איפה אפשר לראות שטפונות?

איפה אפשר לראות שטפונות?

ישנם הרבה מקומות שניתן לראות בהם שטפונות בצורה בטוחה ובלי להיכנס לסיכונים מיותרים…

הדרך הכי פשוטה היא כמובן בבית, מול המחשב, לאחרונה המרכז לחקר שיטפונות ששייך למו"פ מדבר וים המלח שם מצלמת רשת שמשדרת כל הזמן בשידור חי מול נקודת החציה של נחל ערוגות את כביש 90 בדרכו לים המלח ועכשיו כל מי שרוצה לראות את השיטפון של נחל ערוגות בצורה סטרילית – יכול ללחוץ על הקישור ולהתבונן בו. לצפיה – ליחצו  כאן.

בזמן שיורד גשם באיזור ירושלים רבים מציידי השיטפונות נוסעים לכיוונה של התצפית על נחל אוג בניסיון "לתפוס שיטפון". היכן ממוקמת התצפית הזו? בדרך מירושלים לים המלח ישנה פניה ימינה עם שילוט לנבי מוסא  – זהו כביש בקעת הורקניה המופיע ב waze אחרי שנעבור את הפניה לכיוון נבי מוסא נמדוד על הספידומטר כ 3 ק"מ עד שנגיע לגשר מעל הנחל – שם נראה את התצפית ממנה אפשר לצפות בשיטפון בנחל אוג בצורה בטוחה – ובסרטון זה ניתן לראות את השטפון בתצפית מהגשר.

נקודה אחרת בה אפשר לצפות על השטפון בנחל אוג היא סמוך לקיבוץ אלמוג – בתחילת המסלול של נחל אוג תחתון, רק שמומלץ מאד לא להתקרב לאפיק הזרם אלא לצפות בנחת ממקום גבוה סמוך לתחילת הירידה כדי שהנחל לא ישטוף אותנו איתו – כאן ניתן לראות סרטון של התחלת השיטפון בנקודה זו. ניתן גם לעלות במסלול כ 300 מ' ולהגיע למצפור נחל אוג שנמצא מעל הערוץ או לעמוד בסככה שבתחילת המסלול – מעל החניה ולצפות בזרימת המים בנחל אוג.

אם שמעתם על זרימה בנחל רמון אז תדעון לכם שסיכוי סביר שגם נחל ילק זורם – ואת הזרימה שלו ניתן לראות בצורה מדהימה בגב ילק

נקודת תצפית מפורסמת מיוחד לשיטפונות הינה ה"מרפסת" במחל צין – אליה ניתן להגיע ברכב שטח בלבד – או בהליכה של כ1.2 ק"מ. המיקום המדוייק של המרפסת נמצא כאן

נקודה נוספת לתצפית ישנה בחניון העליון של עין עבדת – עין מעריף – שם ניתן לצפות בזרימה מזווית מיוחדת – ניתן לצפות בסרטון בנקודה זו כאן

_____

  • אין במאמר זה המלצה ללכת לראות שטפונות
  • אם בכל זאת הלכתם לעשות את זה – עשות את זה בזהירות ובצורה מושכלת ובכל מקרה אסור לחצות נחל זורם / שיטפון.
  • זיכרו: אם יש ספק – אין ספק
  • מעוניינים לשתף את גולשי האתר בתמונות משיטפונות:- שאתם צילמתם? מוזמנים לשלוח ל editor.nelech@gmail.com וניתן לכם קרדיט בשמחה.

כתיבת תגובה

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461