מעין נזם לבית שאן בשביל עמק המעיינות

מעין נזם לבית שאן בשביל עמק המעיינות

קטע הסיום של שביל עמק המעיינות עובר בין שדות ומצפורים בדרך לסיום השביל

איך מגיעים

נקודת ההתחלה של מקטע זה היא בעין נזם – לניווט ישיר – ליחצו כאן

נקודת הסיום של הטיול ושם שביל עמק המעיינות הינה בכניסה לגן הלאומי בית שאן לניוט ישיר ליחצו כאן

 

פירוט

נתחיל לצעוד מערבה מעין נזם  על דרך העפר (אין סימון) ואחרי כ 400 מ' נפנה ימינה אחרי כ 800 מ' ימינה ואחרי קילומטר ימינה . נצעד בין השדות עוד כ 700 מ ונתחיל להקיף את הישוב תל תאומים ,סמוך לגדר. אחרי כ 900 מ' נראה מימין לנו את שער הישוב, ניכנס פנימה, נפנה שמאלה ברחוב הראשון, נעבור גינת משחקים ותיד בית הכנסת נפנה ימינה ונעפיל לפסגתו של תל תאומים שעל שמו נקרא הישוב. בשיא התל תצפית נהדרת והנצחה לחיילים אדם שנקל ומרקו מורפורגו שנהרגו בקרבות על כיבוש המקום במלחמת העצמאות.

הקטע האחרון של שביל עמק המעיינות

לאחר ההפסקה על פסגת התל נמשיך עם השביל ימינה , שמאלה בצומת שאחרי זה וימינה צמוד לגדר מבפנים – מול הפניה ימינה יש אנדרטה לזכרו של עמנואל אליהו גורן חקלאי מותיקי הישוב.
לאחר כ 500 מ' נראה משמאלינו פשפש דרכו אמורים לעבור אל מחוץ לגדר. אם הפשפש סגור, ניתן להקיף את הישוב מבחוץ (יש תיכנון להזיז את התוואי מנקודה זו כי אנשי הישוב לא אוהבים את תנועת המטיילים)
לאחר המעבר נמשיך עם השביל כ 400 מ ונגיע לצומת שבילים. בצומת ינוכל לצפות מתצפית נדב לזכר נדב מילוא – מפקד פלחה"ן צנחנים שנפל בדרום לבנון ב 6/7/1997 , ממצפור יצחק שקצת צפונית לו לזכר יצחק בנישתי מקיבוץ שדה אליהו ובין 2 המצפים ישנו שביל קצר – המכונה " מלווה מילכה" לזכרה של מילכה מורפורגו" בת קיבוץ שדה אליהו (בעלה נהרג בתל תאומים). מתחתינו נמצא בית העלמין של הקיבוץ. במקום יש גם פינות ישיבה וברזיה. לאחר שנתחיל לצעוד בירידה – נראה משמאל ספסל מול הנטל בצל עץ שיזף ענק. הספסל הוקם לזכרם של רות ומורדכי קובלינר.

הקטע האחרון של שביל עמק המעיינות

נמשיך לירידה, אם נרצה נעלה לחירבת רוזאב בה הוקמה סככה וממנה יש תצפית יפה. מהירידה נמשיך שמאלה ובצומת ימינה, ואחרי כ 200 מ' נחצה פלג על גשר ונפנה שמאלה ונצעד על השביל כשמשמאל לנו הנחל זורם. אחרי כק"מ נהיה מתחת תל רחוב, עליו נמצאו שרידים מתקופת קדומות. נפנה ימינה בין השדות וכשנגיע לשלט של תל רחוב ניתן לעלות בשביל שליד השלט לתצפית ולראות שרידים של כוורות קדומות אחרי מס' מטרים.

הקטע האחרון של שביל עמק המעיינות

נמשיך לצעוד, נפנה ימינה בשביל אחרי התל ולאחר כ 1.5 ק"מ  נפנה ימינה. אחרי כ 400 מ' נראה משמאל פינת ישיבה ואנו נצעד ימינה על שביל בטון במקביל לכביש. אחרי כ 200 מ' נחצה את הכביש ומיד לאחר מכן נפנ השמאלה על שביל העפר  שבמקביל לשביל בעליה קלה. אחרי כחצי ק"מ נפנה ימינה לכביש משובש שמתחלף לאחר זמן קצר לשביל עפר כבוש ולאחר ירידה קצרה נפנה שמאלה צמוד לגדר של בריכות הדגים ואחרי כ 600 מ' נפנה ימינה ונגיע לערוץ של המפלים הלבנים

הקטע האחרון של שביל עמק המעיינות

לאחר הפסקה לצד המפלים הלבנים שאינם ניתנים לחציה, אז נצעד שמאלה לכיוון הכביש,  נחצה אותם בצורה בטוחה חוצים, חוזרים חזרה לסימון ופונים שמאלה בין השדות לכיוון בית שאן מרחק של כק"מ וחצי עד שמגיעים לעיר בית שאן. נצעד בצידה המזרחי כ 1.6 ק"מ , במהלכם נעבור ב"גינת השלום" עם התצפית היפה עד שנגיע לכביש 7079, נפנה בו שמאלה ולאחר כ 180 מ' נגיע לכביש 90, נפנה בו שמאלה, ולאחר כ 70 מ' ימינה לתוך האיזור המשוקם של העיר בית שאן, מימין נראה את מוזיאון בית שאן [מומלץ לביקור אם יש לכם זמן] נמשיך לצעוד עם הסימונים לצד החלקים שעדיין לא שוקמו מבית שאן הקדומה ולאחר כ 400 מ' נראה מולינו את תל בית שאן, נרד במדרגות שלצידינו ונגיע לחניה של הגן הלאומי בית שאן שם מסתיים שביל עמק המעיינות [וחבל שאין שם או בראש המדרגות איזשהוא שלט שאומר את זה.]

הקטע האחרון של שביל עמק המעיינות

דגשים

  • המסלול לא מומלץ לעשיה כשחם מאד  בחוץ
  • בקטע הלפני אחרון – בין המפלים הלבנים לבית שאן יש בעיה עם הסימון בגלל הבניה באיזור – שימו לב שמטרתכם היא להגיע לצד המזרחי של בית שאן – תזהרו כשאתם חוצים את אתרי הבניה – אפשרו לעקוף אותם היא לצעוד לכיוון הכביש, ומשם בשוליים עד הכניסה לבית שאן ומשם ברחוב הראשון מזרחה עד שפוגשים את הסימון.

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מים

רמת קושי

מיטיבי לכת

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461