מעיין אלרואי

מעיין אלרואי

מעיין אלרואי הינו מעיין הנובע לבריכה מוצלת. ממעיין אלרואי יוצא מסלול קצרצר לתחנת אלרואי של רכבת העמק.

איך מגיעים

כדי לסוע למעין אלרואי, מגיעים לצומת העמקים ומשם פונים לכיוון קרית טבעון [אם מגיעים מהמרכז הפנייה ימינה ואם מגיעים מחיפה הפנייה שמאלה. בפנייה הראשונה פונים ימינה לכיוון הישוב אלרואי, ונוסעים בכביש הגישה ליישוב עד שהכביש שובר בחדות שמאלה, ובמקום להמשיך עם הכביש שמאלה – נמשיך ישר עם שביל העפר המשובש [משמאלנו נראה כבשן סיד ישן ושילוט לכיוון מעין אלרואי] עוד כ 250 מ' עד שנגיע רחבת חנייה, בה נשאיר את הרכב.

אם הגענו עם שני רכבים, מומלץ להשאיר את הרכב השני בתחנת הרכבת, איך נגיע לשם? נמשיך בכביש הגישה לישוב אלרואי עד הכיכר הראשונה, נפנה בה שמאלה, בצומת ה T שאחריה ימינה ואחרי שנקיף את הישוב ונעבור ליד מפעלי הנפט [אותם נראה מצד שמאל] נגיע לצומת, נפנה בצומת ימינה לרחוב ברק ואחרי כ 100 מ' נראה משמאלינו את מגרש החניה של תחנת הרכבת.

פירוט

רכבת העמק היה הכינוי של קו הרכבת בן חיפה לסמח' [צמח של ימינו] שבהמשך התחבר לקו שהוביל לדמשק, הקו הוקם בתחילת המאה ה20 ושימש שנים רבות . בליל הגשרים נפגעו חלק מהמסילות ולאחר מלחמת העצמאות היו עוד ניסיונות להפעיל את הרכבת אולם רוחב לא סטנדרטי של המסילות ובעיות טכניות רבות גרמו לסגירתו של הקו סופית.

אלרואי היה ישוב שהוקם ע"י יוצאי כורדיסטן בשנת 1935. בהתחלה הישוב היה בעל ציביון חקלאי, אולם חוסר הניסיון של המתיישבים בו בתחום זה גרם להם עד מהרה לזנוח את החקלאות. בשנת 1958 התאחד הישוב אלרואי עם הישובים טבעון וקריית עמל והוקמה קריית טבעון, בשלב מאוחר יותר סופחה גם קריית חרושת לקריית טבעון.

מעיין אלרואי

בפארק מעיין אלרואי ישנה בריכה מלאכותי הקרויה "בריכת זאב" על שם זאב שורקי שיזם את הקמתה, לידה ניתן לעשות פיקניק קצר. מהבריכה יוצא שביל קצרצר לכיוון נחל הקישון ודרך עפר מובילה ממנה לכיוון תחנת אלרואי של רכבת העמק ששופצה על ידי תושבי הישוב.

מעיין אלרואי

בתחנת אלרואי ישנו מבנה התחנה [ובו שירותים] חלק מהמסילה ומס' קרונות ששוקמו ע"י תושבי הישוב עליהם יהנו הילדים לטפס, בנוסף ישנם בתחנה מס' שולחנות מוצלים ואנדרטה לזכרם של בני הישוב שנפלו במלחמות ישראל.

מעיין אלרואי

דגשים

הרשות לשימור הקישון מבקשת לא להכנס למים – במקום מתקיים פרוייקט השבת בע"ח לקישון

המים במקום עמוקים בחלק מהמקומות – הכניסה על אחריות הנכנס 

עוד מקומות לטייל באיזור? גן לאומי בית שערים, נחל יגור ועין חזין

כתיבת תגובה

סוג המעיין

מעיין יפה עם מקום לפיקניקים

מרחק מהרכב

קצר

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461