גני הנדיב ורמת הנדיב

גני הנדיב ורמת הנדיב

גני רמת הנדיב הינם גנים מטופחים הנמצאים בליבו של פארק הטבע רמת הנדיב.

איך מגיעים

איך מגיעים לגני הנדיב?

ניסע על כביש 70 מזרחה, נפנה לכביש 862 לפי השילוט לזכרון יעקב וניסע ישר עד השילוט ימינה לגני הנדיב.

ניתן גם להגיע לגני הנדיב מכיוון כביש 6 ולפנות לכיוון זיכרון יעקב בצומת חנה.

פירוט

רמת הנדיב הינו מתחם הסמוך לזיכרון יעקב המוקדש [ע"פ חוק] להנצחת הברון רוטשילד ופעלו. במתחם ישנם פעילויות מחקריות רבות הקשורות ליחסי הגומלין בין האדם לסביבה. משפחות המעוניינות לבקר באיזור יהנו ממרכז המבקרים, מהגנים המדהימים וממגוון מסלולי הטיול בטבע.

בתחילת הביקור בגני רמת הנדיב, מומלץ לבקר במרכז המבקרים, שם ניתן לקבל מידע רב על המקום ומסלולי הטיול שבו ולצפות בסרט המרתק "מעבר לגנים" שמשכו רבע שעה, ,המתאר את תולדותיהם של בני משפחת רוטשילד ואת חלקו של הברון בהקמת יישובים ובסיוע לישוב בארץ, ומציג את פעילות רמת הנדיב על כל נדבחיה בפארק הטבע ובגנים המטופחים.

גני הנדיב

לאחר הביקור במרכז המבקרים נוכל לסייר בגני הזיכרון המרהיבים והפורחים וגם לפקוד את קברם של הברון רוטשילד ורעייתו שמתחם הקבר שלהם נמצא בליבם של הגנים.

גני הנדיב

השבילים בגני רמת הנדיב מונגש לעגלות ולמוגבלים, השביל לעין צור מתאים למשפחות אולם ישנם הרבה קטעים בהם לעגלה קשה לעבור ומומלץ לעשות את המסלול עם מנשא.

גני הנדיב

מסלולי הטיול בפארק הטבע של רמת הנדיב מתחילים בכיכר שמאחורי מרכז המבקרים וניתן לבחור במספר מסלולים באורכים שונים

השביל הכחול, שארכו 2.5 ק"מ הינו מסלול קווי לכיוון עין צור, שבדרכו לעין צור, עובר דרך שרידיו של בית חורי שהינו בית חווה מתקופת העותמאנים ודרך בית מרחץ  ששוחזר מימי הורדוס. ליד המעיין ישנו פלג שזורם בנחת בחורש. לאורך השביל לעין צור ניתן לפגוש בתקופה זו של השנה המוני רקפות במרבדים ורדודים בוהקים כשביניהן מנצנצות כלניות. בעין צור, ישנה ניקבה קצרה בה ניתן לצעוד, בריכות בגודל של כמטר על מטר בה ניתן לשכשך רגליים ובריכה נוספת המשמשת לנוי. ולאחר הביקור במעין מומלץ, למי שהגיעו עם רכב אחד לחזור לרכב, או לשלוח נהג להביא את הרכב לסוף המסלול במגרש החנייה של בית הספר כרמים [אורט השומרון לשעבר].

גני הנדיב

השביל המסומ"ש באדום הינו מסלול מעגלי המוביל אל חורבת עקב. בחפירות שנעשו בחורבת עקב, נחשף מבנה גדול שמתוארך לתקופת בית שני, וכנראה היה מבנה מרכזי שהיה מיושב על ידי יהודים , וננטש, לפי הערכות החוקרים, בתקופת המרד הגדול. האתר יושב מחדש בתקופה הביזאנטית (המאה הרביעית עד המאה השביעית), שבה הוקם מבנה גדול על שרידי הקירות הקודמים שהיו בנויים בסגנון הרודייני.
השטח סביב מתחם חורבת עקב, שוקם ושוחזר ובאיזור נטעו עצי זית, תאנים וגפנים וצמחי שדה שונים.
בחורבת עקב ניתן למצוא שרידי מתקנים חקלאיים כדוגמת גתות , בתי בד ובורות מים המעידים על ההתיישבות הקדומה שהיתה באיזור.

ישנה מסורת שבמקום זה קבור רבי עקיבא, ומהיכן היא? במדרש משלי, ט א מסופר: מעשה ברבי עקיבה שהיה חבוש בבית האסורים, ורבי יהושע הגרסי תלמידו היה משמשו, ערב יום טוב נפטר ממנו והלך לביתו, בא אליהו ועמד על פתח ביתו, אמר לו 'שלום עליך רבי!', אמר לו 'שלום עליך רבי ומורי!', אמר לו 'כלום אתה צריך?', אמר לו 'כהן אני, ובאתי להגיד לך שרבי עקיבא מת בבית האסורים', מייד הלכו שניהם לבית האסורים ומצאו פתח שער בית האסורים פתוח ושר בית הסוהר ישן, וכל העם שהיו בבית האסורים היוי שנים, והשכיבו את רבי עקיבא על המיטה ויצאו, מייד נטפל אליהו זכור לטוב ונטלו על כתפיו, וכשראה רבי יהושע הגרסי כך, אמר לאליהו 'רבי, הלא אמרת לי אני אליהו כהן, וכהן אסור לטמא במת!', אמר לו 'דייך רבי יהושע בני, חס ושלום, שאין טומאה בצדיקים, ואף לא בתלמידיהם', והיו מוליכין אותו כל הלילה, עד שהגיעו לטרפילון של קסרין, כיוון שהגיעו לשם, עלו שלוש מעלות וירדו ירידות, ונפתח המערה לפניהם, וראו שם כיסא וספסל ושולחן ומנורה, והשכיבו את רבי עקיבא על המיטה ויצאו",  טריפילון = שלושה עמודים, ואכן בחוטם הכרמל – מעל קיסריה ישנם בסלע 3 בליטות בצורת עמודים, ועובדה זו – בתוספת שמו הערבי של המקום ח'ירבת מנצור אל עקב – תרמו ליצירת המסורת על כך שקברו של רבי עקיבא מצוי במקום.

גני הנדיב

השביל המסומ"ש בירוק שהינו מתאים למיטיבי לכת, פונה לצידו המערבי של המצוק וכולל ירידה קצת תלולה [זהירות אחרי הגשם – המסלול חלק!] במצוקים. השביל מוביל למערת כברה שסוגרה לביקור אבל אפשר להציץ מבעד לגדר ולראות את העטלפים ששוכנים בה. גם הדרך חזרה לכיכר המעיינות תלולה ובמהלכה נעבור דרך כלוב האיקלום של העופות הדורסים, המשמש כמקום מעבר לפני השבת דורסים לטבע וכמקום משכנם של דורסים פצועים שאינם יכולים לחזור לטבע.

אל השביל המסומ"ש ירוק אפשר גם להכנס מזכרון יעקב – בקצה של רחוב השיטה [ליד מס' 1] – בחורף כשפונים ימינה בשביל – יש פריחה נהדרת של זלזלת הקנוקנות.

אם נגיע לבקר במקום בחורף נוכל ליהנות בשבילים ברמת הנדיב, וגם בשבילים הסמוכים למתחם משפע של פריחה חורפית מגוונת, החל מרקפות וכלה בכלניות, כל פרח לפי תקופתו.

גני הנדיב

דגשים

 • מותר לאכול רק מחוץ למתחם הגנים
 • לכהנים אסורה הכניסה למתחם הקבר
 • החניה במקום הינה בתשלום.
 • מס' הטלפון בגני הנדיב לבירורים הוא 04-6298111
 • מעוניינים להזמין הדרכה בגני הנדיב [מורה דרך שלא קשור למתחם] – מוזמנים ליצור קשר בווטסאפ
 • רוצים עוד רעיונות לטיול באיזור? עין צור, עין אביאל ופארק נחל חדרה יכולים להתאים

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אגי

  הכניסה לכלבים מותרת?

  1. NelAdmin

   לא מצויין באתר שלהם – ניתן לברר בטלפון – 04-6298111

כתיבת תגובה

סוג המסלול

מסלול מעגלי

רמת קושי

משפחות

על המסלול

לחצו לניווט

מחפשים מורה דרך לטיול הבא שלכם? מלאו את הטופס הבא או חייגו 052-4282461