עין דבשה

עין דבשה

עין דבשה הינו מעיין שזורם בעוז ושרידיה של טחנת קמח שהופעלה ע"י מימיו.

איך מגיעים

איך מגיעים לעין דבשה?  ניסע בכביש 90 עד לצומת מחנים, כאן נפנה מזרחה אל כביש 91 לכיון רמת הגולן.

לאחר כ 11 ק"מ נגיע אל צומת גדות, נפנה שמאלה לכביש 918, מימיננו אתר ההנצחה למושבה החרבה "משמר הירדן", נמשיך בכביש זה עד שנראה שלט הפניה לדרדרה, כאן נאפס את מד האוץ של הרכב. אחרי נסיעה של כ 4.8 ק"מ נגיע לפנייה ימינה לעין תינה, נאפס את מד האוץ שוב ולאחר כ 900 מטר נתחיל להאיט לקראת פנייה ימינה לשביל עפר שתהיה עוד כ 50 מטרים.

נפנה בשביל העפר, לאחר כ 100 מטרים נעבור בזהירות את מעבר הבקר ולאחר כ 100 מטרים נוספים נגיע לרחבת חנייה קטנה [במרכזה כיכר] ומימיננו נראה את שערה של הטחנה שהיתה במקום – טחונת א-דרבשייה.

פירוט

בתקופה העות'מנית היתה באיזור בעין דיבשה טחנת קמח שהופעלה ע"י זרמם השוצף של המעיינות שבאיזור – טחונת א-דרבשייה, עם השנים נהרסה הטחנה, ושופצה מחדש באמצע שנות ה 80 של המאה הקודמת ע"י עידו יעקבי מקיבוץ גונן. כיום מתוחזק המקום ע"י קבוצת "שומרי הנחל" מבית הספר האיזורי.

מזרחית לטחנה, על תל דרבשיה, היה מוצב שחלש על כל האיזור שממערב לו באש בתקופה שלפני מלחמת ששת הימים. כשקו הגבול היה באיזור התחנה.

לאחר שנחנה את הרכב נפסע בשביל שבין הצמחיה השופעת [ומימין לשלט המסביר על פעילותם של "שומרי הנחל" לטובת המקום] לכיוון התחנה. נכנס מבעד לקשת הכניסה המרהיבה ונוכל להתרשם ממפלסה הפנימי. במקום קיימת סוכת גפנים שמצילה על חלק משטח התחנה בקיץ.

עין דבשה עין דרבשיה

לאחר מכן נצא מפתח התחנה ונצעד ימינה [מזרחה – לכיוון הגולן] בשביל הצמוד למבנה התחנה, עד שנגיע לסולם שיוביל אותנו לגג התחנה. על הגג נפסע באמת המים שמובילה את מי עין דיבשה לכיוון התחנה.

עין דבשה עין דרבשיה

נצעד בזהירות במים ונאחז בגדרות שנבנו שם בשנים האחרונות, עד לקצה הגג ונבחין שם בפתח דרכו יורדים המים לכיוון גלגלי התחנה. לאחר שנתרשם מהנוף המרהיב ומהמים הצוננים [וניתן גם להביט אל התחנה מלמעלה] נפסע חזרה לכיוון הסולם, נרד מהגג ונפסע לצידו השני של המבנה, נבחין שם בקשת נמוכה ואם ניכנס בעדה נבחין בגלגלי התחנה [שכיום אינם פעילים].

עין דבשה עין דרבשיה

לאחר שנצא מהמבנה נוכל לצעוד במורד הפלג לכיוון הכביש, ובחזרה וליהנות משפע המים והצמחייה[זהירות משיחי הפטל הדוקרניים] או לחילופין לחזור לרכב ולהמשיך בדרכינו.

דגשים

  • נדרשת זהירות רבה כשמטפסים על גג התחנה מהחלקה – הטיפוס על אחריות המטפס בלבד.
  • עין דיבשה שוקם לזכרו של רס"ן צפריר בר אור שנהרג במבצע  "צוק איתן".

כתיבת תגובה

סוג המעיין

מעיין רדוד זורם

מרחק מהרכב

50 מ'

על המעיין

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461