מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריה על שביל ישראל

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריה על שביל ישראל

קטע בשביל ישראל בין מאיר שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריה הכולל מעבר בגני הנדיב ועין צור.

איך מגיעים

תחילתו של קטע זה הינה בכפר הנוער מאיר שפיה על כביש 70  – הפנייה בצומת שפיה – כ 2.5 ק"מ מזרחית לצומת פרדיס [אם מגיעים מהמרכז פונים ימינה בצומת].

סוף המסלול הינו בחוף האקוודוקט בקיסריה – מהכניסה לקיסריה נוסעים לפי השילוט [הפניה הראשונה שמאלה ושם ישר עד לים].

ה WAZE מכיר את שני המקומות.

פירוט

לאחר שחנינו ליד השער של כפר הנוער מאיר שפיה, נרד עם הכביש כחצי ק"מ עד הצומת, נחצה את הכביש ונמשיך ישר בכביש ואחרי כ 5 מ' נראה פניה שמאלה לדרך עפר שמקבילה לכביש 70. נצעד כ 700 מ' בשביל כשמימין לנו מטעים, שדות וכרמים נחצה את נחל דליה ונמשיך עם הסימון של שביל ישראל כשמתווסף אליו סמ"ש אדום. נמשיך לצעוד עם השביל ולאחר כחצי ק"מ נפנה ימינה בעלייה מתחת לקו מתח [הפנייה הזו לא כל כך ברור מבחינת סימונים והקו מתח יהיה הסימן לפניה זו]

נצעד בעליה כ 1.9 ק"מ, בצומת השבילים עם הסימון הכחול נמשיך בירידה עוד קצת פחות מ 2 ק"מ במהלכם נראה משמאלנו מחצבה קדומה ונמשיך עד  לצומת שבילים בה נפנה ימינה ולאחר כ 900 מ' נגיע לכביש צדדי ליד בנימינה. נחצה אותו, נפנה ימינה ולאחר כ 200 מ' נפנה עם שביל עפר שמאלה – לפי הסימון. קצת אחרי הפניה נראה עץ חרוב ענף שיכול לשמש כפינה נעימה לארוחת בוקר. נמשיך עם שביל העפר שיוביל אותנו לפעתי בנימינה ולאחר שנחצה מגרש עפר באיזור התעשיה נגיע לאולמי אליזה, נמשיך בכביש של האולם כ 200 מ' ונגיע לכביש 652.  נחצה אותו בזהירות ומולינו נראה את בית הספר אורט השומרון. נמשיך בכביש ללא המוצא, משמא נראה ספינת דבור שעתידה לשמש כאנדרטה לבוגרי בית הספר, וניכנס לשמורת רמת הנדיב דרך השער.

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריהעל שביל ישראל

ישר בכניסה נפנה ימינה עם שביל העפר שצמוד לגדר בית הספר, ולאחר כ 800 מ' נגיע לעין צור. במתחם ישנן 3 בריכות, ב אחת הן יש מעין מפלון וניתן לשטוף בו פנים וידיים ומי שמתעקש יוכל גם לטבול רגליים בבריכונת המרובעת במפלס שמעל המפלון. מעין צור נמשיך לצעוד עם הסימון עוד כ 200 מ' עד שנגיע לצומת שבילים ומולנו, במרחק של כחצי ק"מ נראה את השער של גני הנדיב.

אם הגעתם לנקודה זו יחסית מוקדם אז מומלץ לכם לבקר בגני הנדיב [קחו בחשבון שמה שנותר לקטע המתואר ייקח לכם כשלש-ארבע שעות – תלוי בקצב בו תצעדו ובכמות ההפסקות והכניסה לים . . ] מה יש שם? מס' רב של גנים בסגנונות שונים, מטופחים ומושקעים [בגן אסור לאכול ואסור לישון], אחוזת הקבע של הברון רוטשילד ואת הסרט "מעבר לגנים" שארכו רבע שעה המוקרן חינמית באודיטוריום שבמקום. מומלץ מאד. הסיור בגנים כולל הסרט יכול לקחת כשעה בנחת.

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריהעל שביל ישראל

לאחר הביקור בגני הנדיב נחזור חזרה בדרך הגענו ונפנה ימינה עם שביל ישראל.  נצעד כ 1.5 ק"מ חלקם בחורש טבעי וחלקם בשטח פתוח ובסופם נגיע לחורבת עקב. במקום נמצאים שרידי התיישבות מ 3 תקופות שונות. ניתן לראות במקום שרידים של בתי בד, גתות, ואף של מקווה – מה שמעיד שגם התיישבות יהודית היתה במקום. בין המבנים שהשתמרו ישנה קשת מרשימה ושרידי חדרים וקירות [אם מישהו יודע למה שימשו הריבועים בקירות נשמח אם יספר לנו במייל].

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריהעל שביל ישראל

לאחר הסיור בחורבת עקב, והצילום המתבקש מול הנוף המרהיב נמשיך לצעוד עם השביל, נעבור ליד האנדרטה ל"מרים בת הכפר" – ילדה מכפר חנניה שנפלה מהמצוק ונהרגה  ולאחר כ 900 מ' נגיע לקצהו הדרומי של הכרמל –תצפית חוטם הכרמל ומכאן נתחיל לרדת. שימו לב שבקטע האחרון שעל הכרמל הסלעים חדים אז נדרשת זהירות רבה. בתחילת הירידה ישנם שרידים של קברים עתיקים – כנראה של רועים שחיו באיזור.

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריהעל שביל ישראל

לאחר ירידה של כ 500 מ' [ ו 150 מ' בגובה] נגיע לפסי הרכבת. לאחר הליכה של כ 500מ' לאורכם של הפסים הישנים נגיע למעבר תת קרקעי מתחת לרכבת שחוצה במקביל גם את נחל התנינים. [בחורף אם הנחל מוצף ולא מאפשר מעבר ממשיכים עד לנקודה בטוחה לחציה בבנימינה וחוזרים] ממשיכים לצעוד עם שביל העפר שמקביל לערוץ של נחל תנינים, פונים שמאלה עם הסימון ליד שורת הברושים שבין השדות ומגיעים למעבר תת קרקעי מתחת כביש 4.  הבליטה שבאמצע המעבר הינה תחילת השרידים של אמת המים לקיסריה. כשנצא מהמעבר התת קרקעי נראה מולינו את כפר חנניה, שלט של שביל ישראל ואת אמת המים במלוא תפארתה. שמעתה תלווה אותנו עד לסיום המסלול.   אם נסתכל אחורה נראה מולינו את חוטם הכרמל במלוא הדרו.

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריהעל שביל ישראל

נצעד לארכה של האמה, אם נסתכל עליה היטב נוכל להבחין בסמל של הלגיון חקוק עליה בצידה הימני [הצפוני] ולאחר כ 500 מ' נצא מכפר חנניה, נחצה את נחל עדה ונמשיך ימינה עם האמה השביל עובר בשיפולי השדות ובכמה נקודות קצת קשה למעבר בסוף הקיץ בגלל הצמחיה הרבה. לאחר כק"מ מגיעים לכביש הגישה של ג'סר א-זרקא, פונים שמאלה [ימינה זה לשמורת נחל תנינים] וחוצים בזהירות את כביש החוף במעבר התת קרקעי [אין מדרכה…] לאחר כק"מ של צעידה ברחוב הראשי של הכפר – [כל הזמן ישר – בנקודה מרכזית אחת פונים ימינה ומיד לאחר מכן שמאלה] השביל יוצא מהכפר וממשיכים לצעוד לארכו של נחל תנינים ולאחר כ 700 מ של הליכה נגיע לשפך הנחל – אשר לידו ישנם שרידים של גשר שנבנה בשנת 1898 לכבוד ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בארץ. מתחת לצוקים מול הנחל ישנה פינה מוצלת בצהרים שמתאימה להפסקה ומנוחה.

מצומת שפיה לחוף האקוודוקט בקיסריהעל שביל ישראל

לאחר ההפסקה מול השפך של נחל תנינים נעלה לתל תנינים [שיש המשערים שזה היה המקום של קרוקודילופוס – מקום ישוב שהיה מיושב עד התקופה הביזנטית], נרד לאורך החוף לכפר הדייגים – שמלבד מבנה אחד יפה כל שאר המבנים בו נראים כאוסף של פחונים [עלוב במיוחד הוא המסנה של משרד החקלאות [מעניין אם עדיין בשימוש . .] שנמצא מול המעגן]. בים נראה את בימון הכניסה למעגן ועל החוף נמצאות הסירות כשלצידן ניתן לראות את כל הדגים שעלו ברשתות ואין להם ערך מסחרי. מכאן צעידה של כ 2 ק"מ לאורך החוף כשמימין מלווה אותנו הים ומשמאל אמת המים – האקוודוקט, תביא אותנו לחוף הקשתות בקיסריה – שם השארנו את הרכב הראשון.

דגשים

אין דגשים מיוחדים. תהנו :)

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461