גני הנדיב ורמת הנדיב

גני הנדיב ורמת הנדיב

גני רמת הנדיב הינם גנים מטופחים הנמצאים בליבו של פארק הטבע רמת הנדיב.

איך מגיעים

איך מגיעים לרמת הנדיב? ניסע על כביש 70 מזרחה, נפנה לכביש 862 לפי השילוט לזכרון יעקב וניסע ישר עד השילוט ימינה לגני הנדיב.

ניתן גם להגיע לגני הנדיב מכיוון כביש 6 ולפנות לכיוון זיכרון בצומת חנה.

פירוט

רמת הנדיב הינו מתחם הסמוך לזיכרון יעקב המוקדש [ע"פ חוק] להנצחת הברון רוטשילד ופעלו. במתחם ישנם פעילויות מחקריות רבות הקשורות ליחסי הגומלין בין האדם לסביבה. משפחות המעוניינות לבקר באיזור יהנו ממרכז המבקרים, מהגנים המדהימים וממגוון מסלולי הטיול בטבע.

בתחילת הביקור בגני רמת הנדיב, מומלץ לבקר במרכז המבקרים, שם ניתן לקבל מידע רב על המקום ומסלולי הטיול שבו ולצפות בסרט המרתק "מעבר לגנים" שמשכו רבע שעה, ,המתאר את תולדותיהם של בני משפחת רוטשילד ואת חלקו של הברון בהקמת יישובים ובסיוע לישוב בארץ, ומציג את פעילות רמת הנדיב על כל נדבחיה בפארק הטבע ובגנים המטופחים.

גני הנדיב

לאחר הביקור במרכז המבקרים נוכל לסייר בגני הזיכרון המרהיבים והפורחים וגם לפקוד את קברם של הברון רוטשילד ורעייתו שמתחם הקבר שלהם נמצא בליבם של הגנים.

גני הנדיב

השבילים בגני רמת הנדיב מונגש לעגלות ולמוגבלים, השביל לעין צור מתאים למשפחות אולם ישנם הרבה קטעים בהם לעגלה קשה לעבור ומומלץ לעשות את המסלול עם מנשא.

גני הנדיב

מסלולי הטיול בפארק הטבע של רמת הנדיב מתחילים בכיכר שמאחורי מרכז המבקרים וניתן לבחור במספר מסלולים באורכים שונים

השביל הכחול, שארכו 2.5 ק"מ הינו מסלול קווי לכיוון עין צור, שבדרכו לעין צור, עובר דרך שרידיו של בית חורי שהינו בית חווה מתקופת העותמאנים ודרך בית מרחץ  ששוחזר מימי הורדוס. ליד המעיין ישנו פלג שזורם בנחת בחורש. לאורך השביל לעין צור ניתן לפגוש בתקופה זו של השנה המוני רקפות במרבדים ורדודים בוהקים כשביניהן מנצנצות כלניות. בעין צור, ישנה ניקבה קצרה בה ניתן לצעוד, בריכות בגודל של כמטר על מטר בה ניתן לשכשך רגליים ובריכה נוספת המשמשת לנוי. ולאחר הביקור במעין מומלץ, למי שהגיעו עם רכב אחד לחזור לרכב, או לשלוח נהג להביא את הרכב לסוף המסלול במגרש החנייה של בית הספר אורט השומרון.

גני הנדיב

השביל המסומ"ש באדום הינו מסלול מעגלי המוביל אל חורבת עקב. בחפירות שנעשו בחורבת עקב, נחשף מבנה גדול שמתוארך לתקופת בית שני, וכנראה היה מבנה מרכזי שהיה מיושב על ידי יהודים , וננטש, לפי הערכות החוקרים, בתקופת המרד הגדול. האתר יושב מחדש בתקופה הביזאנטית (המאה הרביעית עד המאה השביעית), שבה הוקם מבנה גדולעל שרידי הקירות הקודמים שהיו בנויים בסגנון הרודייני.
השטח סביב מתחם חורבת עקב, שוקם ושוחזר ובאיזור נטעו עצי זית, תאנים וגפנים וצמחי שדה שונים.
בחורבת עקב ניתן למצוא שרידי מתקנים חקלאיים כדוגמת גתות , בתי בד ובורות מים המעידים על ההתיישבות הקדומה שהיתה באיזור.

גני הנדיב

השביל המסומ"ש בירוק שהינו מתאים למיטיבי לכת, פונה לצידו המערבי של המצוק וכולל ירידה קצת תלולה [זהירות אחרי הגשם – המסלול חלק!] במצוקים. השביל מוביל למערת כברה שסוגרה לביקור אבל אפשר להציץ מבעד לגדר ולראות את העטלפים ששוכנים בה. גם הדרך חזרה לכיכר המעיינות תלולה ובמהלכה נעבור דרך כלוב האיקלום של העופות הדורסים, המשמש כמקום מעבר לפני השבת דורסים לטבע וכמקום משכנם של דורסים פצועים שאינם יכולים לחזור לטבע.

אם נגיע לבקר במקום בחורף נוכל ליהנות בשבילים ברמת הנדיב, וגם בשבילים הסמוכים למתחם משפע של פריחה חורפית מגוונת, החל מרקפות וכלה בכלניות, כל פרח לפי תקופתו.

גני הנדיב

דגשים

 • מותר לאכול רק מחוץ למתחם הגנים
 • לכהנים אסורה הכניסה למתחם הקבר
 • מס' הטלפון בגני הנדיב לבירורים הוא 04-6298111

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. הכניסה לכלבים מותרת?

  1. לא מצויין באתר שלהם – ניתן לברר בטלפון – 04-6298111

כתיבת תגובה

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

 • אורך המסלול: 1-6 ק"מ - לפי מה שתבחרו לעשות
 • משך המסלול: קצר - חצי יום - לפי מה שתבחרו לעשות
 • נושא: היבטוריה, פריחה, נוף
 • תחבורה: תחבורה ציבורית, רכב פרטי
 • עונה מומלצת: חורף, אביב
 • מים: בברזים
 • מפת סימון שבילים: 4
 • נבדק לאחרונה: 3/11/2018
לחצו לניווט
סגירת תפריט