סיור בהר הבית

סיור בהר הבית

סיור במקום הקדוש ביותר ליהודים - המקום בו היו בתי המקדש. - הר הבית בירושלים

איך מגיעים

הסיור בהר הבית מתחיל בשער המוגרבים שנמצא בידו הימני של הכותל – אם אנו עם פנינו אליו.

איך מגיעים? ניתן לחנות במעלה השלום שמחוץ לשער האשפות, במגרש החניה ליד קבר דוד המלך בהר ציון או באחד מהחניונים שמחוץ לעיר העתיקה ומשם להגיע לכותל ברגל או באוטובוס.

פירוט

לאחר שנעבור את הבידוק הבטחוני וניכנס להר הבית נראה מימין לנו מבנה – זהו מוזיאון האיסלם המציג את מורשת האיסלם (המוזיאון סגון בימינו) ופריטים ארכיטקטוניים שונים שפורקו מכיפת הסלע במהלך השיפוצים שבוצעו במהלך השנים. מחוץ למוזיאון ישנה רחבה גדולה עם עשרות כותרות שנמצאו באיזור וחלקן פורקו מכיפת הסלע במהלך השיפוצים. אם תתבוננו טוב – תוכלו לראות על אחדות מהן שרידים של ציפוי זהב – מה שמראה שבכיפת הסלע הן היו בשימוש משני וכנראה מקורן היה בית המקדש שבהוראות הבניה שלו נאמר לצפות את העמודים זהב.

סיור בהר הבית

נמשיך לצעוד ולאחר הליכה קצרה נראה מימין מבנה גדול – זהו מסגד אל אקצא – שמנציח את המסע הלילי של מוחמד ממכה לירושלים ומולו פחות או יותר ישנו מתקן עגול  עם מושבי אבן – זוהי הכוס – מתקן מיים המשמש לטהרה – לשטיפת ידיים ורגליים לפני התפילה [בדומה למה שהכהנים היו עושים בבית המקדש – היהודים נוטלים רק את ידיהם לפני התפילה].. המתקן נבנה במאה ב 14 ע"י שליט דמשק, תנכיז לפי הכתובת שעליו. מעל מתקן המים ניתן להבחין בגרם מדרגות – [אחד מהשמונה שניתן לעלות באמצעותם לכיפת הסלע] מעל גרם המדרגות קשתות שבעיטור של האמצעית שבהן ישנו שעון שמש [שאותו התבקש לבנות משה שפירא היהודי שסרב – לכן נאלץ לברוח]

 

סיור בהר הבית

נמשיך לצעוד בקו ישר עד שנגיע לחומה המזרחית  ומימין לנו נראה את הפתח ל"אורוות שלמה" שלא שימשו כאורוות בימי שלמה המלך אלא דווקא בימי הצלבנים, והקשתות שמחזיקות את תקרתן נבנו בידי המלך הורדוס כחלק מהרחבת המשטח העליון של הר הבית. בשנות ה 90 פתחו המוסלמים את החלל התת קרקעי שהיה במקום ונחסם בזמן הכיבוש המוסלמי של ירושלים והפכו אותו למסגד ענק. את העפר הם שפכו בלי פיקוח ארכיאולוגי ופרוייקט סינון העפר בעמק צורים מתמקד בין השאר בעפר זה.

סיור בהר הבית

נפנה שמאלה והצעד במקביל לחומה המזרחית של הר הבית, כשלאורך החומה ישנן חרכי ירי שכנראה תוכננו לשמש את הקשתים העות'מניים שבזמנם הוקמה החומה. מבעל לחרכים ישנן תצפיות יפות לכיוון הר הזיתים. בערך באמצע החומה נראה משמאל מדרגות שעולות לכיפת הסלע. זהו המקום הקרוב ביותר בהר הבית לקודש הקודשים.

סיור בהר הבית

לקראת סוף הצד המזרחי של החומה נגיע למתחם שער הרחמים, המקום ממנו לפי אמונת שושת הדתות יגיע המשיח ובשל כך הקימו המוסלמים בין קברות בצידו החיצוני כדי לטמא את המשיח בבואו לגאול את היהודים.  כיום בתוך מבנה שער הרחמים ישנו מסגד , וכשמתבוננים בשער, מילות התפילה "ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים" מקבלות משמעות מיוחדת.

משער הרחמים נפנה שמאלה ונצעד בשביל האבן שבין מטעי הזיתים, מימיננו ישנן מדרסות – מקומות בהם לומדים את עיקרי הדת האיסלמית – בינן ישנם מס' שערים המאפשרים יציאה ממתחם הר הבית [לא מומלץ]

לאחר כ 50 מ' נראה משמאל עוד מדרגות מהן ניתן להעפיל לפסגת ההר [אסור ליהודים לפי ההלכה היהודית – אין הגבלה למטיילים] וגם בלי לטפס במסרגות ניתן להבחין בפאר של כיפת הסלע וכיפת השלשלת שמשמאל לה [ביחס לנקודה זו. מימין נמצאת כיפת העליה המנציחה את עלייתו של מוחמד לשמים במקום זה לפי אמונת המוסלמים. נמשיך ישר עם השביל עד למבנים שמולינו

סיור בהר הבית

ליד המבנים נפנה שמאלה – כשהותל המערי מימין לנו – מעבר ומתחת לחומת ההר. ומימין לנו מבנים בעיצוב ממלוכי ומס' שערים של הר הבית, באחד החדרים קבורים בני משפחת חוסייני ובחדר לידם קבור חוסין, אביו של המלך עבדאללה שנפטר בשנת 1931 [אפשר לזהות את החדר לפי דגל ירדן שמעל פתחו]. השער המפואר שליד הקברים הינו שער הכותנה ממנו ניתן לצאת מהר הבית לכיוון שוק מוכרי הכותנה שעדיין רואים עליו את פארו, למרות שנבנה במאה ה 14 [אם בחרתם לצאת משוק זה – בסוף השוק פונים שמאלה ומגיעים לכותל]. ניתן להמשיך ישר עוד מס' מטרים ואז יוצאים מהר הבית דרך שער השלשלת הקרוב לכניסה לכותל – וממנו אפשר גם להגיע בקלות לכותל הקטן.

דגשים

  • לפי ההלכה היהודית אסור ללכת בהר הבית עם נעלי עור וחובה לטבול במקור מים חיים [מקווה / מעיין / ים] לפני הביקור בהר הבית – לא בודקים את זה עם המטיילים
  • חובה להגיע לסיור בהר הבית בבגדים הולמים [חולצות עם שרוולים, מכנסיים ארוכים, שמלות או חצאיות לנשים]
  • אסור להחצין בהר הבית סימנים דתיים [ציציות]
  • אסור להתפלל תפילה יהודית בהר הבית
  • יש מפה של הר הבית – כאן
  • רוצים להזמין סיור מודרך בהר הבית [קבוצות של 8 אנשים לפחות]? מוזמנים לשלוח ווטסאפאו להתקשר ל 052-4282461

מחפשים עוד רעיונות למקומות לבקר בהם באיזור? חורבת רבי יהודה החסיד, סיור בעיר העתיקהו וקבר דוד המלך יכולים להוות אופציה.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461