מתל סהרון לעין נזם בשביל עמק המעיינות

מתל סהרון לעין נזם בשביל עמק המעיינות

מסלול נחמד בין שדות העמק. מומלץ במיוחד בסוף החורף.

איך מגיעים

המסלול מתחיל בתל סהרון שנמצא בשדות ליד כפר רופין – מיקום מדוייק – כאן ליד תחנת הטיבוע ציפורים – תחנו שם בזהירות כדי לא לחסום את הדרך.

המסלול מסתיים ליד עין נזם– סמוך לקיבוץ שדה אליהו [לפני הכניסה לקיבוץ פונים שמאלה לפי השילוט] – מיקום מדוייק כאן

נין לראות את כל המסלול באתר  Hiking – כאן

פירוט

לאחר ללקחנו את כל חפצינו מהרכב נתחיל לצעוד דרומה [כשגבינו אל תחנת הטיבוע הצעידה היא ימינה).

אחרי כ 400 מ' הפנה שמאלה בצומת השבילים ואחרי כ 600 מ' נוספים נפנה שמאלה לדרך עפר ובצומת הקרובה לאחר הליכה קצרה נמשיך ישר לכיוון האנטנה שמולינו, אחרי כ 300 מ' נפנה בצומת T ימינה  וקצת לאחריה בצומת "המזלג" נפנה שמאלה.
אנו צועדים עכשיו בין בריכות הדגים כשגם מולינו מאחורי הסוללה יש בריכה. הסימון  אומר להקיף את הבריכה שמשמאל ואפשר גם לעלות על הסוללה ממול ולחתוך שמאלה על שביל בין הבריכות. ובכל מקרה לאחר שיורדים מהסוללה נפנה ימינה עם הסימון, אחרי הליכה של כק"מ.

מתל סהרון לעין נזם על שביל עמק המעיינות

אחרי כ 300 מ' של צעידה בין מאגר ענקי עם קולטי שמש נשנאל ובריכה ריקה מימין נגיע לצומת שמוקדשת לתורמים להגמת מאגר כפר רופין [מסתבר שזה היה שם המאגר שנמצא משמאל וכיום משמש גם לייצור אנרגיה מהשמש.  בצומת נפנה שמאלה וראה מולינו ביתנים שמשמשים לייצור החשמל מהקולטים ולאחר השלישי – כ 500 מ' של צעידה נפנה ימינה לכיוון הדקלים.

אחרי כ 300 מ' נפנה שמאלה לפני המטע ואחרי כ 600 מ' נפנה ימינה ומיד שמאלה בין הדקלים. לאחר כ500 נפנה ימינה ולאחר כ 100 מ' נגיע לצומת נווה מרים – נפנה קצת שמאלה ונגיע לפינת החמד הזו.

מתל סהרון לעין נזם על שביל עמק המעיינות

מה יש בנווה מרים?

בין העצים מסתתרת לה פינת ישיבה עם 2 שולחנות, פחי אשפה והמון אווירה כשלצידם נובע עין מרים הרדוד שלצידו רצפת דק לנוחיות הילדים המשכשכים. המקום הוקם לזכר מירים רוז ז"ל תושבת טירת צבי שנפטרה בשנת 2008 ולזכר נכדה צבי רוז שנהרג בתאונת אופנוע בקיץ 2013

 

מתל סהרון לעין נזם על שביל עמק המעיינות

לאחר ההפסקה בעין מרים נחזור לצומת ונמשיך עם השביל ולאחר כ 500 מ' נפנה שמאלה ומכאן השביל יתחיל להתפתל בין בריכות הדגים: לאחר כ 500 מ' נפנה ימינה, ולאחר כ 1200 מ' כשנסיים את איזור בריכות הדגים נפנה שמאלה לכיוון טירת צבי ולאחר כ 300 מ' נגיע לשער האחרוי של טירת צבי ונפנה שמאלה לפני השער על כביש משובש ומיד משמאל נראה פינת מנוחה ומצפור מעל לבריכת דגים נוספת לזכרם של עזרא ורמי, ממייסדי ענף המדגה.

לאחר המנוחה נמשיך לצעוד ולאחר כ 300 מ' נגיע לשדרת דקלים מרשימה הנקראת על שמו של שאול שמואלי מראשוני הדקלאים בארץ.  נמשיך לצעוד ולאחר כחצי ק"מ נפנה שמאלה לכיוון שלט המוביל לאתר ההוקרה לעין הנצ"ב / מעלה גלבוע ולאחר כ 400 מ' נראה משמאלינו את תעלת ההולכה של עודפי המים. לאחר כ 500 מ' נראה מימין את סככות של הבקר של טירת צבי ומכאן הבריכות שייכות לעין הנצי"ב

מתל סהרון לעין נזם על שביל עמק המעיינות

אחרי ק"מ נוסף של צעידה נפנה ימינה לכביש משובש [בצומת יש סילו – מתקן מזון ישן גדול ומס' מבנים ישנים], אחרי הליכה קצרה נראה משמאל בריכת דגים ומעליה גבעה עם סככה, חצי ק"מ נוסף של צעידה יביא אותנו לעליה לגבעה ששמה הוא תל שלם, על הגבעה שלט הנצחה לאברהם הבר שנהרג בקרבות באיזור במלחמת העצמאות ועל שמו קרויההנביאה שמתחת התל – עין אברהם. לא רחוק מהתל התגלו שרידים רבים מהתקופה הרומית. על התל  ישנו גם מוצב נטוש של צה"ל בשם "פשוש".

מתל סהרון לעין נזם על שביל עמק המעיינות

כשנרד מהתל, לאחר ק"מ של צעיד נראה את החפירות בהם נמצאו השרידים מהתקופה הרומית. נמשיך לצעוד ולאחר כ 900 מ' נפנה ימינה ואנו מתחילים לצעוד בין השדות. אחרי כ 1.1 ק"מ נפנה שמאלה, אחרי 1.8 ק"מ שמאלה בצומת ומיד פניה ימינה לכיוון מגדל הקידוח לידו נעבור לאחר כ 600 מ' ולאחר כ 400 מ' נוספים נגיע לעין נזם שם מסתיים מסלולינו להיום.

מתל סהרון לעין נזם על שביל עמק המעיינות

דגשים

  • הכניסה לעין נזם – על אחריות הנכנסים
  • המסלול מסוכן לביצוע בימים חמים.
  • בסוף החורף המסלול בשיאו, קצת אחרי הכל כבר יהיה צהוב ופחות יפה לעין
  • המסלול הקודם: ממעוז חיים לתל סהרון
  • המסלול הבא: מעין נזם לבית שאן

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461