אמת המים בקיבוץ לוחמי הגטאות

אמת המים בקיבוץ לוחמי הגטאות

תצפית על אמת מים קדומה ליד קיבוץ לוחמי הגטאות

איך מגיעים

אמת המים נמצאת ממזרח לכביש 4 [מימין אם נוסעים צפונה] סמוך לכניסה לקיבוץ לוחמי הגטאות, כדי להגיע לתצפית נוחה על האמה – נכנס לקיבוץ לוחמי הגטאות, וישר הכניסה נפנה ימינה לכיוון מוזיאון לוחמי הגטאות.

פירוט

אמת המים הסמוכה לקיבוץ לוחמי הגטאות הינה אמה עות'מנית, מימיו של סולימן פ'חה, משנת 1814. היא מתחילה ממעיינות כברי ומגיעה באמצעות מערכת של תעלות, חלקן חשופות וחלקן מכוסות [כדי למנוע זיהום וגניבת מים], ומספר סיפונים [שימוש בחוק כלים שלובים להעברת מים מעל נחלים] לאמת המים ליד לוחמי הגטאות ומכאן באותם האמצעים לבריכת אגירה גדולה הנמצאת מתחת למסגד אל ג'זאר [סגורה כיום לקהל] בעכו.

האמה פוצצה במבצע בן עמי, תוך המצור על עכו, שופצה לאחר מלחמת העצמאות והשימוש בה הופסק על ידי חברת מקורות קצת לאחר מכן בגלל בעיות של תחזוקה וגניבת מים על ידי חלק מבעלי השטחים שהאמה עברה בשטחם.

במקומות שונים באמה ישנם מגדלים עם בריכות מים המסייעים לשמירת לחץ המים, שסתומי אוויר לשיחרור , איפשור יציאת מים למטרות נוספות [כגון השקיה], שיקוע ליכלוך ונוחות בפתיחת סתימות

בנחל יסף מתחת התצפית אפשר לראות כי האמה בנויה מקשתות כפולות ההסבר לכך הוא פשוט. בחורף 1945-46 קרסה האמה עקב השטפונות בנחל, ונבנתה קשת נמוכה שהמים זרמו עליה בסיפון שנבנה על גבה ולאחר מכן הושלמה הקשת הגבוהה – לגובה של הקשת המקורית.

דגשים

הגישה לתצפית האמה נמצאת בקיבוץ לוחמי הגטאות – כבדו את חוקי התנועה במקום.

אין איסוף פסולת במקום

כתיבת תגובה

סוג האתר

תצפית על אמת מים עותמאנית

על האתר

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461