ממעלה עלי למצד תמר על שביל ישראל

ממעלה עלי למצד תמר על שביל ישראל

המסלול שעובר בין מעלה עלי למצד תמר וחוצה את המכתש הקטן הינו מסלול מרהיב שניתן לעשות חלקים ממנו.

איך מגיעים

לתחילת המסלול נגיע מכביש 227. אם נגיע מדימונה, ניסע על כביש 25 לכיוון ים המלח, נפנה ימינה קצת אחרי הגן הלאומי ממשית [יש שלט] לכביש 206, ונפנה שמאלה לכביש 227 – לפי השילוט למכתש הקטן ולמעלה עקרבים. ומכביש 227 , לאחר כ 11.8 ק"מ נפנה שמאלה לדרך עפר משובשת בה ניסע עד שנראה מימין שילוט לחניון לילה מעלה עלי. אם חוששים להשאיר שם את הרכב, ניתן להמשיך עם דרך העפר עוד כ 400 מ' עד לגדר של מחנה צבאי שנמצא שם ולהשאיר שם את הרכב. בכל מקרה מומלץ לא להשאיר דברי ערך ברכב.

סיום המסלול הינו על כביש 25 [דימונה- צומת הערבה]. ניתן להשאיר רכב במצד תמר [יש סכנה לפריצה וגניבה] או להשאיר רכב בצומת הערבה בתחנת דלק ולהגיע לשם בטרמפים. תחנת האוטובוס הקרובה נמצאת במרחק של כ 5 ק"מ במורד כביש 25 – לכיוון צומת הערבה – בצומת צפית.

פירוט

צורתו של המכתש הקטן הינה אליפסה מעוגלת. המרחק האורכי הינו כ-8 ק"מ, והרוחב המירבי  הינו כ 6 ק"מ עומק המכתש הקטן הינו כ 400 מ'. אל המכתש יש 3 דרכי גישה: מכיוון כביש 25 – לכיוון מפער המכתש, ומכיוון מעלה עלי ומעלה חצרה שמשם ניתן להגיע רגלית לתוך המכתש. המכתש הקטן ידוע במגוון הצבעים שלו הנובעים מהרכב מינרלים שונה ממקום למקום

אם חנינו ליד המחנה הצבאי, נחזור בדרך העפר כ 300 מ' ונפנה שמאלה לדרך הג'יפים ונראה מולינו את השלט של חניון הלילה מעלה עלי.  נתחיל לצעוד בתחילה במישור ולאחר מכן השביל יתחיל להיות במגמת עליה קלה ולאחר כקילומטר וחצי, נראה שלט שמאלה לכיוון מעלה עלי.  מי שממשיך ישר יגיע לתצפית המכתש הקטן  [מרחק של כחצי קילומטר לכל כיוון] ממנה ניתן לצפות על המכתש משלושת כיווני המצוק [זהירות – אין גדר] – מומלץ אם יש לכם כח וזמן ואתם אוהבים את הנוף של המכתש.

לאחר שנפנה לכיוון מעלה עלי [אם הלכנו לתצפית הכתש הקטן – צריך לפנות ימינה לפי השילוט]  נתחיל לצעוד בתוואי יחסית מישורי ולאחר צעידה  של כ 1.4 ק"מ נגיע לתחילתו של המעלה. מעלה עלי נקרא על שמו של עלי בן צבי [בנו של הנשיא השני] שהתייבש כאן בעת טיול אולם הוא חולץ וחייו ניצלו. עלי בן צבי נהרג במלחמת השחרור, בקרב ליד קיבוץ בית קשת , בו התגורר. אורכו של מעלה עלי הינו קצת יותר מקילומטר, במהלכו ישנן דרגיות בנקודה אחת ומעקים ב 2 נקודות כשהשביל צר ומצידו השני התהום העמוקה. מהמעלה ניתן להבחין בשביל הצר בו נצעד בהמשך.  בסופו של מעלה עלי ישנו קטן של "סכין" בו מצד אחד יש מעקה בו נוכל לאחוז.

ממעלה עלי למצד תמר על שביל ישראל

מכאן השביל ממשיך במגמת ירידה קלה לאורך ארבעת הקילומטרים הבאים בהם נוכל ליהנות מגווניו של המסלע במכתש ובסוף החורף מפריחה רבה. לאחר הגשמים ניתן לראות את גווני הנחל השונים – שנוצרים מההרכב השונה של האדמה שנסחפה. לכל אורך הדרך נראה את מפער המכתש מתקרב אלינו וקצת אחרי שנעבור מס' תחנות שאיבה נגיע לרחבת חניה [לא הצלחנו להבין איך בדיוק יכולים להגיע לשם כלי רכב – במיוחד כשיש שלט שהכניסה לכלי רכב אסורה] ולאחריה צומת שבילים. שביל ישראל ממשיך בפניה חדה שמאלה צמוד לסמ"ש השחור ואם נרצה , נוכל להוסיף לעצמינו עוד כ 1.6 ק"מ בצעידה לכיוונו של מפער המכתש הקטן שם ניתן לראות את המצוקים שהתמוטטו בעת בליית הסלע ויצירת המכתש עומדים בזוויות מדהימות ואת שכבות הסלע מהם מורכב המכתש. וכן סלע עצום בגודלו העומד בסמוך לכביש הנקרא סלע אשמדאי.  על עמוד חשמל בתחילת הכביש המוביל ליציאה מהמכתש ניתן לראות ענפים שהסתבכו בו בעת שטפונות.

ממעלה עלי למצד תמר על שביל ישראל

לאחר שנחזור לחניון נמשיך עם הסמ"ש הכחול שמלווה מעכשיו את שביל ישראל ימינה, נחצה כמה ערוצונים בנתיב השביל ונוכל להתרשם מהחולות הצבעוניים שמעידים על הרכב המינרלים המגוון שבקרקע ולאחר כ 4 ק"מ מ"מגרש החניה" נגיע לחלקו התחתון של מעלה חצרה, המעלה מורכב בחלקו התחתון בסלעים צבעוניים ובחלקו העליון מסולע כאשל השביל הוא דיי נוח, למרות העלייה התלולה ולאחר כק"מ וחצי נגיע לראש המעלה שם נראה את האנדרטה לזכרו של דוד אייזנברג שמת לאחר שהתייבש באיזור זה בשנת 1955 ואם נסתובב נראה את המכתש הקטן מולינו במלוא הדרו ויופיו.

ממעלה עלי למצד תמר על שביל ישראל
לאחר הפסקה קצרה, נמשיך עם השביל שייקח אותנו ישר וקצת ימינה ולאחר מכן במורד כשמתחתינו נראה את נחל צפית [ואם נגיע אחרי הגשם יש סיכוי טוב שנראה גם גבים]. כשנגיע לערוצו של נחל צפית [כ 3.5 ק"מ לאחר שיצאנו ממעלה חצרה] נפגוש בצומת שבילים כחול / שחור. אם נפנה שמאלה עם השחור לתוך הנחל נגיע אחרי קצת פחות מ 300 מ' לעין צפית שנובע לתוך בריכות בסלע, לאחר הגשמים כ הערוץ מוצף וקשה להגיע למעיין בלי להרטב.
נחזור לצומת השבילים לאחר הביקור  בעין צפית [או שנמשיך ישר אם אנו קצרים בזמן], נעלה עלייה קצרה ותלולה ולאחר מכן השביל ימשיך במגמה של עליה מתונה ולאחר כ 2 ק"מ נגיע למצדית קטנה שנשתמרה היטב ולצידה מס' מבנים שנראים כחרוט קטום – אלו מבני קבורה עתיקים הנקראים טומולים. ומכאן ירידה קצרה, נראה את השלט המסמן למטיילים היכן לפנות לעין צפית, וכשנעבור את הכביש בזהירות נראה מתחתינו את מצד תמר.
ממעלה עלי למצד תמר על שביל ישראל

דגשים

  • לא מומלץ לעשות מסלול זה בקיץ או בימים אחרים בהם הטמפרטורה גבוהה – סכנה של מכת חום והתייבשות.
  • נדרשת זהירות מהחלקה בירידה במעלה עלי ובטיפוס במעלה חצרה .
  • הקפיצה אסורה לבריכה של עין צפית.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461