[aioseo_breadcrumbs]

מנוה אור למעוז חיים על שביל עמק המעיינות

מנוה אור למעוז חיים על שביל עמק המעיינות

מסלול בשביל עמק המעיינות, כשרובו בין שדות העמק

איך מגיעים

המסלול מתחיל כ 200 מ' מערבית לכניסה לנווה אור – בצידו הדרומי של שביל הגישה – כשבצד הצפוני יש כלים חקלאים – בנקודה זו.

המקטע מסתיים בנקודה זו על יד כביש הגישה למאגר מים על כביש 71 – ליד מעוז חיים לא רחוק מצומת רופין

פירוט

לאחר שחנינו את הרכב בנווה אור ליד השער, מבחוץ או בפנים, נתחיל לצעוד מערבה – לכיוון הכביש הראשי ולאחר כ 200 מ' נחבור לשביל עמק המעיינות ונפנה דרומה [שמאלה] על השביל לצד השדות. באיזור זה יש סמ"ש כחול שילווה אותנו חלק מהיום – בקטעים שהסמ"ש הכתום של שביל עמק המעיינות לא קיים] אחרי כ 700 מ' נפנה ימינה על שרידי כביש כשמימין לנו פרדסים ומשמאל שדות נרחבים. אחרי כ'"מ השביל מתעקל ימינה ולאחר כ 500 מ' נוספים נגיע לגדר. נפנה ימינה, צמוד לפרדס ומיד שמאלה ליד עמוד החשמל הראשון [מרחק של כ 50 מ' – הסימון באיזור זה מאד לא ברור – כדאי להעזר "בעמוד ענן" כדי לא להתבלבל] מימין לנו בתי רשת גדולים המשמשים לגידולים חקלאיים ומשמאל שדה בור ואחרי הליכה קצרה נראה משמאל חממות.

אחרי כחצי ק"מ נפנה שמאלה אחרי שנעבור את שער מתחם החממות ונמשיך על כביש צדדי כשהגדר משמאלינו ולאחר הליכה קצרה הכביש מתעקל ימינה וכ 500 מ' אחרי הםניה נראה משמאל מגדל שמירה ישן ו 600 מ' לאחריו נראה עוד אחד סמוך לפניה ימינה – בה לא נפה

מנווה אור למעוז חיים שביל עמק המעיינות

השביל יתעקבל שוב ימינה ולאחר כ 600 מ' נפנה שמאלה ליד מגדל שמירה ישן, ליד מתחם לייצור אנרגיה סולארית, ולאחר כ 900 מ' נגיע לצומת, ימינה – לכיוון בית העלמין של ירדנה ואנו נפנה שמאלה. נחצה פלג על גשרון ואחרי כ 100 מ' נראה משמאל את חורשת בית יוסף ירדנה. חורשה עם צל ושולחנות פיקניק והמון שלווה [מקום נהדר לארוחת בוקר למי שהתחיל לצעוד מוקדם].

לאחר ההפסקה נצא מהחורשה ובצומת שמולינו נפנה חצי ימינה לכיוון הגבעה שמולינו ולאחר כ 150 מ' נגיע לפסגתה. זה תל ישמעאל ובמקום יש מצפר יפה ואנדרטה לזכרם של חיילי סיירת גולני שנהרגו בגיזרה זו במלחמת ההתשה. נרד מהתצפית ונפנה להמשך המסלול (שמאלה) שעכשיו יהיה על כביש צר. ומשמאלינו שדה מוקשים,  נעבור מעבר בקר, וכ 2  ק"מ לאחריו נראה משמאלה מטע דקלים ומימין התחלה של גבעת חוואר [שמהווה עדות גיאולוגית לכך שבמקום היה בערב ים קדמון]. השביל עולה ימינה על הרכס [שימו לב לפניה כי היא לא ברורה] נצעד דרומה כ 2 ק"מ, והשביל יתפתל ימינה בחדות,  ואנו מתחילים הקפה של גני חוגה. לאחר שנעבור את השער האחורי של גני חוגה השביל פונה שמאלה, ואחרי כ 700 מ' יפנה שוב שמאלה – אחרי מעבר בקר. אחרי כ 200 מ' נראה משמאל לנו בית באר ישן [ללא המשאבר והפיר חסום] 300 מ' לאחריו נפנה שמאלה בדרך עפר ולאחר הליכה קצרה נגיע לתחנת הדלק אלונית.

נצא מהתחנה נפה שמאלה ליד המנע בקר וניכנס לחניה של קניון הבזלת [שנקרא כך על שמו של הסלע בו התחתר נחל חרוד] במקום יש פינות פיקניק רבות וגשר מתכת מעל הקניון של נחל חרוד שמאפשר לראות את מפליו שוצפים בחורף. נחצה את הגשר, נפנה ימינה עם הסימון ולאחר צעידה קצרה נצא מהשער האחרוי של פארק קניון הבזלת

נצא מהפארק שמאלה ולאחר הליכה קצרה נפנה שמאלה לדרך עפר רחבה שמובילה לבריכת דגים ומיד בתחילתה נפנה שמאלה לשביל צר שמתחיל הקפה של הבריכה מצד שמאל.

לראת סיום הקפה של חצי בריכה השביל נכנס לחורשה [שימו לב לסימון – קל מאד ללכת כאן לאיבוד]. כ 200 מ' אחרי שניכנס לחורשה נפנה במזלג השבילים ימינה בשביל צר שבקושי נראה [פהניה מסומנת]. בסתיו יש כאן המוני חצבים [עלי החצב הגדולים שראינו בדרך גילו לנו את הסוד]. לאחר כ 600 מ' אנו מגיעים לסיום החורשה ומגיעים לנחל חרוד, שבחורף זורם כאן בחוזקה. השיטה הכי פשוטה לחצות היא פשוט להוריד נעליים ולנסות ללכת בלי להחליק. אחרי שנחצה, נמשיך למעוד ואז ניאלץ לחצותו שוב . לאחר החציה השניה נטפס על הכבעה התלולה מימין[אין סימון בשטח] שמפצה על העליה הקשה בנוף מדהים.נמשיך לצעוד  ולאחר הלכה של כ 300 מ' נפנה ימינה ליד מבנה בטון ומנע בקר. אחרי כ 300 מ' נפנה שנאלה בשער ונתחיל להקיף את השדות [במפה ניתן לראות את העיגול המושלם של החלקות. אחרי כ 600 מ' נעבור ליד שובך שמיועד לתנשומת שמסייעות בהדברת הנברנים ואחרי כק"מ נפנה שמאלה בצומת השבילים ואחרי כ 300 מ' ימינה ומכאן נצעד לנו בהליכה נינוחה כשמשמאלינו השדות ומימין בריכות הדגים כ 3 ק"מ עד שנגיע לנקודה בה השארנו את הרכב – ליד המאגר מול קיבוץ מעוז חיים. אם תגיעו בעונות הנדידה לאיזור שימו לב ללהקות העופות בשמים.

דגשים

 • הסימון במקטה זה מאד לא ברור בחלק מהדרך – כדאי להעזר באפליקציית "עמוד ענן" כדי לא להתבלבל.
 • במהלך קטע זה נחצה פעמיים יובלים של נחל חרוד במים. בחורף הזרימה עזה ובקיץ דלילה
 • בחורף חלק ממקטע זה יהיה בוצי אחרי הגשם
 • הקטע הקודם בשביל עמק המעיינות – ממנחמיה לנווה אור
 • הקטע הבא בשביל עמק המעיינות – ממעוז חיים לתל סהרון

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול קווי

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

 • אורך המסלול: כ 22 ק"מ
 • משך המסלול: יום שלם
 • נושא: שביל עמק המעיינות, נוף
 • תחבורה: 2 2רכבים פרטיים
 • עונה מומלצת: חורף, אביב
 • מים: לראותם בלבד
 • מפת סימון שבילים: 3
 • נבדק לאחרונה: 27/12/2022
לחצו לניווט
סגירת תפריט