ציון קבר דן בן יעקב

ציון קבר דן בן יעקב

ציון קברו של דן בן יעקב נמצא סמוך לבית שמש על כביש 44.

איך מגיעים

איך מגיעים לקבר דן? ציון קברו של דן בן יעקב נמצא על כביש 44, אם מגיעים מכיוון בית שמש או שער הגיא, על כביש 38, פונים ימינה [אם הגענו מבית שמש נפנה שמאלה] לכביש 44 ואחרי כ1.5 ק"מ נפנה שמאלה לפי השילוט לקבר דן.

אם הגענו מצומת נחשון, נפנה ימינה אחרי כ 8.5 ק"מ לפי השילוט לקבר דן, קצת אחרי הפנייה לדרך הפסלים ביער הנשיא

פירוט

דן בן יעקב היה ילדו השביעי של יעקב. בברכת השבטים בורך דן ע"י אביו:  "דָּן יָדִין עַמּוֹ כְּאַחַד שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל. יְהִי-דָן נָחָשׁ עֲלֵי-דֶרֶךְ שְׁפִיפֹן עֲלֵי-אֹרַח הַנֹּשֵׁךְ, עִקְּבֵי-סוּס, וַיִּפֹּל רֹכְבוֹ אָחוֹר" (בראשית מ"ט פס' ט"ז-י"ז) ומשה בברכו את שבט דן: "דן גור אריה יזנק מן הבשן" (דברים "לב פס' כ"ג).

המפורסמים ביותר מבני שבט דן, הם חושים, בנו כבד השמיעה, שהיה לפי המתואר בגמרא בסוטה, דף י"ג עמ' א, גיבור: "בשעה שבאו לקבור את יעקב במערת המכפלה, בא עשו וערער: יש מקום במערה לארבעה זוגות. אדם וחוה אברהם ושרה יצחק ורבקה. נשאר מקום לזוג נוסף. יעקב קבר בחלקו את לאה והמקום שנשאר הוא שלי. אמרו לו יעקב קנה ממך את מקומך, שנאמר "בקברי אשר כריתי לי", כרה לשון מכירה. אמר להם הראו לי שטר מכירה, אמרו לו השטר במצרים, ילך נפתלי שהוא אילה שלוחה. רץ נפתלי למצרים, ובינתים התעכבה הלויה. חושים בן דן היה שם וכיון שהיו אזניו כבדות, לא שמע את כל המשא ומתן. שאל אותם מה זה? אמרו לו עשיו מעכב עד שיבוא נפתלי ממצרים. אמר להם ועד שיבא נפתלי ממצרים יהי אבי אבא מוטל בבזיון? לקח מקל והכה בראשו של עשיו, נשרו שתי עיניו למרגלות יעקב ומת עשיו" ושמשון הגיבור, שאף ציון קברו וקבר מנוח אביו מצויים בסמוך.

למרות שלפי הברכה, היתה אמורה להנתן נחלה לשבט דן בצפון [בבשן] ניתנה לו נחלתו בשפלה.  וציון קברו של דן בן יעקב, שע"פ הכתוב בספר הישר, נמצא באיזור אשתאול, נקבע כמקום זה ע"פ המקובלים הרב יוסף דיין והרב וולטוף ז"ל שאמרו שבידם מסורת עתיקת יומין שזהו מקום קברו של דן בן יעקב.

קבר דן בן יעקב

במקום יש אולם גדול המשמש ללימוד ותפילה ומחוץ למבנה יש רחבה גדולה לעריכה הילולות ואזכרות.

דגשים

גם אם לא בטוח שדן בן יעקב קבור במקום – הרי שהמקום התקדש בזכות התפילות שנאמרות בו. כבדו  את המקום

כתיבת תגובה

סוג האתר

ציון קבר

על האתר

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461