שמורת נחל עמוד

שמורת נחל עמוד

בשמורת נחל עמוד יש שרידי חקלאות עתיקה , נוף מרהיב ומעיינות זורמים

איך מגיעים

איך מגיעים לשמורת נחל עמוד?

שמורת נחל עמוד נמצאת על כביש 866. אם נגיע לאיזור מכיוון צומת חנניה, נפנה ימינה 2 ק"מ אחרי שנעבור את כפר שמאי, ואם נגיע ממירון, נפנה שמאלה אחרי כ 2 ק"מ – לפי השילוט לנחל עמוד.

פירוט

נחל עמוד זכה לשמו ע"ש עמוד אבן גדול הנמצא בחלקו התחתון של הנחל.  אגן הניקוז של נחל עמוד מתחיל באיזור רמת דלתון ובסופו של דבר הנחל מגיע לכנרת. לאורכו של הנחל ישנם מס' מעיינות הנובעים במהלך כל השנה כדוגמת עין יקים ועין פועם. חלקו העליון של הנחל נמצא בתוך שמורת נחל עמוד של הרט"ג [כניסה בתשלום – חינם עם כרטיס מטמון].

שמורת נחל עמוד

נחל עמוד זכה לשמו ע"ש עמוד אבן גדול הנמצא בחלקו התחתון של הנחל.  אגן הניקוז של נחל עמוד מתחיל באיזור רמת דלתון ובסופו של דבר הנחל מגיע לכנרת. לאורכו של הנחל ישנם מס' מעיינות הנובעים במהלך כל השנה כדוגמה עין יקים ועין פועם. חלקו העליון של הנחל נמצא בתוך שמורת נחל עמוד של הרט"ג [כניסה בתשלום – חינם עם כרטיס מטמון].

שמורת נחל עמוד

לאחר שנעבור את תחנת המשטרה ונתצפת על הנוף של הנחל, השביל מתעקל שמאלה ומתחיל לרדת לערוץ, בתחילה במתינות ובהמשך בגרם מדרגות תלול שרובו חשוף לשמשעד שנגיע לעין יקים, שם ישנה בריכה רדודה בה יהנו הילדים לשכשך במים הקרים ושרידים של מבני משאבות. הזרימה של הנחל המגיעה משמאל היא זרימתו של נחל מירון בו נתחיל לצעוד.

השביל מתעקל ימינה ובצומת השבילים אנו נמשיך עם השביל הנוח המסומ"ש בכחול שילווה אותנו למשך כקילומטר עד שנגיע לבריכות השכווי, כשבדרך נעבור על פניהם של מבנים עתיקים וחקלאות עתיקה משוחזרת [כולל הטראסות, תעלות ההשקיה ומזרקת הנוי] ומשמאלנו נוכל לשמוע את קול הזרימה של נחל מירון כשבמהלך הדרך יחבור אליו נחל עמוד [את מפגש הנחלים נראה יותר טוב בדרך חזרה].

שמורת נחל עמוד

בדרך נעבור ליד שביל עם סמ"ש ירוק שפונה ימינה – השביל התלול מוביל לתחנת  המשטרה שבתחילת המסלול, סמוך לפיצול השבילים נראה את מבנה "המבטשה"  בעל הקשתות הגדולות ששימש את תעשיית הצמר של יהודי צפת במאה ה 16.

שמורת נחל עמוד

כשנגיע לבריכות השכווי נוכל לשכשך בהן [העומק לא גדול – מקסימום 70 ס"מ והמים קרים] ולאחר שנהנה מפינת החמד נחצה את הנחל על פני גשר העץ המפריד בין הבריכות, ונפנה שמאלה עם השביל המסומ"ש בשחור כשנחל עמוד זורם משמאלנו, במהלך הדרך ישנם כמה מקומות בהם ניתן לרדת ולשחות בנחל בברכות יחסית עמוקות , ואם מחליטים לרדת ולהיכנס למים נדרשת זהירות מוגברת. לאחר כ 700 השביל השחור מגיע ל"צומת הנחלים" – וממולנו נראה את ערוצו של נחל מירון המתחבר לנחל עמוד ואנו נחצה את הגשרון ונעלה שמאלה על הסימון השחור, ואם נהיה עירניים נשים לב לעץ הגדול עם הגזע החלול והשורשים הענפים הנמצא במקום זה. לאחר כ 200 מ' של עלייה נגיע לצומת השבילים ונפנה בה ימינה בשביל שאחרי כקילומטר של עלייה, שחלקה תלולה במדרגות וחלקה מתונה יוביל אותנו למגרש החנייה.

אם אתם מחפשים צימר באיזור, במתחם הצימרים "בנחת רוח" במירון ישמחו לארח אתכם – פרטים בטלפונים: 04-6980696 | נייד: 050-6747354

שמורת נחל עמוד

דגשים

  • המסלול בשמורת נחל עמוד מתאים למשפחות עם כושר הליכה סביר – אך ללא עגלות [יהיה קשה מאד לסחוב אותן עלייה] – מומלץ לשאת תינוקות במנשא.
  • למרות שהמים רדודים בבריכות השכווי – חובה להשגיח על הילדים. בשאר המקומות בנחל המים יותר עמוקים והכניסה למים מסוכנת!
  • העליה והירידה לבריכות השכווי תלולה ולא מתאימה למתקשים בהליכה
  • בקיץ חם מאד באיזור השמורה, לבשו בגדים מתאימים ותצטיידו בלפחות 3 ליטר מים

עוד רעיונות לטיול באיזור? שביל הפסגה הר מירון, נחל גוש חלב ועין ליאור.

מחפשים צימר בצפת? צימר נוף גן העדן מאד מומלץ

כתיבת תגובה

סוג המסלול

הלוך ושוב

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461