עין עדעד

עין עדעד

עין עדעד רחב הידיין נמצא בלב שדות מושב היושב. במקום בריכה גדולה ועמוקה

איך מגיעים

עין עדעד נמצא בלב שדותיו של מושב היוגב.

איך מגיעים לשם? קצת אחרי השער של מושב היוגב [עליו יש שלטים שאין מעבר לעין עדעד דרך המושב] נפנה ימינה לכיוון בית הקברות של המושב, כשנגיע לבית הקברות, נעבור אותו משמאל ונמשיך על דרך העפר שנראה מולינו עוד כ 3 ק"מ עד שנראה מולינו את רחבת החניה שליד עין עדעד

הוייז מכיר את עין עדעד. לניווט ישיר לעין עדעד ליחצו כאן 

פירוט

בעין עדעד יש בריכה גדולה מאד ועמוקה מאד בחלק מהמקומות.

ליד המעיין ישנה פינת צל אחת רחבת ידיים

עין עדעד
ליד רחבת החניה של עין עדעד – הדבר הראשון שנראה הינו מבנה אבן מגודר עם שלט של המועצה לשימור אתרים בו כתוב ששפיעתו של המעיין הינה  כ-20 מטרים מעוקבים מים לשעה, בכל ימות השנה, שהם מליחים ברמה גבוהה ומתאימים רק להשקיית גידולים מסויימים.

עד מלחמת השיחרור שימש המעיין שימש כמקור המים לכפר התורקמני אל-עוואדין שהיה באיזור [תושביו היו עוינים והשתתפו בפעולות רבות נגד הישוב היהודי באיזור – ובמלחמת השיחרור הם ברחו לאיזור ג'נין. ואם אתם שואלים מה לתורקמנים בארץ ישראל? ובכן התורקמנים הם עם נווד שהחל מהמאה ה 12 רבים מבניו נדדו לאיזור המזרח התיכון בכמה גלי נדודים,  וחלקם התיישב בארץ ישראל והקים ישובים. לדעת החוקרים רובם נטמעו בקרב שבתי הבדווים המקומיים – ניתן לקרוא עליהם עוד כאן]

על השלט מצויין עוד שבשנת 1950 העמידו מייסדי היוגב משאבת דיזל מעל נביעת עין עדעד ובאמצעות המים שנשאבו השקו תושבי המושב את שדותיהם. בשלב יותר מאוחר הוקם המבנה מעל המשאבה והיא חוברה לרשת החשמל, ומאמצע שנות ה 90 נשאבים רובם של מימי עין עדעד לבריכת האגירה של מושב היוגב.

דגשים

  • עין עדעד עמוק בחלקים גדולים – הכניסה למים על אחריות הנכנסים בלבד
  • הייתם בעין עדעד וצילמתם תמונות יפות ובא לכם להעשיר את האתר – מוזמנים לשלוח ל editor.nelech@gmail.com וניתן לכם קרדיט [כשהיינו היו הרבה אנשים במים.
  • הדרך לעין עדעד אפשרית לרכבים פרטיים בנהיגה זהירה מאד.
  • בגוגל מפס קרוי המקום עין רפאל – אם אתם יודעים את התשובה נשמח אם תעדכנו אותנו.

מה עוד יש מעניין באיזור?

נחל קיני, תל מגידו ומנחת מגידו נמצאים קרוב.

כתיבת תגובה

סוג המעיין

מעיין רחב ידיין בלב השדות

מרחק מהרכב

20 מ'

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461