גן לאומי תל מגידו

גן לאומי תל מגידו

בגן לאומי תל מגידו נסייר בשרידים שנמצאו במקום אסטרטגי ששלט על דרך הים בימי קדם.

איך מגיעים

הגן הלאומי תל מגידו נמצא סמוך לצומת מגידו – על כביש 65 – כשנגיע לצומת נפנה לכיוון חיפה על כביש 66 [מהדרום פונים שמאלה] ולפי השילוט נפנה שמאלה לכיוון התל. אם נגיע מכיוון חיפה ניסע על כביש 66 מזרחה עד שנראה שילוט ימינה לתל מגידו.

פירוט

תל מגידו הינו אחד מין התילים משלושת התילים המקראיים הגדולים ששרדו את כל השנים [השניים האחרים הינם תל חצור ותל באר שבע] מיקומו של הישוב שהיה במקום –מעל דרך הים הקדומה וסמוך למקורות מים ואדמה חקלאית פוריה – בעמק יזרעאל הפכו את המקום לנקודה חשובה בעולם הקדום וקרבות רבים התנהלו על השליטה בו.

בזמן כיבוש הארץ לאחר יציאת מצרים מופיעה מגידו כאחת הערים שנכבשו ע"י יהושע [פרק י"בפס' ז'-ח' ופס' כא]: "ואלה מלכי הארץ אשר כבש יהושע ובני ישראל בעבר הירדן, ימה – מבעל גד בבקעת הלבנון ועד ההר החלק העולה שעירה ויתנה יהושע לשבטי ישראל ירושה כמחלקתם. בהר ובשפלה, ובערבה ובאשדות . . . .. . . . מלך תענך אחד מלך מגדו אחד" אולם לעומת זאת בפרק י"ז בפס' י-י"ב מוזכרת מגדו כאחת הערים ששבט מנשה לא הצליח לכבוש – "ויהי למנשה ביששכר ובאשר, בית שאן ובנותיה ויבלעם ובנותיה וישבי דאר ובנותיה וישבי עין דר ובנותיה וישבי תענך ובנותיה וישבי מגידו ובנותיה שלשת הנפת. ולא יכלו בני מנשה להוריש את הערים האלה ויואל הכנעני לשבת בארץ הזו". וכך גם מתואר בתחילת ספר שופטיo – פרק א' פס' כ"ז "ולא הוריש מנשה, את בית שאן ואת בנותיה ואת תענך ואת בנותיה, ואת יושבי דור ואת בנותיה ואת יושבי יבלעם ואת בנותיה, ואת יושבי מגידו ואת בנותיה ויואל  הכנעני לשבת  בארץ הזאת".

גם בימי שלמה המלך היתה מגידו עיר חשובה [ובתל מגידו נמצאו ממצאים המעידים על כך] ומזכרת בנייתה בספר מלכים א, פרק ט פס' ט"ו: "וזה דבר המס אשר העלה המלך שלמה לבנות את בית ד' ואת ביתו ואת המילוא ואת חומת ירושלים ואת חצור ואת מגידו ואת גזר".  ישנם חוקרים המייחסים את שרידי הארמונות שנמצאו בתל מגידו לשלמה וישנם כאלו המייחסים אותם למלך עמרי ששלט במקום בימי מלכות ישראל וביצר את מגידו ובנה בה גם אורוות גדולות ומערכת הולכת מים משוכללת.

במלכים ב' פרק ט' פס' כ"ז מוזכרת מגידו כעיר בה הרג יהוא את המלך אחזיה: " ואחזיה מלך יהודה ראה וינס דרך בית הגן וירדוף אחריו יהוא ויאמר גם אותו הכוהו אל המרכבה במעלה גור אשר את יבלעם וינס מגידו וימת שם".

בדברי הימים ב' פרק ל"ה פס' כ"ב-כ"ד מוזכרת מגידו כמקום בו יאשיהו נפצע אנושות בקרב: ".….ולא הסב יאשיהו פניו ממנו כי להילחם בו התחפש ולא שמע אל דברי נכו  מפי אלוהים, ויבוא להילחם בבקעת מגידו. … . ויורו היורים למלך יאשיהו ויאמר המלך לעבדיו העבירוני, כי הוחליתי מאוד.   ויעבירוהו עבדיו מן המרכבה וירכיבוהו על רכב המשנה אשר לו ויוליכוהו ירושלים וימת וייקבר בקברות אבותיו וכל יהודה וירושלים מתאבלים על יאשייהו"

בספר זכריה פרק י"ב פס' י"א יש אזכור למקום בשם בקעת מגידון "ביום ההוא יגדל המספד בירושלם כמספד הדדרמון בבקעת מגדון" ולפי הקשר הפסוקים יש הסוברים שבאיזור זה תהיה מלחמת גוג ומגוג" .

עוד מידע על תל מגידו והקרבות שהיו בו ניתן לקרוא בדפדפת האתר –  כאן

תל מגידו

מסלול הסיור בגן הלאומי תל מגידו מתחיל ממתחם הכניסה שם ניתן לראות סרט אודות המקום ועברו.  לאחר מכן נעלה בעלייה קצרה ומתונה עד שנגיע לשערי העיר, שם נפנה שמאלה. נעלה במדרגות ונעבור עם השביל ליד שרידי האורוות והארמון הנמצאים בצפון האתר ונגיע לאחר הליכה קצרה לרחבת תצפית ממנה יש נוף נהדר צפונה ומזרחה – לכיוון עמק יזרעאל. משם נחזור קצת עם השביל ונשקיף על האיזור עם שרידי המקדשים והמבנים המנהליים ונגיע לתצפית מדהימה – הפעם לכיוון דרום.

תל מגידו

מהתצפית נמשיך עם השביל וצעידה של כ 300 מ' תוביל אותנו לממגורה הדרומית שם נראה את הבור הבנוי והמסותת ששימש לאיחסון התבואה בימי קדם. משם נמשיך לכיוון האורוות [שם נראה מיצגי סוסים שותים משקתות האבן שנמצאו באתר] ונראה בדרך גם את שרידי הארמונות ומשם נרד לכיוון הכניסה של מפעל המים של מגידו.

תל מגידו
למפעל המים של תל מגידו מוביל גרם מדרגות ארוך ותלול ושבסופו נכנס לעובי האדמה בתחתית התל ונצעד בתוך מפעל המים המואר. השביל בתוך מפעל המים סלול עץ ונוח והאוויר קריר ונעים. היציאה ממפעל המים הינה לכביש צדדי, שם נפנה ימינה וימינה שוב בכביש הראשון – שיוביל אותנו בעלייה בכביש הגישה לכיוון הכניסה לגן הלאומי תל מגידו.
בסמון לגן הלאומי תל מגידו ישנו שדה כלניות צבעוניות ליד מנחת מגידו – מומלץ באמצע החורף
תל מגידו

דגשים

  • הכניסה למקום בתשלום – למנויי מטמון חינם
  • סיור בתל מגידו מתאים בעיקר לחובבי ארכיאולוגיה ותנ"ך
  • המקום הכי אטרקטיבי במקום הינו מערכת המים המרשימה

כתיבת תגובה

סוג האתר

גן לאומי סביב שרידיה של עיר קדומה. מתאים במיוחד לחובבי ארכיאולוגיה

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461