים סיור מודרך במזכרת בתיה – פרטים והרשמה בקישורכאן

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

קל

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461