תל לכיש

תל לכיש

תל לכיש הינו תל מקראי חשוב באיזור השפלה הדרומית

איך מגיעים

איך מגיעים לתל לכיש?

אם נגיע מכיוון בית שמש – בצומת נחושה נפנה ימינה לכביש 35 ואחרי נסיעה של כ 7.3 ק"מ נפנה שמאלה לכביש 3415. ניסע בכביש זה כ 2.2 ק"מ ונפנה שמאלה לכיוון הישוב לכיש וקצת לפני הישוב נפנה שמאלה שוב לכיוון תל לכיש לפי השילוט ונחנה לפני שער האתר.

אם ניסע לתל לכיש מכיוון כביש 6 – קצת אחרי שנעבור את הפנייה שמאלה ליער המלאכים – נפנה ימינה לכביש 3415 ומשם לפי ההוראות שלמעלה עד הכניסה לתל לכיש..
הצועדים בשביל ישראל בקטע שבין בית גוברין לתל קשת יכולים לעלות לביקור בתל לכיש במהלך הצעידה.

פירוט

לכיש הינה אחת מהערים בשפלה המוזכרות בכיבושי יהושע את הארץ – כמו שמוזכר ביהושע פרק י' פס' ל"א-ל"ב " וַיַּעֲבֹר יְהוֹשֻׁעַ וְכָל-יִשְׂרָאֵל עִמּוֹ, מִלִּבְנָה–לָכִישָׁה; וַיִּחַן עָלֶיהָ, וַיִּלָּחֶם בָּהּ.   וַיִּתֵּן יְהוָה אֶת-לָכִישׁ בְּיַד יִשְׂרָאֵל, וַיִּלְכְּדָהּ בַּיּוֹם הַשֵּׁנִי, וַיַּכֶּהָ לְפִי-חֶרֶב, וְאֶת-כָּל-הַנֶּפֶשׁ אֲשֶׁר-בָּהּ–כְּכֹל אֲשֶׁר-עָשָׂה, לְלִבְנָה"
בירמיהו פרק ל"ד פס' ז' מוזכרת לכיש כאחת מהערים האחרונות שעבמדו בפני הבבלים: "וְחֵיל מֶלֶךְ-בָּבֶל, נִלְחָמִים עַל-יְרוּשָׁלִַם, וְעַל כָּל-עָרֵי יְהוּדָה, הַנּוֹתָרוֹת:  אֶל-לָכִישׁ, וְאֶל-עֲזֵקָה, כִּי הֵנָּה נִשְׁאֲרוּ בְּעָרֵי יְהוּדָה, עָרֵי מִבְצָר"
בספר דברי הימים ב' פרק י"א פס' ט' מוזכרת לכיש כאחת מהערים שביצר המלך רחבעם: "ויישב רחבעם, בירושלים; וייבן ערים למצור, ביהודה.  וייבן את-בית-לחם ואת-עיטם, ואת-תקוע.   ואת-בית-צור ואת-שוכו, ואת-עדולם.   ואת-גת ואת-מרשה, ואת-זיף.  ואת-אדוריים ואת-לכיש, ואת-עזקה"
בדברי הימים ב' פרק ל"ט מוזכר גם ניסיון הכיבוש הכושל של סנחריב את לכיש בפס' ט-ל"ג: "אחר זה, שלח סנחריב מלך-אשור עבדיו ירושלימה, והוא על-לכיש, וכל-ממשלתו עימו–על-יחזקייהו מלך יהודה, ועל-כל-יהודה אשר בירושלים לאמור.  כה אמר, סנחריב מלך אשור:  על-מה אתם בוטחים, ויושבים במצור בירושלים.   הלוא יחזקייהו, מסית אתכם, לתת אתכם, למות ברעב ובצמא לאמור:  יהוה אלוהינו–יצילנו, מכף מלך אשור.   הלוא-הוא, יחזקייהו, הסיר את-במותיו, ואת-מזבחותיו; ויאמר ליהודה ולירושלים, לאמור, לפני מזבח אחד תשתחוו, ועליו תקטירו.   הלוא תדעו, מה עשיתי אני ואבותיי, לכול, עמי הארצות:  היכול יכלו, אלוהי גויי הארצות, להציל את-ארצם, מידי.   מי בכל-אלוהי הגויים האלה, אשר החרימו אבותיי, אשר יכול, להציל את-עמו מידי:  כי יוכל אלוהיכם, להציל אתכם מידי.   ועתה אל-ישיא אתכם חזקייהו ואל-יסית אתכם כזאת, ואל-תאמינו לו–כי-לא יוכל כל-אלוה כל-גוי וממלכה, להציל עמו מידי ומיד אבותיי:  אף כי אלוהיכם, לא-יצילו אתכם מידי.  ועוד דיברו עבדיו, על-יהוה האלוהים, ועל, יחזקייהו עבדו.   וספרים כתב–לחרף, ליהוה אלוהי ישראל:  ולאמור עליו לאמור, כאלוהי גויי הארצות אשר לא-הצילו עמם מידי–כן לא-יציל אלוהי יחזקייהו עמו, מידי.  ויקראו בקול-גדול יהודית, על-עם ירושלים אשר על-החומה, לייראם, ולבהלם–למען, ילכדו את-העיר.  וידברו, אל-אלוהי ירושלים:  כעל, אלוהי עמי הארץ–מעשה, ידי האדם.  ויתפלל יחזקייהו המלך, וישעיהו בן-אמוץ הנביא–על-זאת; ויזעקו, השמיים.   וישלח יהוה, מלאך, ויכחד כל-גיבור חיל ונגיד ושר, במחנה מלך אשור; וישב בבושת פנים לארצו, ויבוא בית אלוהיו, ומיציאי מעיו, שם הפילוהו בחרב"
אמציהו המלך נרצח בלכיש אחרי שברח מירושלים דברי הימים ב' פרק כ"ה פס' כ"ז: ומעת, אשר-סר אמציהו מאחרי יהוה, ויקשרו עליו קשר בירושלים, וינס לכישה; וישלחו אחריו לכישה, וימיתוהו שם"
הישוב אמציה הסמוך לתל לכיש קרוי ע"ש המלך אמציה. כשסנחריב כבש את לכיש מחזקיהו הוא הנציח את המאורע בתבליט בנמצא ע"י חוקרים בנינוה שבעירק שנים לאחר מכן.
__
הסיור בתל לכיש מתחיל ברחבת החניה. נכנס לאתר רגלית [אסור להכנס ברכב] משמאלינו יש פינת ישיבה מוצלת וברז מים – ומכאן גם ניתן להתרשם מגודלו של התל. מצד שמאל לתל לכיש נראה את שער הכניסה לעיר שבימים אלו [ספטמבר 2014] נמצא בשלבי שיקום והנגשה ואנו נצעד לצידו הימני של תל לכיש ונעלה בשביל עפר כבוש.
תל לכיש

לאחר כחצי ק"מ של צעידה בעלייה נגיע סמוך לפסגתו של תל לכיש. משמאלינו נראה את חומותיו של הארמון ומימין לנו נראה שלט המכוון אל השביל המוביל אל הבאר ולצידו השני של התל. משמאלינו גם נראה את התעלה שהיתה חלק ממעגל המגננה שהיה בתל לכיש.

נקיף את פסגת התל ונעלה במדרגות לשרידיו של הארמון, נוכל להבחין במס' אבנים עם פיתוחים ובנוף הפנורמי היפה של האיזור. ברחבת הארמון ישנה גם באר מים קטנה. נרד מצידו השני של הארמון – אם נבחר לצעוד ישר על השלוחה אל הכיפה שמולינו נגיע לתצפית דרומה – ומתחתינו נראה בחניה את הרכב. אם נצעד ימינה עם השביל נגיע אל איזור שער העיר [בולט מאד כמו בתל באר שבע ובתל מגידו] שcימים אלו מבוצעות בו עבודות שיקום, שיחזור והנגשה. ומכאן נשוב חזרה אל רכבינו בשביל העפר.

מסביב לכל פסגת התל ישנם שלטים עם חלק מפסוקי הקרב על כיבוש לכיש בידי סנחריב ולצידם דמויות חיילים כדי להמחיש את הקרב שהיה במקום.

דגשים

  • בקיץ מאד חם באיזור תל לכיש – וכמעט שאין צל באתר
  • במהלך 2024 תל לכיש עתיד להפוך לאתר בתשלום [חינם לבעלי כרטיס מטמון]
  • מקמות קרובים נוספים לביקור באיזור? גן לאומי בית גוברין, יער המלאכים ובית הבד בכרמי קטיף
  • התמונות בגלריה צולמו ע"י בומי אהרון ופורסמו באישורו

רוצים להזמין סיור מודרך בתל לכיש? מוזמנים ליצור קשר בווטאפ או בטלפון 0524-282461

 

כתיבת תגובה

סוג האתר

סיור בתל היסטורי, לחובבי תנ"ך ותילים היסטוריים

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461