שביל הגולן מהר חוזק ליונתן

שביל הגולן מהר חוזק ליונתן

קטע בשביל הגולן המשלב נופים, פריחה וחציית נחלים [בחורף].

איך מגיעים

המסלול מתחיל על הר חוזק [תל חזקה] לפני הפניה שמאלה התלולה המובילה למוצב – ליד השלט של שביל הגולן. לניווט ישיר לנקודה ליחצו כאן

המסלול מסתיים מחוץ ליונתן – יוצאים מהשער האחורי [צריך לקוות שיפתחו לכם, ובצומת הראשונה פונים ימינה ונוסעים עד שפוגשים בסימון שביל הגולן. ניתן להגיע לנקודה זו גם מכביש 98 – אם אתם לא רוצים להיות תלויים באף אחד. לניווט ישיר לנקודה ליחצו כאן

פירוט

את המסלול אנו נתחיל ליד השלט של שביל הגולן בהר חוזק – לפני העליה למוצב. נעבור במעבר הבקר ונתחיל לפסוע בחורש עם השביל  שיתעקל ימינה מול הנוף בירידה תלולה.
אחרי כ 350 מ' השביל תעקל שמאלה ואנו נצעד על השלוחה כשמימין לנו הנוף המדהים. אחרי כ 550 מ' נגיע לשער בקר, נעבור ונפנה שמאלה בעליה קלה על דרך כבושה [פניה ימינה תוביל אותנו לאלוני הבשן].

אחרי כחצי ק"מ נפנה ימינה בשביל העפר לפי הסימון ואחרי כ 300 מ' נפנה ימינה, נעבור מעבר בקר ונמשיך בירידה מתונה על השביל הרחב [שבחורף לאחר הגשם יהיה בוצי בעיקר החלקו התחתון]
אחרי כק"מ נראה משמאל תחת עץ ארגז של ספריית שביל הגולן [שמתוחזקת ע"י המכינה במיצר]. לאחר כק"מ נוסף של הליכה נגיע לצומת עם כביש משובש, נפנה שמאלה נהנה מהצעידה כשמימין לנו גבעת פזרה והר בני צפת ומשמאל נראה את רכס חזקה ועליו גדר הגבול עם סוריה.
אחרי כ 200 מ' נראה מימין לנו קידוח מים – אלוני הבשן 4 ואחרי כ 00 מ' נוספים נפנה ימינה לדרך עפר. אחרי כ 800 מ' נעבור שער בקר ונמשיך ישר, אחרי כ 600 נראה משמאל מכלאת בקר. אחרי כ 300 מ' נראה משמאל לנו קידוח מים, נעבור אותו ונתחבר לדרך משובשת ואחרי כ 200 מ' נגיע לאנדרטת אור ירושלים לזכרו של יוסף שריג. במקום 2 שולחנות, עמדת מסבירת והאנדרטה.

אנדרטת אור ירושלים

השביל מתעקל קצת שמאלה [לצורך כך נפתח ונסגור  שער] ואנו ממשיכים לצעוד ישר, אחרי כ 800 מ' השביל מתעקל ימינה ואחרי כ 1200 מ' השביל יתעקל קצת שמאלה ונגיע לכביש 98 בזהירות. נפנה שמאלה עם הסימון ואחרי כ 200 מ' נפנה ימינה עם הסימון והשילוט לשמורת אירוס הגולן חושניה.

שמורת אירוס הגולן חושניה

נעבור מעבר בקר ונעבור בדרך המרכזית של השמורה. אחרי כ 600 מ' חוצים ערוץ רדוד שזורם בחורף [מהנביעה של עין חושניה [אם אתם לא רוצים להרטיב את הרגליים או הנעליים – ניתן לנסות לחצות על גבי צינור חלוד שנמצא במרחק של כ 100 מ' מימין לנו.
אחרי כ 300 מ' ישנה פריחה יפה של אירוס הגולן בשטח שמימין – בעונתו – בסוף החורף – בד"כ באמצע-סןף-מרץ.

קצת לאחר איזו הפריחה נראה את השילוט על היציאה מהשמורה. משיך לצעוד ולאחר כ 600 מ' השביל פונה שמאלה – קצת אחרי התחלת הבתים של חושניה – הסימון באיזור זה לא ברור. לא אמורים להגיע לכביש אלא אם כן ברצונכם לטפס לצריח המסגד ולתצפת על האיזור אחרי כ 200 מ' מגיעים לשער בקר ופונים בו  שמאלה ומגיעים לשלט שמסיים את המקטע של שביל הגולן בין תל חזקה לחושניה, ומתחיל הקטע שבין חושניה לאום דנגיר
jאם הגעתם הנה בסוף החורף או באביב – מצד ימין, מאחורי הגדר ישנה בריכת חורף מקסימה, שווה לחפש את השער שמוביל אליה [ךא לשכוח לסגור – השטח מוגן מפני זאבים] ולאחר מכן נחזור לשלט של שביל הגולן.

נמשיך על  שביל הגולן לכיוון דרום בין המטעים [אחרי טו בשבט , בסוף החורך מתחילה כאן פריחה מדהימה. אחרי כ 800 מ' נעבור שער בקר ואחרי כ 900 מ' נוספים נפנה ימינה במעבר בקר.
נצעד בשדה בין חומות האבן לפי הסימון [שימו לב – באיזור זה הוא מוסתר בסוף החורף ולא תמיד ברור] ולאחר כחצי ק"מ נחצה שביל עפר ומאחורי מתקן המים נעבר בשער הבקר ונופס ימינה  על הסוללה, משמאלינו בסופו של חורף גשום, יזרמו מים בתעלה ["המסיל"]
אחרי כ 700 מ' נרד מהסוללה עם הסימון ימינה, אחרי כ 800 מ' נגיע לשלט של עיינות פחם ונראה משמאלינו את אחת הנביעות. התבוננות במים תגלה לעיננו שפע של דו חיים.

מחזקה ליונתן על שביל הגולן

נמשיך עוד קצת, נעבור בשער הבקר ונפנה שמאלה על השביל הרחב ואחרי הליכה קצרה נגיע לגשר אירי ומשמאל עיינות פחם עם פינת ישיבה נעימה. בחורף אחרי הגשם הנחל זורם כאן ונדרשים לחצות את הנחל במים.
300 מ' לאחר המעבר יש תמרור של שביל הגולן מצד שמאל של השביל וקצת לאחריו פונים ימינה דרך שער בקר. נצעד חצי שמאלה עם הסימון [בחורף כל האיזור מאד ביצתי] ולאחר כ 1.1 ק"מ אנו כמעט מגיעים לכביש [מי שרוצה לקצר את המסלול היומים שלו בכ 4 ק"מ יכול להשאיר את הרכב השני כאן] ואז פונים ימינה בחדות לכיוון הבתים ההרוסים שלפנינו – חורבת פרע. לפני הבית הראשון השביל מתעקל ימינה ועובד מחוץ לחורבות.
אחרי כ 100 מ' נעבור ליד "בית המנורות" הקרוי על שמם של תחריטי המנורות שנמצאו בו. החוקרים סוברים שבאיזור זה התקיים ישוב קדום בו חיים יהודים ושאינם יהודים בצוותא.  שימו לב היכן אתם דורכים – באיזור ישנם מס' בורות פתוחים לא מסומנים.
נצא משרידי חורבת פרע ולאחר כ 300 מ' נראה משמאל לשביל פינת ישיבה קסומה תחת אקליפטוס,, נמשיך ואחרי כ 200 מ' נצחה שביל עפר. אחרי כ 500 מ' השביל מתעקל שמאלה ליד גדר של שדה מוקשים, ואחרי כ 300 מ' נעבור מעבר בקר ונגיע ציר הנפט [בחורף ייתכן שכל האיזור יהיה בוצי ומוצף ותידרש חציית נחל זורם]. מי שרוצה לקצר את הדרך לרכב, יכול לפנות כאן על ציר הנפט שמאלה לכיוון אנדרטת שבטה שבאופק ומשם להמשיך לכיוון הרכב]

נפנה ימינה על ציר הנפט [בחורף שימו לב למפל האדיר שמימין – מאחורי גדרות שדה המוקשים] ואחרי כ 200 מ' שמאלה לפי הסימון – בשדה הפתוח.
אחרי כ 500 מ' נעלה על סוללה. בסוף החורף יש באיזור זה פריחה נהדרת של תורמוס ההרים, ומימין תהיה זרימה של מים. אחרי כ 300 מ' השביל חוצה את התעלה [החורף ייתכן שיהיה כאן זרם חזק של מים – עברו בזהירות!]

אחרי כ 300 מ' נגיע למעבר בקר ונפנה עם הסימון ימינה לתוך השדה, נצעד לפי הסימון [בסוף החורף מוסתר ע"י הצמחיה לעיתים] ואחרי כ 700 מ' נגיע לשלט של שביל הגולן שמסמן את סיום הקטע שבין חורשת חושניה לאום דנגיר ותחילתו של הקטע שמוביל מאום דנגיר לחניון דליות.
אחרי כמאה מ' נגיע לכביש, ונפנה ימינה לכיוון רכבינו.

דגשים

 

כל הזמן אתם אומרים לעצמכם – הלווא שהיתה לי קבוצה לטייל איתה?
מתארגנת קבוצה שבתאריך 17/10/2023 תתחיל את שביל הגולן ו שביל עמק המעיינות – פרטים והרשמה בטלפון 052-4282461 או ב

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461