נחל ספונים ומצוק מגדים

נחל ספונים ומצוק מגדים

מסלול נחמד עם נוף ופריחה בחורף אל מצוק מגדים ונחל ספונים

איך מגיעים

איך מגיעים למסלול של נחל ספונים? המסלול מתחיל סמוך לתחנת האוטובוס של "נחל ספונים" – מה שמאפשר הגעה נוחה למסלול עם תחבורה ציבורית באמצעות הקווים שעוברים בישובי חוף הכרמל. יש במקום מפרץ חניה המאפשר חניה של כ 5 מכוניות. בהמשך הכביש יש מתקן של מקורות שגם לידו ניתן לחנות.

התחנה של נחל ספונים נמצאת כ 1.4 ק"מ צפונית לכניסה לנגדים – אם מגיעים מדרום וכ 1.6 דרומית למושב החותרים [ואז פונים שמאלה לחניה] והנה קישור ישיר למיקום המדוייק של נקודת ההתחלה של המסלול

פירוט

החל ספונים הינו נחל אכזב אשר במערב שבערוצו נמצאו שרידים פרה היסטוריים. בסביבות פתחת הנחל נמצאו מתקנים חקלאיים עתיקים..

מצוק מגדים הינו חלק ממצוק הכרמל המערבי. גובה הנקודה הגבוהה במצוק הינו כ 25 מ'.

מערת ספונים – מערה מעל הערוץ של נחל ספונים – במערה ישנם שרידים של נטיפים ובמערה נמצאו שרידים מתקופות פרה היסטוריות. יש הסבורים ששם המערה הגיע מהיות "ספונה" [נסתרת] מעל ערוץ הנחל. הכניסה למערה אסורה בין החודשים ינואר-מרץ בגלל שנת החורף של העטלפים [למרות שהשלט המודיע על כך מנוסר.

_

לאחר שחנינו במפרץ החניה ליד תחנה האוטובוס נתחיל לצעוד בשביל העפר ואחרי כ 200 מ' נראה מולינו מרחוק את  הפתחה של נחל ספונים – משמרלה נראה שרידים של מחצבה ומימינה נראה את צוק מגדים מתנשא מעלינו. אחרי צעידה של כ 200 מ' נוספים נחצהה שביל עפר ומיד אחריו נגיע לשער של שמורת הר הכרמל.

נעבור דרך השער ומיד נגיע לצומת שבילים. מי שירצו לעשות את המסלול המלא – יפנו ימינה עם הכחול ומי שירצו רק להגיע למערת ספונים – ימשיכו ישר במעלה ערוצו של נחל ספונים.

אנו פנינו ימינה והתחלנו לצעוד למרגלות המצוק – בצידו המערבי, אחרי כ 300 מ' השביל נפגש עם קו חשמל ובעמוד הבא נראה שהסמ"ש  פונה שמאלה ומתחיל לעלות לכיוון מצוק מגדים.

מיד לאחר שנתחיל לעלות נפגוש בשקידים של גת עתיקה. העליה מתחילתה מתונה יחסית ואחרי כ 200 מ' העלייה נהיית יותר תלולה. אחרי 300 מ' של עליה תלולה יחסית נגיע ל 2 מערות קטנות בקצהו הדרומי של מצוק מגדים. לאחר הפסקה קלה בה נוכל ליהנות מהנוף הנהדר נמשיך לעלות עם השביל, נעבור ליד מערה שאת פתחה חוסם עץ חרוב עבות [במערה זו נמצאו שרידים פרה היסטוריים] ולאחר שנשלים את ההקפה של המצוק [זה הזמן להסתכל אחורה ולהנות מהמראה של המצוק בפרופיל] נעלה בתלילות לראש המצוק ולאחר כמאה מ' נגיע לשפת המצוק ונתחיל לצעוד צפונה [ שמאלה].

נחל ספונים ומצוק מגדים

לאחר כ 300 מ' של צעיד צפונה השביל נפנה ימינה עם השביל ונתחיל לרדת. התצפית מנקודה זו מדהימה וביום בהיר נוכל לראות גם את אצטדיון סמי עופר בחיפה.

נמשיך לצעוד כ 400 מ' מזרחה לאורך גדתו הדרומית של הערוץ שמתחתינו, נרד לערוץ הגיא בירידה תלולה שארכה כ 150 מ' ונתחיל לעלות שוב. בשיא העליה נמצא את עצמינו מעל הנקודה בה נחל שפונים עובר מתחתינו מימין והערוץ הנוסף משמאל ואנו מעל נקודת החיבור של הנחלים. נצעד מנקודה זו עוד כ 300 מ' והשביל מתחיל לרדת לכיוונו של נחל ספונים. הירידה תלולה ובסופה נמצא את עצמינו בערוץ הנחל. לאחר הליכה קרצרצרה נראה משמאל לשביל סימון "שקוף" שמוביל למערת ספונים. ניתן לעלות איתו לכיוון המערה [השלט בכניסתה היה מנוסר כשהגענו – אסור להכנס למערה בחודשים פברואר-מרץ בשל שנת החורף של העטלפים] ובה לסייר וליהנו משרידי הנטיפים.

לאחר הביקור במערת ספונים – נצעד באפיקו המוצל של נחל ספונים בינות החורש הו שולטים האלון והאלה, ולאחר כ 300 מ' נראה מימין לו מחצבה נטושה [במקום יש שרידים של פיר כרייה אליו אסורה הכניסה]. כ 200 מ' לאחר המחצבה נגיע לצומת השבילים עם המפגש של הסימון הכחול שמאלה [לשם פנינו מקודם] נצא החוצה מהשמורה דרך השער ונמשיך ישר עוד כ 200 מ' עד שנגיע למפרץ החנייה שם חנינו.

דגשים

  • אם אתם צועדים עם ילדים קטנים – תתכוננו לכך שהם יזדקקו לסיוע בירידה ממצוק מגדים לכיוון הערוץ של נחל ספונים.
  • אחרי הגשם העליה והירידה למצוק תהיינה חלקלקות ויותר מסוכנות.
  • תזהרו כשאתם משתלסים בתנועה וכשאתם מאיטים לקראת החניה

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461